Розділ: Кейси

Інноваційна практика польських підприємств, заснованих до 1990 року

<< до Змісту

12. "ЛТБС Зажондца" — звільнення інноваційності

ТОВ "ЛТБС Зажондца" провадить діяльність на території одного з міст Центральної Польщі. У діяльності фірми переважають такі напрямки:

 • управління житловими та експлуатаційними ресурсами,
 • підтримання належного технічного стану територій та розташованих на них будинків, об'єктів комунального майна та зелених насаджень,
 • організація та проведення ремонтних робіт та робіт на замовлення,
 • ремонт та утримання пасажирських ліфтів, обладнання центрального опалення, газової, каналізаційної та інших систем,
 • укладання договорів про експлуатацію,
 • знесення будинків,
 • виконання заходів, пов'язаних із адміністративним використанням приміщень.
У 1997 році на підприємстві працювало 190 осіб. Головними акціонерами товариства на сьогоднішній день є адміністрація міста та воєводське підприємство теплової енергетики. Нині фірма діє на умовах "non-profit". Всі доходи призначаються на статутну діяльність. Завдання суб'єкта господарської діяльності визначені таким чином:
 • будівництво житлового фонду,
 • будівництво інфраструктури житлових масивів,
 • модернізація житлового фонду.

"ЛТБС" — структурно-власницька реорганізація у напрямку інноваційної структури

На території одного з міст Центральної Польщі, як і в багатьох регіонах за часів централізованої економіки, функціонувало міське підприємство житлового господарства. Його головним завданням було отримання квартплати за житло та управління житловими будинками. Підприємство самостійно займалося складанням кошторисів та планів ремонту будинків. На основі власної матеріальної бази фірма виконувала ремонтні роботи, складала протоколи прийняття робіт, а також фінансувала ці роботи у межах внутрішніх розрахунків. Одним із головних завдань підприємства було отримання якнайбільших коштів, з обсягом яких були безпосередньо пов'язані можливості фірми в аспекті реалізації її головних функцій. Такі методи діяльності та лібералізація ринку довели міське підприємство житлового господарства до дуже складного фінансового стану, до появи значної заборгованості, зокрема воєводському підприємству теплової енергетики.

19 грудня 1991 року гміна міста ухвалила рішення про ліквідацію підприємства житлового господарства. У травні 1994 року замість ліквідованого підприємства було створено ТОВ "Зажондца". З метою покриття своєї частки у ТОВ гміна внесла, зокрема, 4 об'єкти нерухомості. Товариство стало займатися управлінням будинками, які повністю або частково були власністю гміни.

Президентом товариства став колишній директор міського підприємства житлового господарства. Його безпосередніми підлеглими були директор з питань комунальних ресурсів, головний бухгалтер, відділи господарського аналізу, маркетингу та планування, кадрів, організації та адміністративно-соціальних справ. Директору з комунальних питань підпорядковувалася адміністрація житлових будинків, відділи будівельного та. технічного нагляду, обслуговування комунальних ресурсів, стягнення квартплати, спеціалісти з питань пожежної безпеки та центрального опалення, а також заклад камінних послуг, відділ транспорту та аварійна бригада.

У товаристві, окрім ухвалення загальних положень функціонування колишнього державного підприємства, було запроваджено нові організаційні елементи. Оскільки істотну проблему для фінансової діяльності фірми створювали борги по квартплаті, було утворено відділ з її стягнення, там працювало 10 осіб. З метою забезпечення ефективної технічно-господарської діяльності було створено підприємство столярних послуг.

Реорганізація фірми та заснування товариства з обмеженою відповідальністю дозволило також здійснювати додаткові види діяльності — прибирання території (запроваджено 4 посади) та ремонтні роботи (6 посад).

Внаслідок реорганізації на підприємстві було істотно зменшено кількість працівників і підвищено ефективність діяльності. Угоди, підписані з фірмами, що виділилися з колишнього державного підприємства, дозволили скоротити строки виконання та підвищити якість робіт, що здійснювалися для підприємства. Суттєво зросла якість ремонтних робіт та послуг, що виконувалися на замовлення мешканців будинків.

У листопаді 1995 року розпочався процес реорганізації підприємства у регіональне товариство соціального будівництва "Зажондца", який було завершено підписанням та нотаріальним засвідченням відповідного договору. Від 1 січня 1996 року фірма розпочала діяльність як регіональне товариство соціального будівництва "Зажондца" ("ЛТБС Зажондца"). Творці ідеї "ЛТБС", серед яких передусім був теперішній президент, розглядали її як істотний чинник поліпшення якості послуг населенню та розширення їх асортименту. Незаперечну користь від утворення фірми становила можливість використання пільгових кредитів Польського житлового фонду. Додатковою перевагою цієї форми діяльності була також можливість звільнення від податку на додану вартість за умови інвестування фірми в реалізацію власної діяльності.

"ЛТБС" — утворення лобі та інноваційні ресурси управління

Ринок житла на території функціонування підприємства, як і в цілому в країні, характеризувався значним попитом та обмеженою пропозицією. Суб'єкти, що функціонували на ринку, досягали неоднакових результатів. У 1997 році зменшилася кількість побудованих квартир. Активну роль на ринку відігравала гміна, яка реалізувала житлові інвестиції за допомогою "ЛТБС Зажондца". Під час утворення підприємства гміна:

  1) забезпечувала фонди для діяльності підприємства на початковому етапі,
  2) як головний власник, внесла до установчого фонду земельні ділянки та будинки,
  3) передала фінансові ресурси для реалізації житлового будівництва; у листопаді 1996 року між гміною та товариством було підписано угоду, відповідно до якої гміна приділяє спеціальну дотацію (40% необхідних коштів) для спорудження двох житлових будинків з метою їх орендного використання,
  4) передала житлові ресурси гміни товариству з метою управління ними, ухвалила, що надходження за квартплату та приміщення будуть належати підприємству,
  5) забезпечила гарантію кредитів Банку господарства країни.
Гміна також впорядковує території, призначені для будівництва.

З метою реалізації статутних завдань, зокрема в галузі будівництва та здачі в оренду квартир, що користуються зростаючим попитом, товариство зав'язало численні контакти з підприємствами на території гміни. Ці фірми з огляду на їх незадовільну фінансову ситуацію зацікавлені у спільних інвестиціях за умови незначної участі.

Вирішальними щодо можливості створення фірми та забезпечення функціонування в умовах "дружнього середовища" були позиції правління та особисто голови правління. Активність голови правління в організаціях та установах, які мали принципове значення для існування товариства, визначили успіх обраного шляху реформ. Сприятливий психологічний клімат та надійна підтримка гміни та колишнього міністерства будівництва та територіального господарства були вирішальними для готовності товариства до реалізації інвестиційної діяльності.

У таких умовах фірма "ЛТБС Зажондца" рішуче змінила методи діяльності, характерні для підприємства, на базі якого вона була створена. Основна різниця полягала в методах керівництва людьми та організації їх праці. Вирішальне значення у новій системі мала позиція президента товариства, фахово підготовленого керівника, який почав запроваджувати на підприємстві новий підхід до праці. Були організовані та організуються тепер (частіше на території фірми) курси з вивчення права (торговельного, цивільного, будівельного та житлового), фінансів, інформатики, маркетингу, управління, трудового кодексу, ведення переговорів. Керівництво (всі працівники) бере участь у навчальних заходах, які організовують найбільші вищі учбові заклади Варшави.

Навчання було тісно пов'язане із впроваджуваними новими методами роботи. Принциповою стала часткова ротація на керівних та спеціальних посадах (зазвичай — щоквартально). Новоприйняті працівники щомісяця переходили на роботу до інших відділів. Зміна завдань та використання навичок, отриманих під час навчання, були актуальними також для керівників. Як згадував один із заступників президента, щоб ознайомитися з фінансами та бухгалтерією, він допомагав головному бухгалтеру виконувати її обов'язки. Основною метою "примусової активності" навчання працівників була згадувана універсальність. Найвищою метою, як наголошували працівники, стала висока якість послуг, що базувалася на знаннях та професіоналізмі.

Було істотно обмежено роль секретаріату правління. Значна кількість листів та документів готувалася безпосередньо у правлінні на підставі нескладного інвестиційно-юридичного аналізу.

Результати діяльності

"ЛТБС Зажондца", який діяв на ринку з досить слабкою конкуренцією, принципово змінив методи функціонування колишнього державного підприємства, на базі якого виникло товариство. Було значно підвищено якість пропонованих послуг. Збільшилася кількість послуг мешканцям та орендарям квартир. Фірма істотно скоротила кошти функціонування завдяки відмові від утримання власних ремонтно-будівельних бригад та використанню послуг інших фірм. Фінансова ситуація значно покращилася завдяки новим умовам договорів з постачальниками. Прибуток товариства у 1997 році був у чотири рази більший, ніж у 1996 році. Швидше від витрат у фірмі зростають прибутки від продажу послуг.

Фірма "ЛТБС Зажондца" стала відомою не тільки в місцевому середовищі. Підприємства аналогічних напрямків діяльності часто запрошують членів правління "ЛТБС" до себе для експертизи діяльності та обговорення шляхів її поліпшення. Фірма, заохочена численними запрошеннями, розглядає можливість створення центру будівельного консалтингу. Існує також багато контактів із закордонними фірмами, з однією із них передбачається тісна співпраця та спільні інвестиції.

bigmir)net TOP 100

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тенденції, Інтерв'ю, Бізнес-освіта, Коментарі, Рецензії, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Семінари, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Ресурси, Статті партнерів
ПРОЕКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2017, Management.com.ua
Портал створено та підтримується STRATEGIC