Розділ: Кейси

Інноваційна практика польських підприємств, заснованих після 1990 року

<< до Змісту

5. ТОВ "Костка-Бетон" — або Як збільшити потужність

Польсько-датське товариство "Костка-Бетон" виникло у 1995 році. Більшість акцій належить польському товариству Б., що діє від кінця вісімдесятих років та відомо на ринку Центральної Польщі як виробник бетонних плит для тротуарів. На підставі угоди з польського боку до статутного фонду були внесені земельна ділянка та виробниче приміщення, розташоване у Варшаві, з боку Данії — обладнання для виробництва плитки. Основним напрямком діяльності товариства є виробництво продукції з бетону. Завдяки встановленому у 1997 році найсучаснішому обладнанню датської фірми С. та німецької машини для виробництва елементів бруківки з бетону фірма стала володіти найбільшими виробничими потужностями та найсучаснішим обладнанням у своїй галузі у Польщі. Обладнання дозволило виробляти продукцію, що характеризується високою якістю, привабливим зовнішнім виглядом та широкою колористикою.

Основним ринком, на якому функціонувала фірма "Костка-Бетон", був ринок Варшави. Особливо значну позицію вона мала на ринку великих замовлень (дрібні замовлення реалізувалися невеликими фірмами, які могли продавати товар за нижчими цінами). Товариство першим на ринку організувало так звані "центри бруківки" — ліцензовані пункти продажу бруківки для менших замовників. Додатково у цих пунктах клієнти могли отримати пораду щодо різновидів плитки та способів її укладання. Водночас ці пункти становлять базу для створення у майбутньому щільної мережі продажу, що збільшить участь фірми на ринку дрібних та середніх замовників.

Нові критерії вибору

Початок вісімдесятих років характеризувався різким зростанням попиту на бетонну бруківку. Процес приватизації державних підприємств, що розпочався, а також діяльність сотень тисяч нових господарських суб'єктів та проведення реформ територіального самоуправління привели до широкої хвилі модернізаційних робіт з використанням виробів із бетону. Особливо істотну роль у розвитку цього ринку мала приватизація магазинів та оптових баз. Крім того, велика кількість гмін розпочала ремонтувати старі занедбані дороги та тротуари. Власники нових будинків сімейного типу також почали використовувати кольорові естетичні оздоблювальні матеріали. Однак поступово варшавський ринок насичувався. Через неможливість виходу за межі цього ринку (з огляду на високу вартість транспорту) фірма "Костка-Бетон" мала зосередитися на пошуку нових способів надання привабливості своїм виробам.

Доти такі критерії вибору, як естетика та якість виконання, не були важливими, оскільки на всі види бруківки був попит. Крім того, клієнти не були поінформовані про можливості виробників (зокрема, стосовно розміру, кольору, форми бруківки), що значною мірою зумовлювало обмеженість їх запитів. З огляду на поступове насичення ринку товариство ухвалило зосередитися передусім на естетиці та якості виробленої продукції. Нове обладнання, яким володіла фірма, дозволяло виробництво продукції із значно вищими показниками якості, ніж ті, які могли запропонувати конкуренти.

З метою реалізації цієї переваги восени 1997 року товариство почало впровадження системи якості Total Quality Control (TQC).

System Total Quality Control

Метою впровадження "System Total Quality Control" (TQC) було створення багатоступеневої системи контролю за виробництвом продукції та обгрунтування всього процесу виробництва шляхом опису етапів технологічного процесу. Відповідні роботи проводилися виключно власними силами. Товариство не мало контактів із жодною консалтинговою або аудиторською фірмою. Використовувалися тільки знання датського партнера, який мав сертифікат ISO 9000.

За підготовку концепції програми відповідав колектив з двох осіб — досвідченого інженера-керівника та контролера якості, колишнього наукового працівника, який доти не займався виробництвом. Створений колектив вважався дуже перспективним, оскільки йшлося про поєднання значного досвіду та знання.

Загалом стратегію змін розробляли колективи польських та датських керівників, які періодично (раз на кілька тижнів) зустрічалися для обговорення процесу впровадження нових видів робіт та планування подальших кроків. Керівники окремих відділів, які відповідали за впровадження змін, подавали звіти про результати виконаних робіт. Частина ідей, які впроваджувалися, була адаптована до умов Польщі, деякі розроблялися від нуля.

До кінця 1997 року на підприємстві "Костка-Бетон" впровадили систему, яка охопила контроль якості форм для виробництва, систему контролю за добором бетонної бруківки, а також систему контролю виробничого процесу. Запроваджено також контроль системи формування, сушіння та пакування бруківки. Впроваджені системи контролю вимагали у ході робіт постійних замірів та заповнення формулярів, що викликало негативну реакцію працівників. З метою залагодження конфліктів для працівників було організовано курси з питань контролю якості, під час яких особливо наголошувалася необхідність контролю працівниками власної діяльності.

Іншим чинником, який ускладнював зміни, була відносно низька технічна культура варшавських робітників. Вони, крім того, побоювалися сучасної техніки, були розбещені високим рівнем зарплати (риса, характерна для варшавського ринку праці).

Серйозною проблемою для ефективності процесу змін була також відсутність у керівництва часу на опрацювання системи ТQС та брак фінансових ресурсів для реалізації програми впровадження змін.

Прогнози на майбутнє — закінчення робіт

У рамках подальших робіт над системою ТQС буде запроваджено нову систему оплати праці, що спиратиметься на положення "працівник знає, що він отримає за кожну виконану роботу". Оплачуватиметься кожна конкретна робота (наприклад, виготовлення квадратного метра продукції, швидка зміна форми, налагодження інструменту тощо). Паралельно із системою самоконтролю функціонуватиме система зовнішнього контролю, завданням якої буде обробка інформації, отриманої від працівників. Окрім того, елементом, який підвищуватиме самоконтроль, буде проведення постійних навчальних заходів.

Спеціально призначений фахівець займатиметься актуалізацією процесів, впровадження яких уже завершилося, та внесенням до них необхідних змін.

Серед багатьох позитивних підсумків функціонування системи ТQС на підприємстві "Костка-Бетон" — передусім зростання виробництва, підвищення продуктивності праці, створення кращих умов праці, швидке визначення проблем та їх вирішення.

Крім того, у перспективі метою фірми буде впровадження системи "just in time". Це набуває особливого значення у випадку виробництва продукції з бетону, яка має сезонний характер. Система "just in time" забезпечить дуже швидке реагування фірми на нові замовлення, що має істотне значення з огляду на кліматичні умови Польщі. Крім того, невеликий асортимент специфічних виробів буде знаходитися в резерві на випадок надзвичайних замовлень. Для впровадження системи "just in time", окрім ефективної внутрішньої організації, необхідна чітка робота системи постачання сировини. З цією метою фірма розглядає можливість купівлі одного з каменедробильних кар'єрів.

Підсумком усіх змін, що вже впроваджені (тобто основи ТQС, "центри бруківки", які утворюють мережу продажу), а також тих, що плануються, має бути подальше зміцнення позиції підприємства на варшавському ринку. Фірма "Костка-Бетон" хоче створити бар'єр для виходу до цього сектора ринку нових, зокрема іноземних суб'єктів. Деякі наслідки політики, що проводиться, вже помітні: висловлювання дирекції фірми свідчать, що нині іноземні будівельні корпорації, які займаються виробництвом продукції з бетону, утримуються від заснування на варшавському ринку дочірніх підприємств.

bigmir)net TOP 100

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua