Поняття податку на прибуток

07.05.2016

Нерідко ми чули у нашому житті таке поняття як податок на прибуток. Що він собою представляє? Враховується весь прибуток чи є певні альтернативи? На перший погляд, це сплата відсотків відповідно до отриманого доходу. Проте сенс цього поняття набагато глибший і має набагато більше нюансів.

По-перше, податок на прибуток — це один із різновидів прямих податків. Тобто це означає, що податок цей сплачується з доходів платника і має чітко визначені розміри.

По-друге, податок на прибуток сплачують ті підприємства, установи, організації, які здійснюють свою діяльність на території нашої країни, а також ті, які мають джерела фінансування на теренах України.

По-третє, простими словами кажучи, податок цей стягується з прибутку. Сума його розраховується через збільшення або ж навпаки зменшення фінансового результату (далі ФР) на фінансову різницю. Відповідно до цього може скластися дві ситуації(для зручності створено схему):

• Коригування до збільшення ФР → зменшення від’ємного або збільшення додатного ФР;

• Коригування до зменшення ФР → збільшення від’ємного або зменшення додатного ФР.

Акцент треба поставити і на тому, що для платників податку, доходи яких перевищують двадцять мільйонів гривень, повернені квартальні звітні періоди ( 4 звітні квартали відповідно по 3 місяці).

Протягом останніх років, ставка ця змінювалася не раз:
2011 рік – 23%
2012 рік – 21%
2013 рік – 19%
2014 – 18%
2015 рік – 18%

Проте, варто звернути увагу, що у 2016 році у загальному ставка податку на прибуток збереглася незмінною і становить також 18%.