РЕЦЕНЗІЇ | Огляд книги 30 травня 2017 р.

Історія однієї фінансової катастрофи

Джерело: K.Fund Media

Що призвело до одного з найгучніших фінансових скандалів в світі — у новому бестселері Amazon.

Павутиння: несамовита історія математичного генія, компанії віроломних банкірів та однієї з найгучніших афер у фінансовій історії (The Spider Network: The Wild Story of a Math Genius, a Gang of Backstabbing Bankers, and One of the Greatest Scams in Financial History)
» Докладніше на Amazon
В своїй книжці «Павутиння: несамовита історія математичного генія, компанії віроломних банкірів та однієї з найгучніших афер у фінансовій історії» (The Spider Network: The Wild Story of a Math Genius, a Gang of Backstabbing Bankers, and One of the Greatest Scams in Financial History) репортер і редактор The Wall Street Journal Девід Енріх (David Enrich) спромігся зацікавити читачів ставкою Libor. Він демонструє тривалу значимість фінансового скандалу, що 2012 року охопив найбільші банки світу.

Створена більше 20 років тому групою лобістів, які представляли англійський банківський сектор, Libor мала відображати відсоткову ставку, за якою банки-члени в будь-який час могли позичати один в одного гроші.

Яким чином вираховувалася ставка, було відомо небагатьом. Навіть стосовно самого визначення Libor існувало загальне сум’яття. Але попри це вона стала глобальним мірилом, що використовували для оцінювання заборгованості по кредитній картці, іпотечних ставок, корпоративних позик.

Саме така комбінація її впливу й незрозумілого походження спричинила поширення численних маніпуляцій стосовно Libor. Для створення захоплюючої розповіді Енріх використовує особливий підхід до трейдера Тома Гейса (Tom Hayes), який страждав на легку форму аутизму і став цапом-відбувайлом у великому скандалі. Та якими яскравими не були б персонажі «Павутиння», направду незабутніми є описи організацій, що зробили скандал не лише можливим, а й неминучим.

Скандал, пов’язаний з Libor, не був аж настільки заплутаним. Ставку Libor вираховували щодня на основі документів, які подавали рядові банківські працівники, приватні спілки, які збирали дані, а також регулятори.

Навіть незначні зміни фінансових стандартів могли мати надзвичайно серйозний вплив на ринкову вартість банківської торговельної позиції в похідних інструментах та інших цінних паперах, що стосувалися Libor. Результатом стала несамовита боротьба між учасниками ринку за вплив на подання документів.

В ідеальному світі ключові організації відчувають свій обов’язок сприяти ефективній роботі фінансових ринків. Натомість організації, описані в «Павутинні», дбали виключно про оптимізацію поточної вартості власного портфелю цінних паперів. Вплив зміни показника Libor на мільйони позичальників і на громадську впевненість у чесності ринків не спадав їм на думку.

Текст «Павутиння» захоплює найбільше, коли описується щоденна діяльність «мережі» трейдерів і брокерів, які постійно вигадували стратегії впливу на початкову ставку — чи, принаймні, яким чином переконати важливого клієнта, що вони такий вплив мали.

Використовуючи не лише вичерпні інтерв’ю з Гейсом та іншими, але й роздруківки текстових повідомлень і розшифровки, зібрані під час різноманітних розслідувань і судових процесів, Енріх показує культуру, в якій значення мають лише стосунки між учасниками мережі та їхніми вищими підсобниками.

І саме поведінка начальників є направду одкровенням. Гейс, можливо, був серед тих, хто найбільш завзято намагався вирівняти Libor згідно зі своїми торговельними стратегіями, але подібні дії були поширеними в цій сфері й всіляко заохочувалися.

Глибоке співчуття Енріха до Гейса — останній отримав 14 років в’язниці — має як позитивні, так і негативні наслідки для книжки. Енріх бере на себе зобов’язання викривати віроломство та співучасть не лише організацій і керівників, а й регуляторів, які надто тривалий час не звертали уваги на те, що відбувалося.

Але автор книги часом заходив далі, ніж варто було б. Він заплямовує навіть поважних урядових юристів. А ще важливіше, що оповідь значно сповільнюється після звільнення Гейса й увага зосереджується радше на його особистому житті та підготовці до судового процесу, а не на облудній мережі фінансових маніпуляцій, в якій він процвітав.

«Павутиння» має бути обов’язковим до прочитання для тих, хто створюватиме нову систему — задля кращого розуміння культури тих, ким управляють, і тих, хто покладається на незриму руку ринкових сил, щоб захистити громадськість.

За матеріалами The New York Times.comments powered by HyperComments
БІЗНЕС-ПОДІЇ ДЛЯ ВАШОГО РОЗВИТКУ:
8-9 грудня 2021
Київ
Сучасні методи управління виробничими процесами
11-12 грудня 2021
Київ
KPI: матеріальна мотивація персоналу
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Розвиток мозку. Як читати швидше, запам’ятовувати краще та досягати метиРозвиток мозку. Як читати швидше, запам’ятовувати краще та досягати мети
Магічне мистецтво ігноруванняМагічне мистецтво ігнорування
Творча крива. Як створити потрібну ідею в потрібний часТворча крива. Як створити потрібну ідею в потрібний час


bigmir)net TOP 100

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тенденції, Інтерв'ю, Бізнес-освіта, Коментарі, Рецензії, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Семінари, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Ресурси, Статті партнерів
ПРОЕКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2021, Management.com.ua
Портал створено та підтримується Strategic

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management➥ Дякую, я вже підписана(-ий)