БІЗНЕС-ОСВІТА | Навчання 28 листопада 2008 р.

Як не потонути в бурхливих хвилях кризи

Автор: Олександр Ханін, ректор Бізнес-академії практичного менеджменту

Слово криза, написане китайською, складається з двох ієрогліфів:
один означає «небезпека», інший — «сприятлива можливість»

Джон Кенеді

Найбільший із можливих ризиків — нічого не робити
Роберто Гойсуета, голова компанії Coca-Cola

Як не потонути в бурхливих хвилях кризи Мільйони людей сушать голову, як зберегти свої заощадження в умовах світової фінансової кризи. Зберігати у банках? А чи вдасться їх не стільки примножити, скільки просто забрати? Купувати нерухомість? Але аналітики твердять про її майбутнє здешевлення. Придбати валюту? Але хто може у нашій країні передбачити її курс? Ще вчора нам казали, що реальний курс гривні до долара 4 або, навіть, 3 до 1, і тільки Нацбанк стримує стрімке падіння американської валюти. А сьогодні?.. Коментарі зайві. Купувати дорогоцінні метали? Можливо, але купити банківське золото чи срібло набагато простіше, ніж продати у разі потреби. Залишається тримати у панчосі і дивитись, як заощадження стрімко знецінюються.

Є, правда, ще один шлях — інвестувати. Але у що ж можна інвестувати в час, коли виробництво згортається і тисячі людей опиняються без роботи? Відповідь неочікувана — в освіту. Не дивуйтесь, вітчизняні та зарубіжні аналітики стверджують: зараз найкращий час вчитись.

Причин сьогоднішньої кризи багато. Але одна з них — поганий, недалекоглядний менеджмент. Саме стратегічні помилки у фінансовій сфері, нехтування економічними законами і призвели світову і вітчизняну економіку до теперішнього стану. Сьогодні потрібний менеджмент, який має макроекономічний світогляд, володіє інструментами фінансового аналізу, інвестиційного та ризик-менеджменту, управління бізнес-процесами, здатний прогнозувати ринкову ситуацію, і, водночас, вміє управляти персоналом у жорстких кризових умовах.

Насправді, у нашій країні є ще одна криза, про неї між собою вже давно говорять люди, але наслідки її ми відчуємо трохи згодом. Це криза у системі освіти. Теперішня система освіти призводить не стільки до освіченості, скільки до наявності документа про освіту. Це прикра реальність. Як-то кажуть: диплом про вищу освіту — це документ, який свідчить про те, що у людини була можливість чомусь навчитись. У всьому світі вищу освіту здобути надзвичайно важко, бо потрібні як здібності, так і велика наполеглива праця. Немало студентів у Німеччині чи Туреччині не встигають за 4-5 років скласти необхідні іспити, тому навчаються і 7, і 9 років. У нас же живуть студенти весело від сесії до сесії...

Зараз здивувати роботодавця можна хіба що дипломом Гарварду. Якось я був свідком, як керівник банку пропонував кращим випускникам одного з луцьких вишів роботу: заохочувати підприємців на ринку до послуг кредитування.

— Диплом про вищу освіту, — кричав він на заперечення молодих людей, — так на ринку на кожного продавця два дипломи про вищу освіту!

І це, на жаль, факт. Якось один з моїх знайомих розповідав, що вони не могли тривалий час знайти економіста у престижний відділ міжнародних зв'язків.

— Але кожного року сотні економістів виходять із стін міських вузів, — здивувався я. Як же ви шукали?

— А ми давали маленьку задачку: «Вартість товару з ПДВ становить 100 грн. Скільки коштує товар без ПДВ?»

— І що ???

— Один кандидат, нарешті, розв'язав, і ми його прийняли.

Я, відверто кажучи, думав, що це жарт. Але, коли почав задавати те ж саме питання студентам — економістам різних вузів і курсів, був шокований: відповідали одиниці!

Зараз, коли тисячі молодих і не надто молодих людей опиняються на вулиці, необхідно чимось відрізнятися від інших, якщо прагнеш місця під сонцем. Очевидна відповідь — компетенціями, тобто навіть не просто знаннями, а реальними вміннями та навичками. Ось саме інвестиції в такі компетенції у цей скрутний час і є найприбутковішими. Володіючи ними, ви зможете продумано та свідомо розпочати власний бізнес або стати потрібним роботодавцю сьогодні чи, у крайньому випадку, завтра, коли світова економіка почне виходити з крутого піке.

Виникає одне маленьке питання: де ж отримати такі компетенції? Виявляється, відповідь відома вже більше 100 років — у бізнес-школах. Бізнес-навчання було започатковано 1902 року в Сполучених Штатах, коли 7 студентів Дартмутського коледжу отримали дипломи Master of Commercial Science і стали першими дипломованими бізнесменами. Сьогодні вже близько 1000 бізнес-шкіл у світі ведуть підготовку висококваліфікованих управлінців.

Що ж таке бізнес-школа і чим вона відрізняється від класичного вишу? Викладач бізнес-школи викладає виключно те, у чому він має реальний успішний практичний досвід. Тому більшість таких викладачів — діючі консультанти, практикуючі топ-менеджери, власники відомих компаній. Як ви думаєте, чим би закінчилася спроба керувати літаком, щойно прочитавши підручник з інструкцією? А хіба керувати бізнесом простіше?

Перед викладачами бізнес-шкіл стоїть задача не стільки навчити слухачів знати, скільки вміти. Тому одним з головних інструментів навчання є тренінги, а людей, що організують таку форму навчання, частіше називають бізнес-тренерами, як викладачами. Важлива відмінність одних від інших у тім, що хороший викладач уміє методично і цікаво викладати інформацію, тобто є вмілим лектором, центром процесу навчання, а хороший бізнес-тренер ефективно керує процесом обміну інформацією між слухачами, координуючи і направляючи його. Тобто центр навчання переноситься з викладацької кафедри до аудиторії.

До складу тренінгу, крім ознайомлення з певними теоретичними відомостями, входять такі суттєві елементи, як аналіз кейсів — тобто реальних бізнес-ситуацій, а також активне обговорення в аудиторії запропонованих слухачами розв'язків.

Існують різні програми навчання: короткотермінові — тренінги. Вони дешевші, але не призначені для отримання системних знань. Їх задача — познайомити з новими підходами або відшліфувати, відточити певні знання чи навички. Середньотермінові (до року) — це школи професійного зростання, які дозволяють системно підвищити кваліфікацію у певних галузях: менеджменті, маркетингу, фінансах, управлінні персоналом тощо. І, нарешті, довготермінові — найпрестижніші програми МВА (Master of Business Administration). Це дво- трирічні програми, націлені на системні практичні знання з управління собою, персоналом і бізнесом. Наявність диплому МВА свідчить про високий професійний рівень менеджера, підтвердження його здатності розв'язувати складні стратегічні задачі і тому шанується колегами та роботодавцями в усьому світі. Ступінь МВА, це обов'язкова умова для претендентів на менеджерські посади у міжнародних компаніях. Сьогодні і великі та середні вітчизняні компанії, при запрошенні на топові позиції, віддають перевагу кандидатам із ступенем МВА.

Існують різні форми навчання у бізнес-школах. Очна форма, коли слухачі відвідують заняття кожного дня протягом двох років. Така форма прийнята, скажімо, у Гарвардській школі бізнесу. Звичайно, вона забезпечує максимальну якість навчання, але потребує серйозних фінансових вкладень і чималих витрат часу. Існує і повністю дистанційне навчання, але фахівці не радять вдаватися до такої форми, якщо цікавить кінцевий результат, бо саме спілкування з викладачами та іншими студентами бізнес-школи є одним з найважливіших факторів навчання. У нашій країні більш поширена компромісна, очно-дистанційна форма, коли слухачі збираються кілька разів на місяць на повний робочий день для проходження тренінгів, а після навчання дистанційно виконують домашні проекти, тести, консультуються з викладачем через електронну пошту або ICQ.

Іноді у потенційних слухачів бізнес-шкіл виникає питання, яке є відлунням нашого спільного радянського минулого: а чи надаєте ви диплом державного зразка?

Не знаю як де, а в нашій країні втручання держави у визначення змісту та порядку навчання приводить саме до видачі дипломів про навчання, а не до власне навчання як такого. Найкращим і перевіреним критерієм якості бізнес-шкіл у світі є не наявність державної акредитації, а успішність їх випускників та склад викладачів. Бо що є кращим мотивом для підвищення якості освіти, ніж власна репутація?

За рівнем програм МВА у всьому світі слідкують авторитетні недержавні організації, наприклад: European Foundation for Management Development (EFMD), Central and East European Management Development Association (CEEMAN), до складу яких входять провідні освітні установи та компанії, що досягли помітних успіхів у навчанні персоналу. Такою організацією в нашій країні є Українська асоціація розвитку менеджменту та бізнес-освіти (УАРМБО).

Якщо ж ви відчули потребу у певній програмі підвищення кваліфікації або ж забажали стати дипломованим магістром бізнес-адміністрування, перейдемо до вибору бізнес-школи.

Історично, більшість бізнес-шкіл в Україні (яких, до речі, зовсім небагато) зосереджено у Києві. Найбільш старі, відомі і найдорожчі з них — це Києво-Могилянська бізнес-школа, Міжнародний інститут бізнесу та Міжнародний інститут менеджменту. Лише дві окремі бізнес-школи знаходяться за межами столиці (за даними Інтернет-порталу www.educate.com.ua), і знаходяться вони на заході країни: бізнес-школа при Львівському інституті менеджменту та Бізнес-академія практичного менеджменту у Луцьку.

Тепер вибір за вами. Як казав великий Сенека: «Якщо не знаєш куди пливти, ніякий вітер не буде супутнім!»comments powered by HyperComments
БІЗНЕС-ПОДІЇ ДЛЯ ВАШОГО РОЗВИТКУ:
19-22 квітня 2021
Онлайн-курс
Ефективне управління товарними запасами
21-22 квітня 2021
Київ+ONLINE
Управління проектами
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Налаштуйся на зміни. Нова психологія успіхуНалаштуйся на зміни. Нова психологія успіху
Шкереберть. Як творчий безлад може змінити життя на кращеШкереберть. Як творчий безлад може змінити життя на краще
Магічне мистецтво ігноруванняМагічне мистецтво ігноруванняbigmir)net TOP 100

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тенденції, Інтерв'ю, Бізнес-освіта, Коментарі, Рецензії, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Семінари, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Ресурси, Статті партнерів
ПРОЕКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2021, Management.com.ua
Портал створено та підтримується Strategic

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management➥ Дякую, я вже підписана(-ий)