БІЗНЕС-ОСВІТА | Тенденції 6 лютого 2015 р.

Програми MBA змінили спрямованість через кризу

Джерело: Companion Online

У багатьох закордонних програмах MBA змінилися кейси. Вони стали менш відірвані від життя, більш актуальні і корисні.

Програми MBA змінили спрямованість через кризу
Ілюстрація: Shutterstock
Йде судове засідання: лікар нью-йоркської клініки допоміг 20 жінкам отримати лікування від безпліддя, яке не покривала їх страховка. На суді присутні всі ці жінки — щасливі і з дітьми. Чи повинен лікар сісти в тюрму?

Замітка про лікаря з'явилася в газеті, а судове засідання розігрувалося в аудиторіях швейцарської бізнес-школи IMD. Частина студентів була прокурорами, частина — захисниками, частина — суддями, розповідає директор MBA Ральф Бощек (Ralph Boschek): «Є різниця між інтуїтивною реакцією і раціоналізованим підходом. Ціль не в тому, щоб навчити людей етиці, а навчити їх довіряти власним моральним орієнтирам».

Студенти просять, щоб програми MBA були менш відірвані від життя, і школи йдуть їм назустріч. Аналіз великих даних, нові бізнес-моделі, підприємництво і навички роботи з програмним забезпеченням витісняють традиційні курси бухобліку, маркетингу та логістики. «Студенти кажуть, що якщо вийде потрапити в одну з кращих шкіл, то вони підуть вчитися, а якщо ні — то й ні», — говорить декан Stanford Graduate School of Business Гарт Салонер (Garth Saloner). Stanford не скаржиться на відсутність до неї інтересу: вона може прийняти лише 6,5% бажаючих. «Якщо ви хочете, щоб люди приїжджали до вас на два роки, відмовлялися від роботи і платили за навчання, вам доведеться запропонувати їм щось, що сильно змінить їх досвід», — продовжує Салонер.

Щоправда, для шкіл за межами першої двадцятки питання стоїть про виживання, а не про нюанси програми. У 2014-му дворічні програми MBA закрили кілька шкіл другого ешелону, включаючи Thunderbird School of Global Management, Wake Forest University і Pamplin School of Business. «Здоровий сегмент невеликий», — зазначає декан Michigan Ross Business School Елісон Дейвіс-Блейк (Alison Davis-Blake). «Багато шкіл вже давно субсидують дворічні програми MBA, але зараз у них залишилося так мало студентів, що програми не виправдовують себе ні з академічної, ні з економічної точки зору», — продовжує вона. Альтернатива повноцінного MBA — річні, а також магістерські програми. «Але ніхто не знає, чи "вб'ють" вони класичний MBA, — говорить Дейвіс-Блейк, — у США ми надто недовго працюємо в такому масштабі, щоб розуміти це».

Конкуренція стає все більш глобальною. «Якщо Китай продовжить нарощувати позиції, а за ним підтягнеться Індія, це стане переломним моментом», — наголошує Дейвіс-Блейк.

Варто зазначити, що іноземних студентів можуть збити з пантелику зміни в Індії. З 2015-го програма PGP, що не вимагає досвіду роботи, в престижному Indian Institutes of Management отримає статус MBA. «У самій Індії це мало кого хвилює, — говорить декан Indian School of Business (Хайдарабад) Аджіт Рангнекар (Ajit Rangnekar). — Не важливо, в якій школі людина вчилася». Але тих, хто буде шукати роботу за межами країни, це торкнеться. Є проблеми в Австралії: випускники річних програм не мають права звертатися за робочими візами.

Все більшим інтересом рекрутерів користується INSEAD, де діє найкраща у світі річна програма MBA. За півроку її три кампуси відвідало 30 нових хедхантерів, розповідає її декан Урс Пейер (Urs Peyer). Кампуси у Франції і Сінгапурі традиційно в центрі уваги, але зараз зростає інтерес і до Абу-Дабі, де вирішили залишитися 10% випускників. «Дивно, наскільки змінилися смаки, — говорить Пейер, — тепер всі хочуть залишитися в Абу-Дабі». На один модуль в Абу-Дабі, розрахований на 45 місць, записалося 175 студентів.

Посткризовий ринок диктує новий попит. «Немає змін у тому, звідки приходять студенти, є зміни в тому, куди вони йдуть», — говорить Салонер. Інвестиційний банкінг, такий популярний до кризи, тепер мало кого цікавить. Сьогоднішні випускники віддають перевагу різним фондам — венчурним, прямих інвестицій і хедж-фондам, — а також високотехнологічним стартапам.

Чи означає це, що в довгостроковій перспективі позиції MBA непорушні? Всі найсерйозніші глобальні проблеми, що стосуються бідності та охорони здоров'я, неможливо вирішити без грамотного управління, говорить Салонер: «Не думаю, що MBA зникне».

Варто відзначити, що кращою в рейтингу FT програм MBA стала Harvard Business School, за нею — London Business School і Wharton School Університету Пенсільванії. Stanford Graduate School of Business, колишня друга в 2014-му, розділила четверте місце з INSEAD. FT оцінювала успіхи бізнес-шкіл та їх випускників 2011-го року. Головні критерії — кар'єрне зростання випускників, здатність генерувати ідеї та різноманітність студентів і факультетів.

Harvard лідирує в рейтингу FT вже вшосте. Через три роки після закінчення програми у її випускників найвищі зарплати — $ 179 910 (майже вдвічі більше, ніж до MBA). Найуспішнішим новачком у рейтингу стала School of Business Administration Університету Сан-Дієго, що зайняла 66-е місце. У сотню кращих пробилися ще дев'ять шкіл, включаючи Queen's School of Business (Онтаріо). Китайська Fudan University School of Management і британська Lancaster University Management School показали найкращий прогрес, перемістившись аж на 28 і 27 місць відповідно — вони стали 55-ю і 50-ю.

Головною мотивацією при виборі MBA для потенційних студентів були можливості збільшити дохід, отримати знання про управління та доступ до мережі контактів. 95% випускників досягли цих цілей за три роки після закінчення школи. У середньому їхня зарплата становила $ 133 000 (+ 93%), 89% випускників 2011-го року знайшли роботу протягом трьох місяців після закінчення школи.

Бізнес-школи надають величезного значення успіхам випускників. Найуспішніші стають рольовими моделями для майбутніх студентів. Тут також — найбільш вражаючі успіхи у Harvard Business School — її 28 випускників очолюють великі компанії.

За матеріалами "The great divide in the MBA market", Financial Times.



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Надприродний розум. Як досягнути надзвичайного силою розумуНадприродний розум. Як досягнути надзвичайного силою розуму
Ефект накопичення. Покрокова інструкція до успіхуЕфект накопичення. Покрокова інструкція до успіху
Рік корисних звичок. Повний курс знань, щоб набути звичок, важливих для добробуту і щастя. Збірник самарі + аудіокнигаРік корисних звичок. Повний курс знань, щоб набути звичок, важливих для добробуту і щастя. Збірник самарі + аудіокнига

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)