КОМЕНТАРІ | Паралельне лідерство 18 березня 2010 р.

Тандем, от халепа!

Джерело: інтернет-проект Innovations.com.ua

Незважаючи на нещодавні "дуалістичні" новопризначення в бізнес-середовищі, є декілька вагомих причин, чому бізнес-тандеми топ-менеджерів є все ще рідкісним і ризикованим явищем.


Малюнок: Brett Ryder, The Economist
Майже кожен погодиться з тим, що велосипед з подвійним сидіннями і набором педалей вигідніший за "по-одиночне крутіння" педалей. Але для злагодженої співпраці в тандемі необхідний час, щоб адаптуватись. Навіть незначне непорозуміння в парі може спричинити тривогу і похитнути робочу атмосферу. А от спроба керувати великою компанією в управлінському тандемі взагалі вимагає делікатного балансу, оскільки найменші розбіжності в баченні вектору розвитку компанії чи координації руху можуть дестабілізувати цілісність бізнесу. Однак, незважаючи на певні проблеми даного стилю управління, сьогодні є ряд добре відомих компаній, які все ж таки зробили ставку на паралельне, або так зване подвійне, лідерство.

Німецький виробник програмного забезпечення SAP у лютому 2010-го року впровадив докорінні зміни в топ-менеджменті компанії — колишнього виконавчого директора Лео Апотекера (Léo Apotheker) було замінено творчим тандемом директора з продажів Білла МакДермотта (Bill McDermott) і директора з розробки продуктів Джима Хагемона Снабе (Jim Hagemann Snabe). Інша відома компанія — соціальна мережа MySpace, що належить News Corporation — всього за декілька днів втратила свого видатного лідера — Оуена Ван Натта (Owen Van Natta), а взамін отримала новий управлінський дует із віце-президентів компанії — Майкла Джонса (Mike Jones, головний операційний директор) та Джейсона Хіршхорна (Jason Hirschhorn, директора з продукції).

Поняття "подвійного лідерства" в бізнес-середовищі виникло досить давно. В бізнесі можна знайти чимало яскравих прикладів бізнес-тандемів — EADS (Європейська аерокосмічна і оборонна група), Unilever, англо-голландська компанія споживчих товарів, Goldman Sachs (американський інвестиційний банк) та інші. Багато компаній вже мали досвід подвійного лідерства, але досить мало спроб увінчались довготривалим успіхом.

Два капітани, одне кермо

В компанії не повинна панувати диктатура, але від подвійного управління також користі мало. Паралельне лідерство рано чи пізно призведе до хаосу. Домінування двох ключових гравців в управлінні просто неможливе, оскільки життя — це боротьба. Боротьба за владу в компанії обов'язково виникне. Кожен прагне досягти більшого й кращого, тобто бути першим. Уявіть собі, що ви керуєте організацією в менеджерському тандемі. Невже ви зможете постійно ладнати з колегою? І як правильно розмежувати зони відповідальності? Колись ваші погляди розійдуться і почнеться внутрішня боротьба за владу. І тоді виникне внутрішня дезінтеграція, яка потягне бізнес на дно. Як показує досвід, компанія, в кінцевому підсумку, розплачується в подвійному розмірі за неефективність паралельного лідерства.

Можна закрити очі на всі ці недоліки, але як бути впевненим, що дві зірки зможуть постійно генерувати "зіркову" продуктивність? Journal of Business & Economic Studies минулого року проводив дослідження, де відслідковував ціни на акції 44 компаній із паралельним лідерством (період дослідження: 1993-2005 рр.). Результати дослідження продемонстрували наступну тенденцію — акції кожної з цих компаній із часом втрачали свою цінність.

Зважаючи на всі тенденції, чому деякі компанії продовжують створювати менеджерські тандеми? Одне з можливих пояснень полягає у тому, що подвійне управління може запобігти "поглиненню" бізнесу однією особою. Інше пояснення пов'язане з управлінням у період кризи. Деякі компанії застосовують менеджерський тандем, аби вивести бізнес із кризи. Так, наприклад, компанія Motorola у 2008-му році завдяки спільній роботі двох керівників досягла непоганих результатів на ринку. Вони ніби підзарядили батарейку пристрою під назвою Motorola і стабілізували бізнес. Наступний крок компанії — диверсифікувати бізнес на два напрямки — мобільні телефони і домашні розваги, де кожний із напрямків очолюватиме єдиний лідер.

Третій аргумент, який підкріплює ефективність паралельного лідерства, полягає в тому, що така форма правління може допомогти уникнути конфліктів між родичами, якщо бізнес є сімейним. Хоча, з іншої сторони, це може як зменшити, так і посилити родинну дезінтеграцію.

Дуалістичне управління також здатне допомогти компаніям зберегти таланти — людей, які є чудовими спеціалістами і майстрами власної справи, але втратили запал до роботи і очікують змін, а головним чином — підвищення. Це пояснює, наприклад, чому власник компанії MySpace посприяв "злиттю" двох найбільших талантів компанії — Джонса і Хіршхорна, а не вибору одного лідера з-поміж двох сильних.

Мік Томпсон (Mick Thompson), консультант із питань людських ресурсів у Mercer, вважає, що багато механізмів паралельного лідерства є всього-на-всього "шлюбом із розрахунку", а не результатом глибокої прихильності до синергії.

Але виявилось, що є істинні прихильники даної концепції, як, наприклад, індійська компанія, що виробляє програмне забезпечення і надає послуги — Wipro. Компанією керують два топ-менеджери (Girish Paranjpe і Suresh Vaswani) — люди, які глибоко переконані, що їхня "сила двох" створює потужну синергію в управлінні та допомагає впоратися з викликами глобального бізнес-середовища. Обидва керівники вірять, що саме їхній управлінський тандем допоміг вижити під час кризи.

Це важливий аргумент, але інші технологічні компанії, такі як Apple і Oracle, процвітали навіть в часи економічного спаду, незважаючи на темпи глобалізації і виключний індивідуалізм керівників компанії — Стіва Джобса (Apple) і Ларрі Еллісона (Oracle). І якщо ці лідери й хотіли отримати пораду, то звертались до професійних бізнес-консультантів.

Тим не менш, у IT-бізнесі концепція менеджерського тандему є однозначно популярною. Головним чином це пов’язано з тим, що засновники таких компаній запускають декілька напрямків розвитку бізнесу, а тому для них надійніше, якщо зону відповідальності розділятимуть декілька людей. Наприклад, Майк Лазарідіз (Mike Lazaridis), засновник канадської компанії-виробника BlackBerry — Research In Motion, розділяв посаду топ-менеджера разом із Джимом Балсіллі (Jim Balsillie) починаючи з 1992-го року.

Можливо управлінський тандем спрацьовує в технологічному світі завдяки специфіці даної сфери, оскільки в IT-індустрії спостерігається чіткий поділ сфер відповідальності між першим "технологічно налаштованим" лідером і лідером-маркетологом, який є неперевершеним знавцем продуктів і продажів.

Дійсно, все залежить від виду бізнес-діяльності, особистих амбіцій лідерів компанії, а також їхньої спроможності чи не спроможності утворювати управлінський тандем і генерувати інноваційні рішення для компанії.

За матеріалами "The trouble with tandems", The Economist.
Переклад: Анна Глива
.comments powered by HyperComments
БІЗНЕС-ПОДІЇ ДЛЯ ВАШОГО РОЗВИТКУ:
1 жовтня 2020
Київ
Оплата за результатом: KPI-мотивація. KPI посад. Впровадження Системи Мотивації персоналу
5 жовтня — 7 грудня 2020
Київ
Курс «Управлінський коктейль»
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Дай жару. 10 кроків до креативної майстерностіДай жару. 10 кроків до креативної майстерності
Працюй чотири години на тиждень. Нова психологія успіхуПрацюй чотири години на тиждень. Нова психологія успіху
Принцип мозаїки. Шість навичок дивовижного життя і карєриПринцип мозаїки. Шість навичок дивовижного життя і карєри

bigmir)net TOP 100

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тенденції, Інтерв'ю, Бізнес-освіта, Коментарі, Рецензії, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Семінари, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Ресурси, Статті партнерів
ПРОЕКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2020, Management.com.ua
Портал створено та підтримується Strategic

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management➥ Дякую, я вже підписана(-ий)