РЕЦЕНЗІЇ | Огляд книги 11 квітня 2019 р.

Чого реально може вартувати те, що цінується ринком

Фатальна вада економічної теорії полягає в її неспроможності розмежувати творення і витягання цінності, — такої думки дотримується Маріана Маццукато (Mariana Mazzucato), економіст з Університетського коледжу Лондона.

Чого реально може вартувати те, що цінується ринком

У своїй книзі «The Value of Everything: Making and Taking in the Global Economy» («Цінність всього: що створюється і що забирається в глобальній економіці»)1 Маріана Маццукато намагається проаналізувати теоретичне підґрунтя дещо сумбурної економіки останнього десятиліття. Маццукато здобула широку відомість 2011-го, коли світ побачила її попередня книга «The Entrepreneurial State» («Підприємницька держава»), де аналізується критична роль держави у створенні нових технологій. Повторюючи деякі аргументи з попередньої праці, автор йде набагато далі, представляючи дуже критичний погляд на глобальну економіку.

Хоча це трапляється не завжди, але метою будь-якого уряду є покращення добробуту всіх громадян своєї країни. Але щоб досягти цієї цілі, потрібна більш-менш реалістична теорія стосовно того, як економіка може генерувати вищу додану вартість. Над цим питанням економісти б’ються вже кілька століть. Зокрема, в книзі розглядаються концепції французьких фізіократів та протоекономістів, які вважали, що джерелом багатства нації має бути сільськогосподарське виробництво; трудова теорія вартості Адама Сміта та Девіда Рікардо, згідно якої вартість товару зумовлюється обсягом праці, витраченої на його виробництво; неокласична економічна теорія. Представники останнього напряму Альфред Маршалл (Alfred Marshall) та Леон Вальрас (Leon Walras) наполягали на тому, що поняття економічної вартості немає жодного суттєвого наповнення і що найкращим способом визначення цінності блага є ціна, яку готовий витримати ринок.

На переконання Маццукато, ствердження такої філософії призвело до дуже серйозних наслідків. Бо з неї випливає, що високі доходи працівників фінансової сфери є віддзеркаленням такого ж високого внеску, який вони роблять у розвиток економіки. Аналогічно низькі заробітки робітників виробничих підприємств відбивають другорядну значущість такої праці для суспільства. Так само низько оцінюється робота по догляду, що виконується вдома, яка у більшості випадків не фігурує в даних національних статистичних служб. Також цей підхід не дозволяє об’єктивно оцінити участь уряду в економічному розвитку.

Результатом цього є спотворена версія економічної реальності. Уряд в основному розглядається суспільством як тягар, котрий потрібно зменшити, а не як активний учасник процесу творення національного багатства, який фінансує розбудову інфраструктури, проведення наукових досліджень, формулює стандарти та регуляторні положення, що уможливлюють функціонування ринків та надає механізми соціального захисту. Величезні статки мільярдерів з технологічної сфери пояснюються виключно здатністю створювати проривні рішення та готовністю йти на ризик. Хоча часто вдача, ринковий вплив, що дозволяє непомірно завищувати ціни, та фінансова підтримка держави є не менш значущими складниками їхнього успіху.

У книзі дуже жорстко критикується стан справ у фінансовій галузі. Упродовж тисячоліття, що передувало промисловій революції, робота, пов’язана з фінансами, здебільшого вважалась паразитуванням. Навіть видатні економісти ХІХ століття не розглядали фінанси як щось дуже значуще для економіки. Проте зсув до мисленнєвої парадигми, в рамках якої зароблені гроші ототожнюються з генерованою цінністю, відкрив двері до цілком нового сприйняття. Із «розбуханням» галузі після дерегуляції 1970-80-тих років почали змінюватися підходи до ведення обліку. Більша частина доходів, створюваних фінансовими структурами, була перевизначена як «додана вартість» (хоча раніше вони в основному класифікувалися як виробничі витрати кінцевого продуцента). Отже, склалася парадоксальна ситуація: гравці цієї сфери вдосконалювали майстерність перекладати свої витрати на клієнтів і при цьому збільшували свій внесок у зростання ВВП.

Спотвореність такої динаміки особливо очевидно проявилася під час фінансової кризи. З одного боку, банки витрачали мільярди на бонуси для своїх співробітників; з іншого — держава була змушена вкладати трильйони доларів, щоб запобігти колапсу галузі. Маріана Маццукато цитує гендиректора Goldman Sachs Ллойда Бланкфейна (Lloyd Blankfein), який 2009-го року сказав, що продуктивність співробітників його банку є чи не найвищою в світі. Але ж ніхто не сумнівається в професіоналізмі фахівців цієї організації. Питання полягає в іншому: чи не втратило суспільство спроможність оцінювати — чи те, що роблять вони (або хтось інший), сприяє примноженню спільного блага у будь-який спосіб або йдеться виключно про генерування прибутків для бізнесу? Ця книга наштовхує на висновок: ми опинились у «глухому куті» економічного розвитку, тому що атрофувалася наша здатність виносити судження щодо реальної ваги створюваної цінності за якимись іншими критеріями, крім грошей.

За матеріалами strategy+business.


    1 Книга увійшла до переліку «Найкращі бізнес-книги 2018-го року», категорія «Економіка», за версією strategy+business.


comments powered by HyperComments
БІЗНЕС-ПОДІЇ ДЛЯ ВАШОГО РОЗВИТКУ:
8-9 грудня 2021
Київ
Сучасні методи управління виробничими процесами
11-12 грудня 2021
Київ
KPI: матеріальна мотивація персоналу
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Самомотивація. Отримайте життя, якого ви прагнете, знайдіть сенс і мету, досягніть усього, про що мриєтеСамомотивація. Отримайте життя, якого ви прагнете, знайдіть сенс і мету, досягніть усього, про що мриєте
Перемогти прокрастинацію. Як припинити відкладати справи на потімПеремогти прокрастинацію. Як припинити відкладати справи на потім
Міф про мотивацію. Як налаштуватися на перемогуМіф про мотивацію. Як налаштуватися на перемогу


bigmir)net TOP 100

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тенденції, Інтерв'ю, Бізнес-освіта, Коментарі, Рецензії, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Семінари, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Ресурси, Статті партнерів
ПРОЕКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2021, Management.com.ua
Портал створено та підтримується Strategic

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management➥ Дякую, я вже підписана(-ий)