РЕЦЕНЗІЇ | Стаття по книзі 7 липня 2014 р.

Сучасний Китай: стратегічні виклики

Can China Lead? Reaching the Limits of Power and Growth

Головною темою книги «Can China Lead? Reaching the Limits of Power and Growth» («Чи бути Китаю глобальним лідером? Досягаючи межі моці та зростання») є питання, як еволюціонуватиме країна, у якій правляча партія являє собою основний інструмент управління соціально-економічним розвитком.

Can China Lead? Reaching the Limits of Power and Growth
» Докладніше на Amazon
«Якщо комуністична партія Китаю не створить стале підґрунтя для економічного зростання та суспільного добробуту, через певний час китайське "чудо" просто зникне», — пророкують автори цієї праці Регіна Абрамі (Regina Abrami), економіст із Вартонської бізнес-школи, та представники Гарвардської школи бізнесу — історик Вільям Кербі (William C. Kirby) і фахівець з управління Воррен Макфарлен (Warren McFarlan).

Ось як Абрамі, Кербі та Макфарлен пояснюють зміст викликів, котрі, як вони вважають, стоять зараз перед Піднебесною. «По-перше, не можна списувати з рахунку історичний фактор: якщо китайській цивілізації більше ніж п’ять тисяч років, то Китаю як держаному утворенню — всього 100, і процес побудови в ньому інститутів сучасної держави все ще далекий від завершення». Також, на думку авторів, проблема полягає в тому, що Китай складається з різних етнічних груп; тому, за їхніми словами, «стратегія розвитку країни повинна дуже тонко реагувати на ці тонкощі, збалансовуючи фактори локальності і централізації». Крім того, як зазначають Абрамі, Кербі та Макфарлен, неможна недооцінювати повсюдність держави та компартії, а також те, що КНР керує, за визначенням авторів, «династія завойовників», що базується на військовій моці та впливі «великих кланів». Це означає: найбільшою мірою на вибір курсу розвитку Китаю впливає бажання його керівництва зберегти повний контроль над долею держави.

Автори книги надають низку рекомендацій бізнесменам, котрі мають намір вести бізнес в умовах сучасного Китаю. Здебільшого, такі рекомендації стосуються нюансів взаємодії з представниками КПК на національному, регіональному та місцевому рівнях. Хоча урядова підтримка і не гарантує успіху бізнесу, вороже ставлення до нього з боку функціонерів будь-якого щабля неминуче призведе до провалу фірми. Крім того, Абрамі, Кербі та Макфарлен радять прийняти до уваги глибинні засади конфуціанської культури, зокрема, величезне значення, яке в ній приділяється родинним та мережевим зв’язкам. Загалом, сформулювати та реалізувати корпоративну стратегію компанії, що веде бізнес у КНР, — це все одно що пройти по тонкому канату, натягнутому над прірвою: компанія повинна інтегрувати свої цілі з пріоритетами та інтересами КПК, водночас страхуючись від ризиків ймовірних політичних потрясінь.

Що може завадити Китаю здобути геополітичне та економічне лідерство? Так, автори стверджують, що хоча в КНР доволі успішно створюється фізична інфраструктура сучасної держави, але її вкрай складно буде доповнити «софтом» — відповідним соціальними та громадськими інститутами. Свого часу відомий австрійський економіст Фрідріх Хейек (Friedrich Hayek) зазначив, що «фатальною вадою» соціалізму є переконання, що «людина може перебудувати оточуючий світ відповідно до власних бажань». Тому рушієм розвитку соціалістичного суспільства є прагнення «технократичної» досконалості, що є ймовірним поясненням неспроможності КПК усвідомити потребу «імпорту» сучасних демократичних інститутів. Так, в Китаї і близько немає верховенства права; більше того, автори вважають, що ця держава взагалі не спроможна сприйняти ідею незалежних правових інститутів, зрештою, як і ідей незалежної преси та політичного плюралізму. А квінтесенцією проблем сучасного Китаю, на їхнє переконання, є брак довіри: КПК не довіряє громадянам Китаю достатньо, або піти на запровадження демократичних інститутів, а без цього останні ніколи не довірятимуть правлячій партії.

У своїй книзі Абрамі, Кербі та Макфарлен наводять речення, з якого починається «Хроніка Трьох царств» (історична праця написана у 14-му столітті), де описуються потрясіння, що відбулися у період між падінням династії Хань та об’єднанням Китаю династією Дзінь (280 р. н.е.). «Імперії зростають, зміцнюються та вгасають, — пише Ло Гуаньчжун (Luo Guanzhong), автор цього твору. — Держави розпадаються та об’єднуються». Як вважають Абрамі, Кербі та Макфарлен, цей вираз якнайкраще передає сутність історії Китаю, а також викликів, які зараз перед ним стоять.

За матеріалами strategy+business.



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Працюй чотири години на тиждень. Нова психологія успіхуПрацюй чотири години на тиждень. Нова психологія успіху
100 правил успішних людей. Маленькі вправи для великого успіху в житті100 правил успішних людей. Маленькі вправи для великого успіху в житті
Не турбувати. Як сфокусуватися в інформаційному шумі!Не турбувати. Як сфокусуватися в інформаційному шумі!

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)