ТЕНДЕНЦІЇ | M&A 3 березня 2010 р.

Сфера злиття

Автор: Ксенія Портна, "Контракти" (№8, 2010)

У 2009 році обсяг сві­то­во­го ринку злиттів і по­гли­нань (M&A — мer­ges and аcquisitions) скоротився на 34% — до мінімального за останні шість років рівня в $1,6 трлн, під­ра­ху­вали в інформаційному агентстві Bloomberg. Результати до­слід­жень міжнародної ана­лі­тич­ної групи Dealogic менш песимістичні — за їхніми даними, ринок упав тільки на 24%, до $2,4 трлн. За­гальна вартість угод, здій­сне­них із залученням позикових коштів, зменшилася за минулий рік на 60% і становила у 2009-му $75,9 млрд — проти $191,8 млрд у 2008 році.

Одна з основних причин застою ринку — невпевненість компаній у майбутньому, в можливості швидкого виходу з рецесії. Весь минулий рік підприємства намагалися покращити власну ліквідність. «Ситуація спонукала топ-ме­недж­мент багатьох компаній зосередитися на питаннях поліпшення операційної ефективності, посунувши на другий план завдання, пов’язані з розвитком бізнесу», — розповідає менеджер групи корпоративних фінансів компанії Price­water­house­Coo­pers в Україні Геннадій Гребльов. За його словами, менша, ніж у докризові часи, доступність кредитних ресурсів на тлі зниження прибутку багатьох компаній зробила придбання інших бізнесів важчим — навіть попри те, що ринкова вартість потенційних об’єктів придбання значно змен­шилася.

Зниження вартості активів не привело й до активізації злиттів і поглинань у секторі приватних інвестицій (PE). «До кризи великі фонди для купівлі компаній використовували кредити. У 2009 році такі угоди припинилися, бо навіть тим фондам, яким вдалося зібрати гроші до кризи, не вдавалося залучити позикового капіталу. А без кредитних грошей приватний капітал здійснює угоди вкрай неохоче, — коментує Брайан Бест, управляючий директор департаменту інве­сти­ційно-банківських послуг ІК Dragon Capital. — Навіть такі великі фонди, як Warburg Pincus та Advent International, що сумарно зібрали у 2008 році більш ніж $25 млрд, здійснювали тільки окремі угоди й воліли «сидіти на грошах». За його словами, в умовах кризи активи істотно подешевшали, але новому інвесторові необхідно не лише зайнятися реструктуризацією боргів, а й узяти на себе ризик подальшого погіршання економічної ситуації і скорочення ринків збуту. На це йдуть одиниці.

Натомість на арену вийшов новий покупець — держава. За даними аналітичної компанії Dealogic, угоди M&A за участю державного капіталу в 2009 році становили 15% від загальної ємності світового ринку, або $354 млрд — рекордний показник за всю історію. «Значна частина великих угод зі злиттів і поглинань була пов’язана зі спробами урядів розвинених країн пом’якшити наслідки важкої фінансової ситуації в кількох найбільших корпораціях, — зазначає Геннадій Гребльов. — Їхнє банкрутство могло викликати нову хвилю па­ніки на фінансових ринках і подальше погіршення ситуації». За спостереженнями експерта, державну підтримку в першу чергу було спрямовано на банківський сектор. Найбільша угода такого роду відбулася у Великій Британії, де держава довела частку володіння Royal Bank of Scotland до 84,9%, вклавши $41,8 млрд. Серед великих транзакцій в інших галузях називають участь уряду США в порятунку Ge­neral Motors і страхової компанії AIG.

Утім, без гучних суто комерційних справ торік не обійшлося. «Попри загальне зниження кількості й обсягу транзакцій у цілому по ринку, в 2009 році деякі галузі пройшли через активну фазу консолідації», — зазначає Геннадій Гребльов. У першу чергу це стосується фармацевтичного ринку. Тільки за І квартал минулого року у цій сфері відбулися одразу три угоди загальним обсягом понад $156 млрд. У першому місяці минулого ро­ку найбільший у світі фармацевтичний концерн Pfizer Inc. за $68 млрд купив американську компанію Wyeth (найбільша угода минулого року). Потім одразу два договори відбулися в березні — швейцарська Roche Holding AG довела свою частку в біотехнологічній компанії Genentech Inc. до 100% ($47 млрд) і компанія Merck за $41 млрд купила Schering-Plough.

Серед інших активних галузей у сфері M&A угод також називають фінансовий, енергетичний і сировинний сектори. «Ритмічна політика M&A характерна для ринку hi-tech, — додає Андрій Зайков, керівник експертно-аналітичної групи M&A-Intelligence журналу «Злиття і поглинання». — Так, у світі у 2009 році дуже активним поглиначем була Cisco Systems. Маючи «на руках» до кінця III кварталу 2009 фінансового року доступну готівку, її еквіваленти та інвестиції у розмірі $33,6 млрд, компанія могла дозволити собі бути агресивною в плані злиттів і поглинань. У 2009 році вона провела 12 транзакцій, пов’язаних з M&A».

Втім, за обсягами угод за весь 2009-й фармацевтів так ніхто й не переплюнув.

В Україні крім купівлі «групою російських інвесторів» контрольного пакету акцій української металургійної корпорації «Індустріальний союз Донбасу», мабуть, взагалі згадати нема чого. Але й ця угода стане надбанням 2010 року, оскільки завершена у 2009-му не була. «Що стосується ринку M&A у країнах СНД, то можна відзначити більш ніж дворазове зниження транскордонних угод M&A у РФ (з $13,5 млрд в 2008 році до $5 млрд в 2009-му) і їхню відсутність в Україні. Якщо обсяг угод в Україні торік становив близько $6 млрд, то в 2009-му угод зі злиття й поглинання здійснено лише на $200 млн (без урахування продажу ІСД, де сума угоди оцінюється в $2–2,5 млрд. — прим. ред.)», — зазначає директор департаменту стратегічного розвитку ІГ «ІНЕКО» Олексій Олей­ников.

Не очікують експерти помітного пожвавлення на українському ринку й цього року. Зростання угод M&A стримуватимуть традиційна невизначеність у курсі розвитку національної економіки, ризики, пов’язані з можливістю розвитку другої хвилі кризи й усе ще обмежений доступ до кредитних ресурсів. «Стримуючим чинником розвитку українського ринку M&A також залишаться розбіжності в оцінці вартості бізнесу власниками та інвесторами. Як наслідок — вичікувальна позиція обох сторін, — вважає Олексій Олейников. — Протягом 2010 року угоди M&A відбуватимуться здебільшого у зв’язку з тим, що українські корпорації позбуватимуться непрофільних активів, які потребують коштів на своє утримання». Водночас, за словами експерта, стабілізація політичної ситуації та прогнозоване зростання ВВП цього року сприятимуть входженню іноземних інвесторів у перспективні інвестиційні проекти — більшою мірою у сфері сільського господарства, харчової промисловості, роздрібної торгівлі та фінансів.

Прогнози щодо ситуації на закордонних ринках оптимістичніші. Дослідження аналітичної групи Dealogic показують, що вже за підсумками IV кварталу 2009 року ємність світового ринку M&A сягнула майже $740 млрд, що на 46% більше, ніж за попередні три місяці. І хоча великого сплеску угод M&A експерти не очікують, більшість компаній прогнозують пожвавлення на ринку вже у 2010 році. Згідно з дослідженням UBS і The Boston Consulting Group (BCG), 19% опитаних підприємств у Європі в 2010 році мають намір зробити покупку на суму понад EUR500 млн. У США про намір реалізувати угоди заявили 33% компаній, повідомляють у Ernst & Young. З початку року у світі вже було укладено принаймні дві великі угоди — фармацевтичний концерн Novartis більш ніж за $28 млрд придбав у швейцарської Nestle американського виробника засобів з догляду за очима Alcon, а Kraft Foods за $19,5 млрд купила британську Cadbury.



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Теорія каст і ролейТеорія каст і ролей
Сила звички. Чому ми діємо так, а не iнакше в життi та бiзнесiСила звички. Чому ми діємо так, а не iнакше в життi та бiзнесi
Правила мозку для роботи. Наука мислити розумніше в офісі та вдомаПравила мозку для роботи. Наука мислити розумніше в офісі та вдома

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)