БІЗНЕС-ОСВІТА | MBA vs онлайн-програми 16 серпня 2022 р.

Чи загрожуватиме бізнес-освіта в онлайні традиційному MBA? Що кажуть експерти

Пандемія спонукала незліченну кількість людей, включаючи потенційних студентів MBA, переглянути свою кар’єру та переосмислити цінність свого часу та грошей. Як виживати старій школі MBA тепер, коли варіанти спеціалізованого та онлайн-навчання у сфері бізнесу стали більш зручними та доступними, ніж будь-коли, і, як правило, є набагато дешевшими, ніж традиційні дворічні очні програми?

Практики бізнесу у своїх публікаціях періодично ставили під сумнів цінність та майбутнє ступеня MBA, але глибокі зміни в освітній індустрії, спричинені пандемією, знову зробили це питання актуальним. Чи витіснять онлайн-освіта та спеціалізовані ступені традиційну дворічну очну MBA? Свою точку зору висловили учасники MIT Sloan Management Strategy Review Forum.

Чи витіснять онлайн-освіта та спеціалізовані ступені традиційну дворічну очну MBA?

Цілком згодні і згодні

Невелика частина (16%) учасників дискусії певною мірою погодилася з тим, що так, спеціалізовані та онлайн-програми фактично замінять традиційний досвід МВА — для декого. За словами Тобіаса Кречмера (Tobias Kretschmer) із LMU Munich, традиційна програма МВА не відповідає всім вимогам.

«Дворічний очний ступінь MBA, отриманий на певному етапі чиєїсь кар’єри, несумісний з ідеєю й амбіціями безперервного навчання та кар’єри, які не слідують встановленій лінійній траєкторії», — стверджує він.

Із погляду кар’єрної траєкторії та ресурсів традиційна програма MBA може не підійти багатьом людям.

«Студенти, які більш чутливі до ціни та альтернативних витрат або хочуть підвищити кваліфікацію, не змінюючи роботодавця, знайдуть ці нові формати та можливості привабливими», — зазначає Тімоті Сімко (Timothy Simcoe) з Бостонського університету.

І ці альтернативні програми справді приносять користь, стверджує Аніта МакГахан (Anita McGahan) з Університету Торонто:

«Переважна більшість онлайнових та спеціалізованих програм є законними замінниками, які пропонують деякі з основних переваг MBA і часто за нижчу плату за навчання. Немає жодних сумнівів у тому, що онлайн-освіта та спеціалізовані ступені заважають багатьом програмам MBA».

Проте, навіть ті учасники дискусії, які погодилися з цим, ясно вказали, що деякі програми MBA залишаться бажаними.

«Традиційна дворічна MBA-програма на повний робочий день, швидше за все, виживе в елітних школах як лідер збитків — завдяки щедрій фінансовій допомозі для залучення найкращих студентів, "полірування" цих елітних брендів та збільшення масштабу їхніх онлайн/спеціалізованих пропозицій», — пише Лорі Розенкопф (Lori Rosenkopf) з Wharton. «В результаті школи нижчого рівня можуть очікувати збільшення фінансового тиску, страждаючи від конкуренції за учнів зі зростанням місткості».

Ані згодні, ані незгодні

Лише один із учасників дискусії не визначився із впливом альтернативних програм. Маріанн Фельдман (Maryann Feldman) з Університету Північної Кароліни пише:

«Люди, які переважно зацікавлені в набутті навичок, виходитимуть в інтернет. Ті, хто зацікавлений у розвитку соціальних мереж та зв’язків, підуть на престижніші очні програми».

Тим не менш, вона порушує важливе питання з табору «незгодних»: незамінний характер особистих взаємодій у класі.

Не згодні і категорично не згодні

Більшість учасників дискусії — 80% — не погодилися з тим, що альтернативні варіанти навчання витіснять традиційну програму МВА, при цьому багато хто відзначив унікальну цінність очної програми здобуття ступеня.

«Смерть MBA прогнозувалась роками. Хоча легко уявити, що знання переходять в онлайн, повноваження та когортні ефекти — це інша справа», — каже Джошуа Ганс (Joshua Gans) з Університету Торонто.

У шквалі коментарів також відзначалася «справжня, спонтанна людська взаємодія» в класі (Дженніфер Браун (Jennifer Brown), Університет штату Юта), важливість «особистого спілкування віч-на-віч… для створення довіри та комфорту» (Петра Мозер (Petra Moser), Нью-Йоркський університет), і «можливості для спілкування, що для людей, які не знають один одного, можуть відбутися тільки особисто» (Річард Холден (Richard Holden), Університет Нового Південного Уельсу).

«Що онлайн-програми ніколи не зможуть відтворити, так це цінність зв’язків і відчуття згуртованої когорти», — вторить їм Стів Таделіс (Steve Tadelis) з Каліфорнійського університету в Берклі.

«Дворічні очні ступені MBA, на краще чи на гірше, набули певної легітимності як постачальника послуг для майбутніх бізнес-лідерів. Іншими словами, цей ступінь є "сигналом" для бізнес-спільнот. Змінити це складно», — додає Джин Лі (Jin Li) із Гонконзького університету.

Примітним також є наполягання на тому, що традиційна MBA має поточну та майбутню цінність для бізнесу в цілому. MBA, що довгий час вважалася важливою кваліфікацією — особливо в елітній школі — цінується недаремно.

«Загальна дворічна програма MBA... мабуть, найкорисніший ступінь для професіоналів всіх мастей і кар’єрних напрямів", — пише Річард Флорида (Richard Florida) з Університету Торонто. Мелісса Шиллінг (Melissa Schilling) з Нью-Йоркського університету також зазначає, що «на практиці універсальна природа традиційної програми MBA добре допомагає багатьом людям, особливо тим, хто хоче стати менеджером».

Онлайн-альтернативи, як стверджує Олав Соренсон (Olav Sorenson) з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі, неминуче зазнають невдачі:

«Онлайн-програми просто не пропонують ефективної заміни ані сертифікації, ані ролей у спільноті очних програм. Декому цікаві спеціалізовані ступені, але вони не готують генеральних менеджерів».

Очевидно, що онлайн-досвід — принаймні на даний момент — не може відтворити багато безцінних елементів програм MBA у класі. МВА помер? Ні, не зараз. Насправді, як зазначає Андреа Фосфурі (Andrea Fosfuri) з Університету Бокконі, «після багатьох років спаду кількість заявок на здобуття ступеня MBA у всьому світі останнім часом збільшилася». Але оскільки онлайн та спеціалізовані варіанти продовжують своє зростання, це питання ще довго залишатиметься на порядку денному.



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Міф про мотивацію. Як налаштуватися на перемогуМіф про мотивацію. Як налаштуватися на перемогу
Сила продуктивності. Як подолати прокрастинаціюСила продуктивності. Як подолати прокрастинацію
Під три чорти турботи! Нумо до роботи!Під три чорти турботи! Нумо до роботи!

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)