ІНТЕРВ'Ю | Rakesh Khurana 25 червня 2010 р.

Що говорять про лідерство науковці

На тему лідерства написано багато праць. Бібліотека бізнес-літератури буквально переповнена книгами на цю тему. Тут ви знайдете і поради щодо того, як стати менеджером за 30 секунд, і посібники, як надихати своїх підлеглих як Черчиль, і три аспекти успішного лідерства.

Складається враження, що про лідерство пишуть всіх, окрім тих людей, які дійсно повинні цим займатися — науковців.

"Якщо звернути увагу на провідні університети та бізнес-школи, то можна виявити, що темі лідерства приділяється зовсім небагато уваги", — наголошує професор Гарвардської бізнес-школи Ракеш Курана (Rakesh Khurana).

"Посібник із теорії та практики лідерства" (Handbook of Leadership Theory and Practice), нещодавно опублікований Harvard Business Press, є спробою заповнити цей пробіл. Дана книга зводить воєдино праці найвідоміших науковців, експертів із різних галузей знань, починаючи з психології, економіки та соціології, і закінчуючи історією.

"Якщо ми спробуємо охарактеризувати роботу над лідерством, то тут найбільш влучною буде метафора про сліпого чоловіка та слона. До недавнього часу лідерство було слоном, і було безліч сліпих людей, які намагалися ідентифікувати різні його частини", — пояснює один з авторів книги, вже згадуваний нами професор Ракеш Курана.

В інтерв'ю, яке навдене нижче, він відповідає на запитання про поточний та потенційний стан справ навколо лідерства.

Ракеш Курана (Rakesh Khurana)
Ракеш Курана
(Rakesh Khurana)
З.: Сьогодні ми відчуваємо потребу кращого лідерства у різних інституціях. Втім, до недавнього часу науковці приділяли цій проблемі мало уваги. Чому вони уникали цю тему?

В.: Бізнес-школи зробили лідерство центральною темою своєї місії, стверджуючи, що вони навчають та розвивають лідерів для суспільства. Але, якщо придивитися уважніше, темі лідерства приділялося зовсім небагато уваги. Розрив між обіцянками та тим, що бізнес-школи могли справді дати, був просто-таки вражаючим. Частково це можна пояснити надзвичайною складністю феномену лідерства.

Корені лідерства йдуть у психологію з повагою до відчуття власної ідентичності, яке притаманне кожному лідерові. Вони занурюються і в соціологію, зважаючи на те, що лідерство — це соціальна конструкція. Це також взаємовідносини з іншими індивідами чи суспільством.

Лідерство — це складний феномен із точки зору економічної перспективи, оскільки наслідки лідерства далеко не завжди можуть вимірюватися у фінансових показниках. Деякі люди, яких ми найбільше поважаємо як лідерів, стикаються зі значними провалами. Тому лідерство не може оцінюватися за його утилітарними результатами.

Зважаючи на всю складність цього феномену, а також неможливість відповісти на деякі ключові питання, наприклад те, чи можна навчитися лідерству, не дивно, що ця тема уникалася.

Вся іронія полягає в тому, що якщо повернутися до минулого — у XIX-те століття — ми побачимо, що темі лідерства приділялася доволі значна увага. Макс Вебер, Зігмунд Фрейд та Ерік Еріксон звертались до цієї теми.

З.: На яких аспектах лідерства Ви плануєте зосередитися найбільше?

В.: Передусім ми хочемо мати академічний результат — і ним стала наша книга. Це було наважливіше. Якщо ми хочемо досліджувати та вивчати лідерство — то нам потрібно створити бібліотеку знань. А для того, щоб лідерство сприймалося серйозно як академічний предмет, було важливо, щоб розділи книги були написані відомими науковцями.

Ми також розуміли важливість запрошення мислячих людей, практиків, таких як Енді Гроув (Andy Grove) та Альфред Слоун (Alfred Sloan), які не лише мають безпосередньій стосунок до лідерства за рахунок повсякденної практики, але й можуть оцінити цей феномен відсторонено та концептуально.

З.: Попсові книги з лідерства сьогодні можуть бути знайдені практично всюди. Чи знайдеться серед них місце серйозним науковим дослідженням?

В.: Зрушення, які вже спричинила наша книга, вражають. Але, що навіть більш важливо, ми почали спостерігати зростання кількості серйозних наукових досліджень на тему лідерства. І це абсолютно закономірно, адже як тільки певний предмет стає легітимним — це спонукає братися за його дослідження інших людей.

Дослідження з лідерства стають все більш популярними і тому, що ми відчуваємо контекстуальні зміни. Стикаючись із викликами глобального суспільства ми намагаємося знайти нові рішення. Така зміна конетксту змушує знаходити нові підходи до лідерства та по-новому досліджувати цю сферу.

З.: Які ключові висновки можуть зробити менеджери та керівники, прочитавши Вашу книгу?

В.: Лідерство — це надзвичайно складний феномен. Ми не можемо запропонувати перелік простих принципів чи рецептів для всіх випадків. Ми намагаємося показати, що поведінка лідера значною мірою залежить від ситуації. Не існує "найкращого" стилю лідерства чи "загальновизнаних" управлінських атрибутів. Лідерам не потрібна формальна позиція; навпаки, лідерство — це те, як людина усвідомлює саму себе і як її оцінює оточення.

Вдумливі лідери-практики знайдуть у книзі багато матеріалу для осмислення і, можливо, поглянуть на предмет лідерства через нову призму. Вони усвідомлять багатогранність цієї сфери та набудуть більшої майстерності.

За матеріалами "What the Brightest Scholars Say about Leadership", HBS Working Knowledge.
Скорочений переклад: Ярослав Федорак, MCUa.



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Засіло в голові. Наука успішного навчанняЗасіло в голові. Наука успішного навчання
Шкереберть. Як творчий безлад може змінити життя на кращеШкереберть. Як творчий безлад може змінити життя на краще
Шлях Virgin. Як слухати, вчитися, жартувати та вести за собоюШлях Virgin. Як слухати, вчитися, жартувати та вести за собою

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)