ІНСАЙТИ | Стратегічне мислення 8 грудня 2015 р.

Десять навичок успішного стратега

Бізнес — це стратегія; і без вміння мислити стратегічно неможливо досягти в ньому стійкого успіху. Шеррі Кемпбелл (Sherrie Campbell), психолог та публіцист, наводить 10 навичок, освоєння яких допоможе вам стати ефективним стратегом.

Шеррі Кемпбелл (Sherrie Campbell)
Шеррі Кемпбелл
(Sherrie Campbell)

1. Задіювання всього мозку

Стратегічне мислення вимагає виходу поза межі логіко-аналітичної царини, за яку відповідає ліва півкуля нашого мозку. Один із найкращих способів це зробити — почати викладати ваші думки на письмі. Тоді ви повною мірою завантажуєте ліву півкулю, таким чином вивільняєте праву частину мозку, що спеціалізується на творчих та інтуїтивних здібностях судження. Саме тому краще формулювати ваші цілі та завдання у письмовій формі.

Задіявши весь мозок, ви зможете повноцінно використати як аналітичне та критичне мислення (і, відповідно, краще сформулювати проблему чи оцінити ідею), так і активізувати свою креативність (скажімо, уявити, якими можуть бути варіанти розширення бізнесу).

2. Формулювання візії

Серед ознак ефективного стратега — спроможність сформулювати візію (як для себе, так і для бізнесу). Розвивайте в собі здатність уявляти майбутнє у візуальних образах. Наприклад, спортсмени подумки візуалізують певні моменти матчу або руху ще до того, як це відбувається в реальності. Візуальне розігрування ймовірних ситуацій дозволить вам заздалегідь відпрацювати хід своїх дій. Такі розумові вправи є не менш ефективними, ніж набуття реального досвіду (а для розвитку стратегічного мислення потрібно як одне, так і друге).

3. Визначення цілі

Операційна ефективність або здатність матеріалізувати ціль, втіливши її в діях, — базове вміння будь-якого стратега. Розділіть основну ціль на підцілі, визначте терміни їхнього досягнення та ресурси, що для цього потрібні. Стратегічний успіх складається з планування, вміння виявляти терпіння та не здаватися, коли щось йде не так. Графік виконання змушує вас триматись визначеного шляху — і тоді майже завжди вашу стратегію буде реалізовано.

4. Гнучкість

Також вам потрібна здатність передбачати несподівані повороти подій та гідно на це реагувати, а при потребі змінювати напрям руху. Отже, для кожної підцілі визначте, крім термінів виконання, ще й контрольні точки, в яких ви будете оцінювати прогрес, аналізувати ситуацію, а в разі необхідності вносили корективи до плану. Все це допоможе вам передбачати зміни і не панікувати в разі, якщо трапиться щось неочікуване.

5. Використання інтуїції

Інтуїція — це секретна зброя всіх ефективних стратегів. Щоб відшліфувати цю навичку, ви мусите навчитися розпізнавати та правильно інтерпретувати свої емоції. Саме емоції є тим «містком», що відкриває шлях до попереднього досвіду та схем вчинених раніше дій, прихованих у глибинах вашої свідомості. І це дозволить вам краще передбачати наслідки своїх рішень. Якщо ж ви усвідомлюватимете, що саме підказує ваш «внутрішній голос», то зможете більшою мірою покладатися на свою інтуїцію (а це допоможе вам розпізнавати нові можливості для себе та бізнесу).

6. Прагнення зростання

Ваша ефективність як стратега значною мірою залежить від вашого прагнення безперервного зростання. Використовуйте будь-який досвід (як позитивний, так негативний) для генерування нових ментальних схем, що уможливить швидше реагування на непередбачені ситуації. Вдосконалюйте ментальні моделі, які спрацювали, та позбавляйтесь тих, що заважають вам нарощувати оберти на шляху до цілі.

7. Вміння відновлюватись

Робіть перерви протягом дня (хоча б на декілька хвилин) або беріть вихідний після значного перевантаження. Після відпочинку ваші ідеї будуть раціональнішими, а ментальна свіжість допоможе розв’язувати проблеми швидше та продуктивніше.

8. Звертання за порадами

Ніколи стратегічний успіх не буває продуктом зусиль однієї людини. А тому вміння формувати стосунки — одне із ключових для стратега. Намагайтесь зрозуміти, які ваші ідеї сприймаються членами вашої мережі та як на них впливають. Творіть у взаємодії з іншими. Будьте відкриті, активно прагніть отримувати поради, консультації та пропозиції. Співпрацюйте з наставниками, радниками з числа ваших колег, проводьте сесії «мозкового штурму».

9. Балансування між фантазією і реальністю

У міру того, як ваші підходи до бізнесу ставатимуть все стратегічнішими, вам доведеться навчитися збалансовувати креативність та пристрасне прагнення зробити щось надзвичайне із тверезою оцінкою того, чого ви реально можете досягти в довгостроковій перспективі. Це допоможе вам триматися визначеного шляху та не піддаватися імпульсивним бажанням. З іншого боку, щоб перетворити творчі ідеї на успішні продукти, неможливо рухатися тільки по прямій, доведеться також і «кружляти», експериментуючи, роблячи помилки та вносячи в прототипи потрібні зміни.

10. Наявність терпіння

Стратегів без терпіння не буває. Ви не можете робити поспішних висновків — як не можете очікувати, що посіявши зерно, вже завтра матимете дерево з плодами. На реалізацію вашої візії потрібен час. Зрештою, будь-що мусить пройти процес «ферментації» перед тим, як втілитись у досконалішій формі.

За матеріалами "The 10 Mental Skills Necessary to Become a Strategic Visionary", Entrepreneur.



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Творча впевненість. Як розкрити свiй потенцiалТворча впевненість. Як розкрити свiй потенцiал
Емоції на роботі. Як вони сприяють нашій успішностіЕмоції на роботі. Як вони сприяють нашій успішності
Мистецтво змінювання сердець, умів, дій: шлях зачарування в бізнесіМистецтво змінювання сердець, умів, дій: шлях зачарування в бізнесі

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)