ІНСАЙТИ | Ідеї співробітників 13 січня 2015 р.

Коли ідея «не чіпляє»

Джерело: kmbs

Ніхто сьогодні не ставить під сумнів користь ідей, які пропонують співробітники. Проте нерідка ситуація, коли підлеглий пропонує вам ідею, яка йому дуже подобається, але ви не поділяєте його ентузіазму. Що робити з недосконалими ідеями співробітників?

Ден Роквелл (Dan Rockwell)
Ден Роквелл
(Dan Rockwell)
Відповідь керівника у подібній ситуації визначатиме подальшу поведінку підлеглих, їх повагу до вас і те, чи пропонуватимуть вони свої ідеї надалі. Ден Роквел (Dan Rockwell), відомий експерт з лідерства та менеджменту, пропонує декілька варіантів того, як реагувати управлінцю у випадку, якщо ідея співробітника здається йому недосконалою або «сирою».

1. Спитати у підлеглого, як у нього з’явилась ця ідея. Яка історія стоїть за нею? Можливо, це допоможе покращити ідею або згенерувати іншу.

2. Уважно стежити за тим, як веде себе співробітник, коли розповідає вам про свою ідею. Чи не займає він захисну позицію? Якщо у вашій культурі люди, які пропонують ідеї, мусять захищатись, — потрібно щось змінити. Як мінімум, можна почати з того, щоб побачити щось хороше у запропонованій ідеї, якою б недосконалою вона не була.

3. З’ясувати, які короткострокові переваги даної ідеї. Спитайте підлеглого, які результати можна отримати вже цього тижня, якщо реалізувати ідею? Коротка перспектива змушує людину подивитись на свою пропозицію більш реалістично, а також прояснює — наскільки співробітник розуміє ідею і чи дійсно готов її втілювати в життя.

4. Зв’язати короткострокові та довгострокові цілі. Спитайте людину: як саме ваша ідея сприятиме досягненню великих цілей бізнесу?

5. Проявити повагу до ідеї. Співробітники сприймуть це як прояв поваги до них самих.

6. Обережно прояснити можливі проблеми та небезпеки. Що може піти не так, якщо взятись за реалізацію цієї ідеї? Як можна підготуватись до негативних наслідків? Недосконалі ідеї часто породжують складнощі та нові виклики, і це треба брати до уваги. Однак керівнику також варто пам’ятати, що уявні, надумані проблеми, котрі вбивчо діють на ідеї, майже завжди є перебільшенням.

7. Передайте «право власності» співробітникам. Коли люди бачать, що їхні ідеї позитивно сприймаються, вони відчувають себе власниками, відповідальними за певну ділянку роботи. І стають дійсно вмотивованими — що дозволяє їм втілювати ідеї в життя. Тому варто частіше давати підлеглим дозвіл спробувати реалізувати ідею, запустити пілотний проект тощо.

І, звісно, якщо ви дозволите співробітнику спробувати, то не можна забувати про нього. Через певний час варто призначити зустріч і оцінити результати. Чи вдалось досягти короткострокових цілей? Чи варто продовжувати? Чи треба щось змінити? Все це дасть людині зрозуміти, що ви зацікавлені і її розвитку. І, навіть якщо ця ідея провалилась, в майбутньому підлеглий прийде до вас з новими пропозиціями.

За матеріалами "They’re Excited — You’re Not", Leadership Freak.



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Сила звички. Чому ми діємо так, а не iнакше в життi та бiзнесiСила звички. Чому ми діємо так, а не iнакше в життi та бiзнесi
Нетворкінг для інтровертів. Поради для комфортної та ефективної комунікаціїНетворкінг для інтровертів. Поради для комфортної та ефективної комунікації
Не тупи. Працюй над собою, прокачуй свою крутість і отримай життя, про яке мрієш!Не тупи. Працюй над собою, прокачуй свою крутість і отримай життя, про яке мрієш!

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)