Що робити, якщо збудували будинок без документів

26.07.2022

Збудували чи реконструювали будинок без отримання на те дозвільних документів? Тоді таке самочинне будівництво належить до самобуду і його потрібно узаконити. Якщо ж самобуд не узаконювати, його буде проблемно продати, подарувати чи провести інші нотаріальні дії. І відкладати в довгий ящик таке питання явно не вихід, адже рано чи пізно проводити операції з нерухомістю буде все ж таки потрібно.

На сьогодні існує декілька варіантів як можна оформити самовільну побудову. Інформація отримана з ресурсу https://unidoc.com.ua/uzakonit-samostroj/.

Отже, маємо 4 варіанти:

1. Спрощена процедура, будівництво проведене до 5 серпня 1992 року. В ті роки не потребувалося вводити в експлуатацію. Відповідно на підставі виготовленого нового технічного паспорта в якому роки побудови будуть до 1992 року державний реєстратор зможе будинок зареєструвати.

2. Будівельна амністія, будівництво з 5 серпня 1992 року до 9 квітня 2015 року. Уже 3 роки як діє така процедура. Замовляється новий технічний паспорт із відміткою про. тех. обстеження, заповнюється декларація про введення в експлуатацію, та подається в орган Державної інспекції архітектури та містобудування. Зауважимо, що тут є обмеження, самобуд має бути дачним/житловим/садовим будинком до 300м2.

3. Загальна процедура, може застосовуватися у всіх випадках. Немає обмежень по площі. Процедура вся така ж, як і при новому будівництві. Починаємо із отримання будівельного паспорта (до 500м2), заповнення повідомлення про початок будівельних робіт, виготовлення нового техпаспорта, заповнення декларації про введення в експлуатацію.

4. Через судові рішення. Індивідуальні ситуації.

Для всіх процедур підготуйте всі наявні документи. Повинні бути документи на земельну ділянку разом із кадастровим номером (та їх нот. копії), паспорт та код власника, погодження від співвласників, документи на будинок при реконструкції (їх нот. копії), старий техпаспорт (при наявності).

Отримайте детальнішу консультацію в Державній інспекції архітектури та містобудування, чи в будь- якій профільні компанії, в штаті якої працюють сертифіковані фахівці. Узаконити самобуд можливо, скористайтеся своїм правом, аби уникнути штрафних санкцій в майбутньому.