РЕЦЕНЗІЇ | Огляд книги 15 січня 2016 р.

Ілон Маск — підприємець «100 тисяч вольт»

Ілон Маск (Elon Musk) — один із найпопулярніших героїв бізнес-преси, котрий, як може здатися, має унікальну здібність будувати підприємства на підґрунті з радикальних ідей. У своїй книзі «Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future» (Ілон Маск: Tesla, SpaceX та пошуки фантастичного майбутнього)1 Ешлі Венс (Ashlee Vance), журналіст Bloomberg Businessweek, розповідаючи історію зльоту відомого підприємця-новатора, намагається розкрити характер цієї суперечливої особистості.

Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future (Ілон Маск: Tesla, SpaceX та пошуки фантастичного майбутнього)
» Докладніше на Amazon
Якщо оцінювати Ілона Маска з точки зору ефективності лідерства, то навряд чи він отримає високі бали. «Чимало з тих, хто невтомно працював на нього роками, без будь-яких вагань було “викинуто за борт”», — цитує автор слова колишнього підлеглого Маска. Поділяючи філософію деяких своїх «зіркових» колег з Кремнієвої долини, голова Tesla вірить у те, що діяти слід якомога швидше, не боячись провалів, і при цьому не занадто перейматися станом внутрішніх процесів. Підхід Маска до управління є доволі простим — «встановлювати нереальні терміни, потім тиснути на інженерів, змушуючи їх зі дня в день безупинно працювати задля досягнення цілей». Також підприємець не дуже любить, коли з ним не погоджуються. «Довести неправоту Ілона означає “поставити хрест” на своїй кар’єрі», — пише Венс.

Втім, як би там не було, поки що Маскові вдавалося добиватися бажаного. Провівши непросте дитинство в ЮАР, він успішно закінчив один із найпрестижніших американських університетів. Доклавши руку до створення PayPal (звідки змушений був піти, програвши внутрішню битву), вклав все, що мав у два нові підприємства, створення яких, на думку більшості аналітиків, було повним безглуздям. (Це компанія SpaceX, метою якої є розробка ракет для космічних пасажирських перевезень, та виробник електромобілів Tesla Motors.) «Ілон — один із небагатьох людей, котрі є досконаліші, ніж я», — сказав Крейг Вентер (Craig Venter), першопроходець у сфері генної інженерії.

Якщо в Маска траплялися збої, він збирався з силами та продовжував рухатись далі. Його син-немовля помер, шлюб розпався, а старпапи були готові ось-ось злетіти в прірву. «Це дуже болить, — признався Маск автору книги. — Починають гризти сумніві: ваше життя не працює, ваша машина не працює, ніщо не працює». «Більшість людей ламаються, коли стикаються з такими випробовуваннями, — розповів один із друзів підприємця. — А Ілон, навпаки, набуває якоїсь надраціональності, приймає дуже прозорливі рішення; і що гірша ситуація — то правильніше він діє».

Крім усього, виглядає, що Маск добре розбирається не лише в технологіях, але й в інших речах, які формують бізнес-середовища. «Аби зрозуміти, що можливо та цікаво, потрібен певний рівень технічних знань, якими Ілон володіє дуже добре (і він це знає), — цитує автор співзасновника Google Ларрі Пейджа (Larry Page). — Але, до того ж, він глибоко розуміє і бізнес у цілому, і питання, що стосуються організації, лідерства та урядових структур».

На жаль, десь із середини книга починає розчаровувати. Розпочавши з цікавого аналізу особистості Маска, далі автор переходить до відвертого підлабузництва. (Подеколи здається, що другу частину цієї праці писали піарщики компаній підприємця.) Наприклад, Венс безапеляційно заявляє, що «Tesla може за капіталізацією випередити Apple та кинути їй виклик у гонці за першість у досягненні трильйонної капіталізації». Tesla вже має ринкову вартість у $30 млрд., але вона несе й чималі збитки (про що в книзі немає ані слова). Не згадує Венс і про те, що супергерой нібито вільного ринку значною мірою залежить від державного фінансування. (Зокрема, федеральний податковий кредит у $7,5 тис. для покупців Tesla робить електромобілі дещо доступнішими.) Можливо, на цьому етапі розвитку галузі така підтримка є необхідною, але чому Венс нічого про це не згадує?

Зрештою, навряд чи зараз реально спрогнозувати, чи зможе Маск успішно завершити будівництво своєї імперії та яку роль у цьому відіграють деякі вади його характеру: чи страждатиме від них тільки оточення підприємця (як це було у випадку Стіва Джобса) або вони стануть нездоланною перепоною для розвитку бізнесу. А тому не виключено, що через певний час з’явиться ще одна книга про Ілона Маска, котра міститиме більш послідовний аналіз його особистості.

За матеріалами strategy+business.


    1 Ця книга ввійшла в перелік «Найкращі бізнес-книги 2015-го року» (категорія «Історії компаній») за версією видання strategy+business. Книгу також видано російською мовою під назвою «Илон Маск: Tesla, SpaceX и дорога в будущее».


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Можливо все!Можливо все!
Змінюючи правила гри. Як лідери, новатори та візіонери перемагають у життіЗмінюючи правила гри. Як лідери, новатори та візіонери перемагають у житті
12 правил життя. Як перемогти хаос12 правил життя. Як перемогти хаос

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)