ТЕНДЕНЦІЇ | Технології 12 жовтня 2011 р.

Чи готові ми до змін?

Технотренди, які змінять світ у найближчі десять років

Нещодавно на конференції Cisco Live 2011в Лас-Вегасі виступив головний футуролог корпорації Cisco Дейв Еванс (Dave Evans). Він назвав десять найперспективніших трендів у сфері високих технологій, які можуть змінити світ до 2020-го року. Дейв є головним експертом з технологій у консалтинговому підрозділі Cisco Internet Business Solutions Group (IBSG). Він частий гість телеканалів і радіостанцій США, а його прогнози охоче публікують такі поважні видання, як Financial Times і Forbes.

Технотренди, які змінять світ у найближчі десять років 1. Інтернет речей. Введення терміну "Інтернет речей" (Internet of Things, IoT) означає новий етап розвитку всесвітньої мережі, яка значно розширює можливості збору, аналізу і розподілу даних. Стрімке поширення смартфонів і планшетних комп'ютерів призвело до того, що у 2010-му році вперше в історії на кожного жителя нашої планети стало припадати більше одного пристрою підключеного до Інтернету (кількість таких гаджетів минулого року виросла до 12,5 млрд., тоді як населення Землі склало 6,8 млрд. чоловік). IBSG прогнозує, що до 2020-го року кількість інтернет-пристроїв досягне 50 млрд., тобто по шість на кожного жителя планети.

Завдяки здатності "Інтернету речей" миттєво збирати, передавати, аналізувати і розподіляти дані в глобальному масштабі, людство зможе отримувати інформацію, що дозволяє не лише виживати, але й процвітати у світі, який швидко змінюється. Наприклад, молода голландська компанія Sparked імплантує сенсори у вуха корів, що дозволяє фермерам стежити за станом їх здоров'я і пересуванням.

2. Зетта-повені. У 2008-му році було створено близько 5 екзабайт унікальної інформації. Щоб розмістити такий об'єм даних, потрібно 1 млрд. DVD-дисків. Всього три роки потому розмір унікальної інформації виріс до 1,2 зеттабайта. Щоб створити аналогічну кількість даних у Твіттері, кожному жителеві Землі довелося б розміщувати твіти протягом 100 років. Якщо ж перерахувати цей об'єм на розмір файлу однієї години телешоу, то такого відеозапису вистачило б на безперервне відтворення протягом 125 років.

Більшою мірою вся ця лавина інформації — плід невгомонної тяги людей до мультимедіа, особливо до відео. До 2015-го року понад 90% даних у всесвітній павутині припадатимуть на відеоконтент. Це створить величезне навантаження на мережі і вимагатиме оптимізації архітектури безпеки, а також підвищення якості послуг передачі даних.

3. "Мудрі хмари". До 2020-го року третина усіх даних зберігатиметься в хмарних обчислювальних середовищах або передаватиметься через них. Середньорічне зростання загальносвітового доходу від хмарних сервісів складе 20%, а витрати на інновації і хмарні обчислення до 2014-го року можуть досягти $1 трлн.

Хмарні сервіси вже здатні робити переклад з однієї мови на іншу в реальному часі, забезпечувати доступ до потужних суперкомп'ютерів на зразок Wolfram Alpha і стежити за станом нашого здоров'я за допомогою таких обчислювальних платформ, як IBM Watson. Проте, важливо пам'ятати, що обчислювальні хмари хороші настільки, наскільки хороші використовувані ними мережі.

4. Мережі нового покоління. Цю тенденцію Дейв Еванс описав на власному прикладі. З 1990-го року, коли він користувався Telnet-з'єднанням, швидкість передачі даних у його домашній мережі виросла в 170 тис. разів. Сьогодні в Еванса удома 38 постійних підключень, а смуга пропускання мережі складає 50 Мб/с. Цього вистачає для одночасної роботи домашньої системи телеприсутності, потокової передачі фільмів і онлайнових ігор.

Протягом наступного десятиліття, на думку Еванса, швидкість його домашнього з'єднання виросте в 3 млн разів. У майбутньому мережі стануть на кілька порядків швидше сьогоднішніх, і вони повинні будуть добре масштабуватися, щоб задовольняти постійно зростаючий попит користувачів.

5. Земля "пласка"... як і використовувані нами технології. Швидкість і рівень проникнення комунікацій (особливо, в Інтернеті) росте, тому люди можуть повніше користуватися плодами технічного прогресу. Наприклад, у Твіттері повідомлення про землетрус від жителів Японії з'явилися до того, як сейсмічна служба США попередила про можливе цунамі жителів штатів Аляска, Вашингтон, Орегон і Каліфорнія.

Таким чином, збір, поширення і споживання даних про події починає відбуватися не в "практично реальному", а в по-справжньому реальному часі. В результаті в найближчому майбутньому кожен стане репортером. Такі зміни стануть можливі завдяки трьом технічним досягненням: мобільному Інтернету, веб-телебаченню і генеруванню контенту в будь-якому місці в будь-який час. По суті, кожен власник смартфону незабаром зможе знімати події в реальному часі і транслювати їх усім, хто захоче це дивитися.

6. Енергія — це життя. У результаті зростання чисельності населення й урбанізації протягом наступних 20 років кожен місяць на нашій планеті з'являтиметься нове місто з населенням 1 млн. чоловік. Цей і інші чинники призведуть до безпрецедентного навантаження на вичерпані джерела енергії.

На щастя, енергетичну проблему можна розв'язати. Одна лише сонячна енергія в змозі задовольнити сьогоднішній попит на енергію у світі — достатньо побудувати 25 сонячних суперелектростанцій площею близько 100 км2 кожна. Порівняєте це з 170 тис. км2 лісів, які знищуються щорічно. Якби ми тими ж темпами споруджували сонячні електростанції, то змогли б побудувати необхідні потужності лише за три роки.

Новітні технології "друку" сонячних елементів значно здешевили їх виробництво, яке зробило сонячну енергію ще доступнішою для споживачів. Так, у червні 2011-го року дослідники з Університету штату Орегон повідомили про розробку новітньої технології виробництва сонячних батарей за допомогою струйних принтерів.

7. Усе на благо людини. До цього часу ми завжди пристосовувалися до технологій. У майбутньому ж, навпаки, технології стануть пристосовуватися до нас. Вже сьогодні машинний зір дає можливість зняти камерою смартфону головоломку судоку і вирішити її практично миттєво. Доповнена реальність і управління комп'ютерами за допомогою жестів допоможе перетворити сфери освіти, охорони здоров'я і комунікацій та об'єднати віртуальний і реальний світи.

Врешті-решт, можливо, буде створений інтерфейс "людський мозок-машина", який дозволить людям з травмами хребта жити повноцінним життям.

8. Нова реальність. Триває поступовий перехід від фізичної реальності до віртуальної. Наприклад, в недавньому минулому ми купували книги, CD і DVD, а сьогодні завантажуємо їх на наші комп'ютери і смартфони. Щось подібне відбуватиметься і з іншими предметами завдяки застосуванню 3D-друку і "адаптивного виробництва" (процес об'єднання матеріалів для створення предметів шар за шаром на основі даних 3D-моделювання). Сьогодні таким чином вже "друкують" різні предмети — від іграшок до машин і живих структур.

У не такому вже віддаленому майбутньому ми зможемо друкувати і людські органи. У березні 2011-го року під час однієї з конференцій доктор Ентоні Атала з Інституту регенеративної медицини Вейк-Фореста (США) прямо на сцені надрукував модель людської нирки. Поки що це лише "доказ принципової можливості", але багато хто впевнені, що друк живих тканин — лише питання часу.

9. Альтернативна гілка еволюції. Завдяки розвитку технологій ми зможемо створювати штучні істоти. Вже зараз анімовані персонажі можуть перетворювати текст на мову, розпізнавати її, а також засвоювати знання, отримані в ході попереднього спілкування.

Робототехніка теж розвивається високими темпами. До 2020-го року роботи стануть досконалішими за людей по фізичним можливостям. До 2025-го року популяція роботів перевищить за чисельністю населення розвинених країн, до 2032-го інтелектуальні можливості роботів виявляться вище, ніж у людини, а до 2035-го вони повністю замінять людей як робочу силу.

10. Та ж людина, тільки краще. Ми здолали поріг пізнання і стали володарями власної долі. За словами одного з найвпливовіших і відоміших фізиків-теоретиків нашого часу Стівена Хокінга, людство вступає в еру самовизначення власної еволюції. Якщо ви вважаєте, що це твердження з розряду наукової фантастики, згадаєте недавні відкриття:

  • у липні 2009-го року іспанські дослідники відкрили речовину для відтворення фотографічної пам'яті;
  • у жовтні того ж року італійські і шведські учені розробили першу штучну руку з передачею тактильних відчуттів;
  • у березні 2010-го року імплантанти сітківки ока дозволили відновити зір незрячим пацієнтам;
  • місяцем пізніше вчені Медичного центру університету Чикаго знайшли ліки, які, можливо, виліковують від раку шкіри;
  • у червні цього року Інститут серця в Техасі розробив "обертове серце" (spinning heart) без пульсу, тромбів і поломок.

Завершуючи свій виступ, Дейв Еванс зауважив: перераховані вище тенденції — нагадування про те, у якому дивному світі ми живемо, тому потрібно постійно задавати собі питання: «Чи готові ми до змін?»

За матеріалами TADVISER.



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Одна справа. На диво простий рецепт неперевершених результатівОдна справа. На диво простий рецепт неперевершених результатів
Самомотивація. Отримайте життя, якого ви прагнете, знайдіть сенс і мету, досягніть усього, про що мриєтеСамомотивація. Отримайте життя, якого ви прагнете, знайдіть сенс і мету, досягніть усього, про що мриєте
Tiny Habits. Крихітні звички, які змінюють життяTiny Habits. Крихітні звички, які змінюють життя

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)