БІЗНЕС-ОСВІТА | МВА 12 січня 2007 р.

Жінки та МВА

Бізнес-школа може допомогти побудувати кар'єру незалежно від того, чоловік ви чи жінка. Проте, МВА може відкрити перед вами навіть ті "двері", про існування яких ви навіть не здогадувалися.

Сьогодні майже половина користувачів, які проходять тест GMAT є жінками. Проте, коли говорити про МВА-програми, то кількість жінок різко скорочується до 30%. І хоча навіть такі дані свідчать про значне зростання кількості жінок на МВА-програмах, все ж проблема "розбалансування" між представниками різнех статей у бізнес-школах залишається дуже актуальною.

Відсутність балансу призводить до нових методів найму. Бізнес-школи фактично докладають усіх зусиль для залучення талановитих жінок. Вони навіть починають адаптувати свої програми для того, щоб зробити їх більш привабливими саме для студенток.

Але чому жінкам все-таки варто прислухатися до поради здобути ступінь МВА? Передусім тому, що бізнес-освіта відкриває перед ними майже увесь світ управління. МВА надзвичайно багатогранна та цінна програма для кожного учасника, оскільки не обмежує галузь, у якій можливе її застосування. Випускники МВА працюють у великих та малих корпораціях, неприбуткових організаціях, сфері охорони здоров'я, органах влади і т. п. При цьому багато випускників бізнес-шкіл застосовують свої знання для старту власного бізнесу.

Опитування виявило, що більшість випускниць МВА мають виключно позитивні враження про ці програми. Тоді чому ж їхній приклад не наслідують інші представниці жіночої статі. Причин може бути декілька. Ось тільки найрозповсюдженіші з них:

  • більшість жінок вважають бізнес-школу "чоловічою територією", де жінок не вітатимуть;
  • існує дуже мало жіночих рольових моделей, як бізнес-лідерів;
  • існує дуже мало жінок-професорів. Викладацький склад зазвичай перенасичений чоловіками;
  • програми МВА зазвичай бувають негнучкими, чи недостатньо пов'язані із кінцевими результатами.

Перед тим, як обрати бізнес-школу, варто звернути увагу на два фактори: навчальну обстановку та культуру бізнес-школи. Деякі школи з більшим задоволенням приймають і підтримують жінок. А щоб більше довідатися про школу, варто поговорити з приймальною комісією, студентами, які вже навчаються у школі, та випускниками.

Деякі школи настільки сильно прагнуть залучити більше жінок, що вони навіть відкривають спеціальні стипендії та програми підтримки для кандидатів жіночої статі. Тому перш, ніж обрати "свою" бізнес-школу, слід переконатися, що ви оцінили всі можливості.

За матеріалами "Women and the MBA", Business Majors.



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Технологія EQ-BOOST. Як використовувати емоційний інтелект у бізнесі та життіТехнологія EQ-BOOST. Як використовувати емоційний інтелект у бізнесі та житті
Не мона. Зміниш звички — зміниш життя!Не мона. Зміниш звички — зміниш життя!
Емоції на роботі. Як вони сприяють нашій успішностіЕмоції на роботі. Як вони сприяють нашій успішності

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)