БІЗНЕС-ОСВІТА | Сталий розвиток 19 грудня 2018 р.

Бізнес-школи за гармонійне майбутнє

Питання сталого розвитку стає одним із пріоритетних на порядку денному бізнес-шкіл різних країн світу. Більше того, в останні роки заклади ділового навчання змагаються між собою у швидкості включення варіацій теми сталості (від використання ресурсів до обліковування результатів екологічної та соціальної діяльності) до своїх MBA-програм.

Бізнес-школи за гармонійне майбутнє Нещодавно аналітична компанія Corporate Knights опубліковувала рейтинг «2018 Better World MBA» («2018 MBA за кращий світ»), який ґрунтується на всебічній оцінці компоненту сталого розвитку в MBA-програмах.

Цього року вищезазначений перелік очолила Бізнес-школа Warwick, яка перемістилася на одну сходинку вгору та обійшла минулорічного переможця Бізнес-школу при Ексетерському університеті. На інших трьох позиціях провідної п’ятірки Школа бізнесу Schulich (Йоркський університет), Бізнес-школа Griffith та Вермонтський університет.

Що означає поняття «сталість»?

«Сталий розвиток» — це багатогранне поняття, яке в контексті бізнес-освіти часто називають «"зеленою" MBA-програмою». Ніккі Клаудман (Nikki Gloudeman), публіцист у GreenBiz, пояснила суть цього терміну так:

«MBA-програми з ухилом у тему сталого розвитку унікальні в своєму фокусуванні на перетині сталості, успішності та етичності бізнесу; а для просування засад гармонійного розвитку вони використовують добре апробовану модель фаху "магістр бізнес-адміністрування"».

Для багатьох поняття «сталість» асоціюється виключно з екологічними проблемами, хоча воно також включає питання гармонійної еволюції суспільства.

За словами Corporate Knights, «соціальні питання — це критично важливий складник сталого розвитку — при цьому найбільш значущими є чинники, які впливають на такі характеристики суспільства, як багатоманітність, інклюзивність та маргіналізація».

Методологія

Рейтинг Corporate Knights «Better World MBA» автоматично охоплює всі бізнес-школи, які фігурують в останньому переліку «Financial Times MBA». Ранжування цих закладів ґрунтується на п’яти основних факторах: інститути та центри, навчальні програми, дослідна діяльність, гендерна і расова багатоманітність.

Значущість першого фактора «інститут та центри» була оцінена в 10% та вимірювалося «кількістю дослідних інститутів та центрів (до п’яти), діяльність яких повною чи значною мірою присвячена окремим сферам сталого розвитку».

Вагомість навчальної програми була оцінена в 30%. Цей показник вимірювався «часткою, яку в MBA-програмах займають обов’язкові курси, в котрі інкорпоровано теми, пов’язані зі сталим розвитком».

Третій фактор дослідження оцінювався за значущістю у 50%. Corporate Knights враховувала два чинника: «кількість статей, опублікованих у відповідних академічних виданнях у період з 2015-го до 2017-го року, авторами чи співавторами яких є представники бізнес-школи, та кількість посилань на ці публікації в перерахуванні на кожного члена професорсько-викладацького складу».

Гендерній багатоманітності була присуджена значущість у 5%. Цей фактор вимірювався відсотком жінок у штаті бізнес-школи.

І, нарешті, значущість расової багатоманітності оцінювалась у 5% та вимірювалася «часткою членів професорсько-викладацького складу, які на підставі фотографії прізвища чи біографії ідентифікувалися як ті, що беззастережно не належать до основної расової чи етнічної групи країни, де базується школа».

На що вказує рейтинг?

Рейтинг Corporate Knight говорить про те, що компанії дедалі більшою мірою думають про наслідки, які спричиняє їхня діяльність для середовища, де вони функціонують.

«На планеті немає жодної компанії, керівники якої не усвідомлювали б, що їхній бізнес залишає в навколишньому світі певний "слід"», — пише Corporate Knights.

І є серйозні підстави вважати, що такий «слід» може бути дуже глибоким.

«Нафтові та видобувні компанії, які працюють на "краю" людської цивілізації, вже давно критикують за те, що вони змінюють ландшафт та продукують силу-силенну відходів, — зазначає Corporate Knights. — У свою чергу, технологічні фірми, котрі, як може здатися, надійно "сховалися" від прискіпливої уваги суспільства у великих містах, мають "ненаситні" в плані споживання електроенергії дата-центри, та закуповують величезну кількість металу в країнах, що розвиваються».

Не менш гостро стоїть питання соціального аспекту діяльності бізнесів.

«Компанії безперервно звинувачують у тому, що в них недостатньо представлені жінки, представники інших рас, сексуальних меншин, люди з особливими потребами, а також — що ці категорії працівників отримують нижчу зарплату», — додає Corporate Knights.

Стів Ховард (Steve Howard), колишній директор з питань сталого розвитку компанії Ikea, підсумовуючи значущість цієї теми, сказав на останньому Саміті з питань гармонійного розвитку бізнесу, який щороку проводить Bloomberg:

«Справжні зміни даються непросто. Зробити щось у цьому році трохи краще, ніж у році минулому, — так, здебільшого, підходять до справи великі бізнеси. Якщо ж поставити ціль — розв’язати весь комплекс проблем на 100% — то «"голова починає йти обертом". Проте лише 100-відсоткова ціль може показати, як виглядатиме майбутнє».

Результати рейтингу «2018 Better World MBA» (Corporate Knights)

Місце Бізнес-школа Країна Результат
1 Warwick Business School United Kingdom 92.89%
2 University of Exeter Business School United Kingdom 92.58%
3 York University — Schulich School of Business Canada 92.27%
4 Griffith Business School Australia 91.54%
5 University of Vermont — Grossman School of Business United States 88.79%
6 Georgia Institute of Technology — Scheller School of Business United States 86.82%
7 INSEAD France 84.75%
8 Saint Mary's University — Sobey School of Business Canada 84.64%
9 University of Guelph — College of Business and Economics Canada 84.28%
10 MIT Sloan School of Management United States 83.82%
11 Fordham University — Gabelli School of Business United States 83.59%
12 TIAS School for Business and Society Netherlands 83.32%
13 Duquesne University — Palumbo–Donahue School of Business United States 83.31%
14 Copenhagen Business School Denmark 83.08%
15 University of Bath — School of Management United Kingdom 80.77%
16 McGill University — Desautels Faculty of Management Canada 80.48%
17 University of Pennsylvania — Wharton School of Business United States 79.56%
18 Nottingham University Business School United Kingdom 78.53%
19 University of Victoria — Gustavson School of Business Canada 78.41%
20 Manchester University — Alliance MBS United Kingdom 78.01%
21 Simon Fraser University — Beedie School of Business Canada 77.27%
21 University of Edinburgh Business School United Kingdom 77.27%
23 KAIST South Korea 77.18%
24 Harvard University — Harvard Business School United States 77.02%
25 London Business School United Kingdom 76.95%
26 University of British Columbia — Sauder School of Business Canada 76.43%
27 Durham University Business School United Kingdom 75.17%
28 Stanford Graduate School of Business United States 74.57%
29 University of Strathclyde Business School United Kingdom 71.66%
30 University of Calgary — Haskayne School of Business Canada 70.44%
31 University of California at Berkeley — Haas School of Business United States 69.92%
32 Erasmus University — Rotterdam School of Management Netherlands 69.57%
33 Concordia University — John Molson School of Business Canada 69.54%
34 Duke University — Fuqua School of Business United States 68.37%
35 Maastricht University School of Business and Economics Netherlands 67.76%
36 University of Toronto — Rotman School of Management Canada 66.18%
37 Yale University — Yale School of Management United States 65.79%
38 Stockholm School of Economics Sweden 65.56%
39 Brandeis University — Brandeis International Business School United States 64.88%
40 University of Ottawa — Telfer School of Management Canada 64.65%

За матеріалами "The Top B-Schools For Sustainability", Poets & Quants.

Ілюстрація: Circlephoto / Shutterstock.com



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Як здобути прихильність людей і навчитися впливати на них: рекомендації колишнього агента ФБРЯк здобути прихильність людей і навчитися впливати на них: рекомендації колишнього агента ФБР
Емоційний успіхЕмоційний успіх
Не тупи. Працюй над собою, прокачуй свою крутість і отримай життя, про яке мрієш!Не тупи. Працюй над собою, прокачуй свою крутість і отримай життя, про яке мрієш!

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)