БІЗНЕС-ОСВІТА | Самонавчання 30 листопада 2020 р.

Як компанії навчитися вчитися?

Джерело: HURMA

У сьогоднішньому світі людям і бізнесам потрібно постійно перевинаходити себе. У цьому здатне допомогти самонавчання як один із видів навчальних активностей, але лише у випадку, якщо використовується правильно. Олена Жильцова, керівниця Executive MBA kmbs та авторка програми «Управління навчанням. Системний підхід до L&D» ділиться думками про те, що необхідно для ефективного самонавчання та яких помилок варто уникати.

Як компанії навчитися вчитися?

Навчання й розвиток

Перш за все, варто розібратися — що саме вважати навчанням. Моє визначення: це цілеспрямована робота, яку ми проводимо для того, щоб опанувати, зрозуміти, усвідомити певний матеріал і почати застосовувати його на практиці. Наприклад, ми вчимося говорити іспанською або «читати» фінансову звітність компанії.

Розвиток — це ширше поняття, воно стосується якісних, істотних змін у людині. Розвиток не можна звести лише до засвоєння нових знань та умінь. Я розповідатиму про цілеспрямоване навчання, а не про розвиток загалом.

Усвідомлений старт

Навчання — це дуже витратний процес. І мова не тільки про гроші, а й про енергію, час, простір, пам’ять… Інколи ми вчимося «за компанію», інколи — тому що хтось написав «це must» у Facebook. Бувають зовсім банальні причини: скажімо, хтось подарував вам купон на конференцію зі знижкою, і тепер як не піти? Або хтось подарував вам книжку — як же її не прочитати?

Одна з типових помилок — ми не думаємо про те, навіщо починаємо вчитися чомусь, якою є наша ціль, яке завдання ми вирішуємо. І чи взагалі та навичка або те знання, яке ми хочемо зараз опанувати, релевантне нашій кар’єрі та професійній і особистій стратегії (якщо, звісно, ми її маємо).

Також нерідко ми одразу «кидаємось у бій», діємо дуже імпульсивно і не проводимо жодної самодіагностики «на березі». І це велика помилка! Перед початком навчання варто поміркувати: наскільки ми взагалі спроможні до вивчення цього матеріалу? На якій стадії його розуміння ми зараз перебуваємо? Це допоможе прийняти рішення, а чи варто навчатися, і якщо так — як вибудувати освітню стратегію.

Проєктний підхід

Окрім магістральної мети, для цілеспрямованого навчання потрібен своєрідний проєктний менеджмент. Ми маємо розбити мету на під цілі, їх — на завдання, на ключові відрізки. Якось визначити їх для себе у часі, знайти метрики, якими будемо вимірювати ефективність.

Після цього рухаємося поступально. Наприклад, під час вивчення іноземної мови розібралися з умовними артиклями, перевірили, що дійсно з ними розібралися, відсвяткували перемогу — і почали розбиратися з умовними прийменниками.

Відсвяткувати перемогу надзвичайно важливо. Адже одна з найбільших проблем у навчанні — це тривала відсутність відчуття прогресу. Можна вчитися рік, але здається, що кардинально нічого не змінилося. А ми влаштовані таким чином, що відсутність прогресу блокує бажання і спроможність продовжувати.

Власна освітня стратегія

На жаль, ми рідко вчимося вчитися. А для самонавчання це вкрай необхідно: розуміти природу навчання і себе у навчанні, якою має бути послідовність дій, які є правила, що робити можна, а чого не можна. Ми маємо стереотип: спроможність вчитися — це якась вроджена, незмінна якість на кшталт кольору очей. І якщо не дано, то все. Насправді ж, усі можуть навчитися вчитися. Головне — знайти свій навчальний стиль, свої підходи.

Потрібно не тільки опановувати нові знання, але й винаходити себе як учня. Як мінімум, можна виконати таку вправу: взяти аркуш паперу і виписати всі кейси, коли ви навчалися, і це йшло легко, а результат був добрим. Потім — спробувати виокремити щось спільне. Потім — чесно згадати невдалі кейси навчання, власні освітні провали, і поміркувати, що спільного в них. Така рефлексія допоможе формувати свою ефективну навчальну стратегію.

Дизайнуючи самонавчання, потрібно врахувати: де ви найкраще навчаєтесь, у який час доби, в якому темпі. Подумати, які теми ви можете пройти дуже швидко й легко, а на яких треба зупинятися й заглиблюватися. Яких авторитетів ви хочете залучати до навчання (книжки, спікери, події тощо)? В який спосіб найкраще себе координувати та оцінювати?

Дві сторони самонавчання

Переваги самонавчання — це гнучкість та вартість. Але мінусом є нестача зворотного зв’язку. Вона може призвести до того, що ви занадто пізно виявите якусь помилку, тобто вже завчите щось неправильно, матимете певне ментальне викривлення.

Ще один недолік — відсутність ком’юніті. Адже насправді ми вчимося не тільки у викладача, а й в інших учасників. Ком’юніті стимулює, підтягує, заохочує не покладати рук. Наприклад, один учасник у нас в kmbs розповідав, що він дивився не тільки на тих, хто сильніший за нього, а ще й на тих, хто схильний до тих самих помилок. І казав собі: «Ось як ти виглядаєш, коли використовуєш неефективну стратегію».

І, звичайно, у самонавчанні гостро постає питання мотивації та дисципліни. Є люди дуже самовмотивовані й самоорганізовані, але більшості все ж потрібен хтось зі сторони, такий собі «розпушувач тіста», той, хто розхитає, поставить запитання, не дозволить скласти рук, коли ти почнеш збавляти темп. А також хтось, хто підтримає під час зустрічі зі складнощами й помилками.

Чинники успішності

Існує теорія, запропонована Гарвардською школою бізнесу, яка стверджує: для ефективного самонавчання потрібні п’ять наступних «софтових» атрибутів.

1. Натхнення (inspiration), тобто пристрасть, прагнення до досягнень, амбіція, високий рівень домагань. Це коли ти хочеш в цьому житті прорватися і розумієш, що тобі потрібно для цього вчитися. Тоді кожне навчання ти сприймаєш не як чергову напругу, а як чергову можливість, щоб реалізувати свої домагання.

До речі, маленька вправа: перед будь-яким навчанням візьміть аркуш паперу і пропишіть (продумати не досить!), що ви отримаєте після того, як його пройдете. Перелічіть усі бенефіти, великі й маленькі. Це дуже мотивує.

2. Самообізнаність. Треба постійно актуалізувати інформацію про себе, оцінювати себе щодо вимог бізнес-світу, що змінюються, і розуміти, що ти насправді знаєш, а чого не знаєш, що насправді вмієш, а що ні, наскільки те, що вмієш, релевантно тому, як це зараз робиться у світі. Можна порівнювати себе з певними еталонними моделями, з іншими людьми тощо — підходи можуть бути дуже різні.

Варто знайти тих, хто буде готовий надавати вам чесний зворотний зв’язок, «віддзеркалювати» вас. Це допоможе в актуалізації інформації про себе.

3. Самоменеджмент. Можна непогано знати себе й те, що варто вдосконалити в собі, але так і не переходити до дій. Тобто самообізнаність є, а самоменеджменту — нема.

Щоб вийти із цього зачарованого кола, можна спробувати письмово відповісти на запитання: чому я не виправляю й не посилюю те, що як я знаю, давно вже маю виправити та посилити? Інколи причина — наші страхи, інколи — пріоритети тощо. Потрібно дійти до першопричини.

4. Зацікавленість, спроможність зберегти в собі дитячу допитливість. Це коли вам хочеться ставити запитання, досліджувати, думати, шукати, експериментувати.

5. Невразливість. Коли ми вже досягли високого рівня у чомусь, нам складно знову грати роль новачка, визнавати, що ми чогось не розуміємо, прохати когось щось розтлумачити нам повторно. У такі моменти ми відчуваємо себе настільки вразливими, що блокуємо себе й не йдемо в навчання глибше. Тому варто розвивати в собі у певному сенсі невразливість — давати собі право на поступовий успіх, на незграбність, на помилку.

Корисні поради

Ключова зміна в мисленні, яка необхідна для успішного навчання, — це сприйняття навчання як процесу, а не результату. Та й взагалі, не варто очікувати на швидкі результати. Нам хочеться, щоб ми самі й оточення відразу ж визнали відчутний прогрес, але щоб піднятися з одного рівня якісного володіння певною спроможністю до іншого, потрібно у середньому 6-7 місяців.

Водночас оточення помітить лише 10% прогресу. Тому варто переключитися в інший «регістр»: нічого від себе не вимагати, глобально себе не оцінювати, окрім намічених проміжних етапів, радіти дрібним перемогам і максимально отримувати задоволення від процесу. А коли пройдуть умовні 6 місяців, і ви візьмете проміжну «висоту», треба гучно це відсвяткувати.

Також варто розуміти, що самонавчання не дорівнює навчанню у вакуумі. Ми не виносимо за дужки інших людей. Так, ми самі керуємо процесом навчання, але нам все одно хтось потрібен: наприклад, наставник або ментор, який ставитиме влучні запитання, ділитиметься професійними рецептами, надаватиме зворотний зв’язок, сприятиме нашій самообізнаності. Також нам варто продумати систему практики: де і з ким ми спробуємо застосувати нові знання.

І наостанок: насправді, щоб вчитися краще, треба вчитися менше. Не буквально, звісно. А в сенсі, що нам потрібен певний ментальний простір, етапи навчальної тиші, щоб нові знання могли структуруватися у голові. Тому не варто забувати про відпочинок, гарний сон і перерви у навчанні.

Ілюстрація: TalentLMScomments powered by HyperComments
БІЗНЕС-ПОДІЇ ДЛЯ ВАШОГО РОЗВИТКУ:
21-22 січня 2021
Онлайн-курс
Професійні продажі В2В: від першого контакту до повторного продажу
23 січня — 10 лютого 2021
Онлайн-курс
Фінанси для власників бізнесу та нефінансових менеджерів
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Витончене мистецтво забивати на все. Нестандартний підхід до проблемВитончене мистецтво забивати на все. Нестандартний підхід до проблем
Одна справа. На диво простий рецепт неперевершених результатівОдна справа. На диво простий рецепт неперевершених результатів
Код винятковості. Живи за власними правиламиКод винятковості. Живи за власними правилами

bigmir)net TOP 100

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тенденції, Інтерв'ю, Бізнес-освіта, Коментарі, Рецензії, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Семінари, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Ресурси, Статті партнерів
ПРОЕКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2021, Management.com.ua
Портал створено та підтримується Strategic

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management➥ Дякую, я вже підписана(-ий)