КОМЕНТАРІ | Blockchain 30 вересня 2019 р.

Сім типових помилок, які роблять компанії, впроваджуючи блокчейн

Хоча часто блокчейн представляється як чергове грандіозне досягнення в сфері новітніх технологій, очікування компанії, які впроваджують цю технологію, виправдовуються не завжди.

Сім типових помилок, які роблять компанії, впроваджуючи блокчейн За словами Адріана Ліоу (Adrian Leow), старшого директора-аналітика Gartner, «організації з різних регіонів та галузей виявляють величезний інтерес до блокчейн-технології, бачачи в ній засіб підвищення ефективності, скорочення витрат та зменшення кількості виробничих збоїв. Але в цій сфері є чимало проблем, які стосуються життєздатності проекту, ступеня регулювання, наявності потрібних знань, рівня зрілості технології, а також бажання змінювати базову модель функціонування підприємства або галузі».

Узагальнивши досвід багатьох організацій, фахівці Gartner сформулювали сім неправильних припущень, які можуть поставити під загрозу успіх блокчейн-проекту.

1. Неправильно розуміється сутність блокчейн-технології

Щоб блокчейн-технологія використовувалась ефективно, вона мусить додавати довіру до середовища, в якому довіри немає. Для цього використовується механізм розпорошеного реєстру. Деякі організації, які мають приватний блокчейн, послаблюють умови безпеки, повністю покладаючись на консенсусні механізми, або використовують цю технологію в середовищі, де довіра між сторонами вже є (наприклад, це може бути мережа партнерів, які тісно працюють між собою та мають міцні зв’язки). І одне, і друге є помилкою. Замість цього, потрібно створити модель, де були б ідентифіковані ділянки, де є довіра, і ділянки, де її немає, та застосовувати блокчейн на останніх.

2. Вважається, що технологія, яка є на ринку, повністю готова для використання

Зараз є пропозиції, створені різними гравцями — від стартапів до розробників, — які працюють у рамках проектів open-source. Але потрібно виходити з того, що технологія ще не досягла піку зрілості та знаходиться на етапі експериментування (особливо це актуально у випадку open-source).

3. Базова розробка з обмеженими функціями помилково приймається за повноцінне бізнес-рішення

Термін «блокчейн» часто вживається в контексті використання інноваційних рішень у таких сферах, як управління ланцюгом постачань та системи медичної інформації. Проте пропозиції, які зараз є на ринку, не завжди відповідають завищеним очікуванням, які «підігріває» преса. Щоб розкрити свій потенціал, ця технологія мусить пройти кілька циклів еволюції. Тому, плануючи масштабний блокчейн-проект, компанії мусять відводити в ньому частку, яку займатиме власне блокчейн, на рівні не більше ніж 10%.

4. Блокчейн розглядається як база даних або механізм збереження даних

Деякі компанії використовують розпорошений реєстр як базу даних чи механізм їхнього збереження. Зараз блокчейн у строгій послідовності заносить у реєстр інформацію про події чи транзакції (змінити порядок блоків у ланцюгу неможливо). Перевагою цієї технології є децентралізація системи та можливість уникнути покладання на єдину централізовану організацію. Але при цьому можливості блокчейн-технології в управлінні даними дуже обмежені. Це важливо усвідомлювати та ретельно зважити, що має для компанії першорядне значення, а чим можна пожертвувати, і лише після цього вирішувати: чи є блокчейн для неї оптимальним рішенням.

5. Домінує припущення щодо сумісності різних блокчейн-платформ

Більшість блокчейн-технологій перебувають у процесі розробки, а «дорожньої карти», яка б вказувала на напрям розвитку немає. Гаманці не є взаємозамінними, а самі реєстри не мають здатності до інтеграції. І найважливіше: поки що не існує стандартів стосовно блокчейн. Це означає, що до всіх розмов, які виходять за межі припущень про потенційну сумісність найбільш базового рівня, слід ставитися скептично. Є чимало постачальників, котрі, конкуруючи між собою, намагаються створити досконалий продукт. Але все одно технологія ще не досягла рівня, де можна було б забезпечити інтероперабельність. Не варто очікувати, що блокчейн-платформи, створені якимось розробником 2018-го року, будуть сумісні з платформами, які запропонує хтось інший 2020-го.

6. Вважається, що зі смарт-контрактами вже можна повноцінно працювати

«Розумні» контракти — комп’ютерні протоколи, які полегшують процес укладання та реалізації угод, є тим, що дасть змогу функціонувати програмованій економіці. Проте зараз немає технічних можливостей управляти смарт-контрактами, масштабувати їх, здійснювати аудит та верифікацію. Більше того, на даний момент немає правової бази (ані в глобальних масштабах, ані в окремих регіонах) для їхнього застосування. Роботи над вдосконаленням «розумних» контактів триватимуть ще три-п’ять років. Керівникам слід дуже обережно ставитися до розробки смарт-контрактів у рамках наявних блокчейн-рішень та не використовувати їх, не проконсультувавшись з юристами.

7. Ігнорується питання відсутності регулювання

Питання регулювання не є проблемою для приватних або ексклюзивних (permissioned) блокчейн-мереж, бо організатор визначає стандарти та правила для усієї платформи. Проте для загальнодоступних мереж регулювання має критично важливе значення. Набір правил, які вже впроваджено для ефіріум та біткоїн, стосуються технічних питань; при цьому поведінка та мотивація людей залишаються нерегульованими.

За матеріалами "7 Common Mistakes in Enterprise Blockchain Projects", Gartner.

Ілюстрація: Pixabaycomments powered by HyperComments
БІЗНЕС-ПОДІЇ ДЛЯ ВАШОГО РОЗВИТКУ:
27 жовтня — 30 листопада 2020
Онлайн-курс
Управлінський облік. Фінанси. Бюджетування
3 листопада 2020
Київ
KPI-Мотивація. Побудова системи оплати за результатом
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Одна справа. На диво простий рецепт неперевершених результатівОдна справа. На диво простий рецепт неперевершених результатів
Напролом. Мистецтво перетворювати перешкоди на перемогиНапролом. Мистецтво перетворювати перешкоди на перемоги
Пробуй, не зупиняйся. Коли востаннє ви щось робили вперше?Пробуй, не зупиняйся. Коли востаннє ви щось робили вперше?

bigmir)net TOP 100

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тенденції, Інтерв'ю, Бізнес-освіта, Коментарі, Рецензії, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Семінари, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Ресурси, Статті партнерів
ПРОЕКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2020, Management.com.ua
Портал створено та підтримується Strategic

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management➥ Дякую, я вже підписана(-ий)