ІНСАЙТИ | Лідерство 28 травня 2010 р.

Виховання майбутніх лідерів

Автор: Мітч Мак-Кріммон (Mitch McCrimmon)
Джерело: kmbs journal

Вважається, що лідерство — це мистецтво, навички якого можна здобути, навчаючись. Віра у це заснована головним чином на традиційному визначенні самого поняття "лідерство", суть якого перемішана з іншим — "менеджмент". Є чимало шляхів продемонструвати суть лідерства поза контекстом управління.

Мітч Мак-Кріммон (Mitch McCrimmon) Мітч Мак-Кріммон
(Mitch McCrimmon)
Мартін Лютер Кінг, Махатма Ганді і Нельсон Мандела у свій час істотно повпливали на уряди своїх країн, хоча й не були членами цих урядів і не мали жодних повноважень. Аналогічним чином, коли працівники-"ідеологи" просувають свої інтелектуальні "продукти", вони можуть досягти успіху за рахунок лідерського впливу без будь-яких управлінських повноважень відносно свого керівництва.

Лідерство зовсім не прив’язано до управлінських функціональних ролей. Співробітники можуть проявляти лідерство і служити прикладом для своїх колег, у той час як компанії можуть демонструвати лідерські якості за рахунок інноваційних продуктів, незважаючи на вторинні позиції на ринку.

Менеджмент і чисте лідерство

Навіщо фокусуватись на поодиноких випадках лідерства, коли необхідно зосередитися на іншому питанні — як стати лідером-управлінцем? Можливо суть лідерства варто змінити в бік більш динамічного, менш ієрархічного і більш комплексного поняття.

Чисте лідерство — вказувати шлях іншим, або ж своїм прикладом сприяти чомусь. Кожен раз, коли ви встаєте на робочій нараді, висловлюєте думку, а колеги погоджуються, ви демонструєте лідерство без фактичної керівної позиції.

Люди можуть демонструвати таке лідерство, не маючи жодного управлінського таланту чи навіть бажання керувати тими, хто його приймає і готовий слідувати. Таке лідерство — це чистий вплив, який швидко "вивітрюється". А от процес втілення рішень та ідей — це окремий етап, яким може управляти зовсім інший тип лідерів.

Лідерські риси

Для чистого лідерства достатньо лише ідеї, яка здатна запалити оточуючих, і вміння тримати фокус аудиторії, в той час як для лідера-управлінця — це щось більше. Лідери-управлінці — люди, які беруть на себе зобов’язання і відповідальність та проявляють силу волі, аби довести свою велику ідею до кінця. Пропаганда таких ідей вимагає мужності, переконливих доказів та вміння впливати на інших.

Але припустимо, що ви фронтовик-інноватор, який приходить зі свіжою ідеєю для iPhone. Якщо ви здатні продемонструвати топ-менеджменту, що можете придумати щось грандіозне, вам не потрібно багато мужності, аби заохочувати верхівку. Якщо вони куплять вашу ідею, це буде лідерством на разовій основі. І навіть якщо ваш рівень підготовки низький і ви не здатні продавати, хорошої ідеї буде достатньо, аби переконати керівництво.

Цей приклад демонструє, яким чином лідерство може спрацювати без будь-яких спеціальних навичок, а лише за рахунок великої ідеї та якісного наповнення. І хоча в деяких ситуаціях потрібна мужність і відпрацьовані вміння, той факт, що такі риси не є універсально необхідним, показує, що лідерство не може бути визначене стандартним набором характеристик і особистісних рис.

Лідерство і творчість

Демонстрація чистого лідерства заснована на бажанні диференціюватись, залишити свій слід, зробити виклик статус-кво і створити кращий світ. Чисте лідерство — це симптоми "молодого бунтарства", яке і є тим самим драйвером, що підживлює креативність. І, як ми знаємо, саме молоді люди є найбільш креативними.

Лідерство і креативність — схожі, але досить різні поняття. Ви цілком можете демонструвати лідерство, відстоюючи ідею, автором якої ви не є, оскільки ваша креативнітсь не достатньо розвинута.

Креативності не можна навчитись, навіть намагаючись розвивати суміжні навички, такі, наприклад, як брейнсторм і творче мислення. Прагнення лідирувати має ту саму основу, що й прагнення творити, але вони залишаються аналогічно не вивченими, тому природу цих явищ пояснити складно.

Подібно креативності, лідерства можна досягти за допомогою виховання. Цілком можливо демонструвати лідерську позицію без відмінних ораторських та презентаційних навичок. Іноді достатньо просто переконливої ідеї. На відміну від багатьох талантів, навчитись впливати на аудиторію цілком можливо. Зокрема такі навички використовуються у продажах, тому це не є унікальними лідерськими якостями.

Розвиток управлінської культури

Якщо лідерство — це показувати дорогу іншим, тоді те, що сьогодні називається розвитком лідерів, має бути переформульовано в інше — розвиток управлінців. Але здається, культура лідерства і управлінська культура — різні речі.

Слово "лідерство" красиво упаковано і його легко продавати. Це те, що керівники прагнуть купувати. Але навчальні програми з лідерства повинні подавати приклад і пропонувати програми відповідно до вимог бізнес-середовища — світу, де домінують швидко мінливі ідеї. Етика, чесність, емоційний інтелект, як отримати найкраще від людей, розвиток управлінської культури — це не розвиток лідерства.

Деніел Гоулман (Daniel Goleman) стверджував, що "зрілість" іншими словами можна назвати емоційним інтелектом. Для молоді, яка займається розумовою працею, це означає, що вони повинні вирости, перш ніж стати лідерами.

За іронією долі, заклики молодим лідерам збільшувати емоційний інтелект, можуть мати катастрофічні наслідки, оскільки це перетворюватиме лідерів у менеджерів. Це саме те, що сьогодні і відбувається — лідерів перетворюють у менеджерів.

Сучасні управлінці визнають, що лідерство дійсно відрізняється від менеджменту. Лу Герстнер (Lou Gerstner) чітко відмітив, що сьогодні компанії IBM необхідні радикальні зміни для подальшого руху. Колись він був новачком у цій компанії і добре пам’ятає, що новачки — більш творчі, ніж довгострокові співробітники.

Приклади чистого лідерства

Є два типи лідерства. Перший означає бути відповідальним за групу, другий — це будь-який особистісний разовий вплив (не важливо в якій ділянці ієрархії знаходиться такий лідер):

  • співробітник Sony продав керівництву свою ідею, презентувавши свій винахід — PlayStation;
  • Мартін Лютер Кінг вплинув на уряд США, коли продемонстрував свій протест проти сегрегації (расової дискримінації);
  • ідеї Джека Уелша (про гравців на ринку — номер один і номер два) істотно вплинули на управлінців по всьому світі;
  • компанія Apple демонструє явне лідерство серед виробників музичних плеєрів, мобільних телефонів і програмного забезпечення.

Ці приклади лідерства мають багато спільних рис:

  • повна диференціація від менеджменту;
  • незалежність від поточних ролей в організації — лідер може "повстати" з будь-якої ділянки ієрархії, в тому числі поза межами організації;
  • разовий вплив;
  • глобальність ідеї, швидкий вплив на інших.

Саме такого лідерства сьогодні потребує інноваційний бізнес для боротьби у війні ідей. Однак таких лідерів можна тільки виховувати, а не розвивати.

Практичні поради для виховання лідерів

  • змінити суть лідерства; лідерство, яке можна трактувати як разову демонстрацію лідерських якостей;
  • чітко розрізняти лідерство і менеджмент;
  • відновити поняття "менеджмент"; менеджмент як підтримуюча функція;
  • навчати молодих лідерів таким чином, щоб вони зосереджувались в першу чергу на якісному наповненні ідей, а потім вже на особистих якостях;
  • навчати управлінців брати на себе відповідальність і не боятись викликів;
  • підтримувати групову активність і винагороджувати авторів найкорисніших ідей.

Переваги:

  • збільшуються шанси на перемогу у війні ідей за рахунок проривних інновацій;
  • заохочування працівників до розумової праці;
  • розмивання кордону між двома сторонами — власністю та організаційною стороною;
  • зменшується тиск на керівників (заклики ставати героями і монополізувати право власності).

За матеріалами "Developing future leaders", management-issues.



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Емоції на роботі. Як вони сприяють нашій успішностіЕмоції на роботі. Як вони сприяють нашій успішності
Мистецтво змінювання сердець, умів, дій: шлях зачарування в бізнесіМистецтво змінювання сердець, умів, дій: шлях зачарування в бізнесі
Дай жару. 10 кроків до креативної майстерностіДай жару. 10 кроків до креативної майстерності

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)