ІНСАЙТИ | Вигорання 30 листопада 2007 р.

Як уникнути вигорання?

Автор статті доктор Пітер Вайда (Peter Vajda) є одним зі співзасновників SpiritHeart, компанії, яка фокусує своїх клієнтів на свідомому житті через коучінг, консультації та підтримку. Він розповідає про феномен вигорання та пояснює, яким чином можна уникнути цього негативного явища.

Одна із найбільш розповсюджених тем, які цікавлять клієнтів — це проблема вигорання. Цікаво те, що цей феномен може стосуватися не тільки конкретних осіб, але й цілих компаній.

Вигорання — це стан, у якому людина постійно відчуває втому, виснаження, розчарування — що зазвичай є наслідком занадто інтенсивної праці чи безрезультатного намагання досягнути певної мети.

Іншими словами, формулу вигорання можна сформулювати так: очікування, розділені на реальність, яка не відповідає очікуванням, незалежно від зусиль, які довелося докласти для досягнення цілі. Тобто між важкою працею та вигоранням немає жодного прямого зв'язку. Існує багато прикладів, коли люди працювали майже до повного виснаження, але оскільки їхня праця приносила відчутні позитивні результати — вони не страждали від вигорання. Проте можна простежити прямий зв'язок між важкою роботою, яка не приносить жодних результатів, та вигоранням.

Як визначити, чи схильні ви до вигорання?

Вигорання відбувається дуже повільно. Це не подія — це процес. Вигорання чимось подібне до ерозії. Пройде багато днів, а можливо навіть років, перш ніж вода знищить камінь, який ви поклали під водоспад. Але рано чи пізно це таки станеться. Вигорання чимось схоже на руйнівну дію водоспаду. Ось тільки руйнує воно вашу психіку та свідомість.

Ранніми симптомами вигорання є сильне відчуття втоми, виснаження і майже фізичної безпомічності, яка розповсюджується по поверхні вашого тіла та шкіри, по м'язах, кістках, до кожної клітинки вашого організму.

Ваш емоційний стан також залишає бажати кращого, оскільки нерви напружені до межі. Ви починаєте сповідувати негативістський світогляд і часто ловите себе на песимістичних думках. Стосунки з друзями та знайомими як на роботі так і поза нею починають повільно але впевнено псуватися. Ви більше не можете отримати задоволення від жодної справи, за яку беретеся. Робота вимагає від вас неймовірного напруження. Концентрація — це справжній виклик. Намагання довгий час залишатися сфокусованим на одній і тій же справі майже завжди провалюються. Ви відчуваєте байдужість до всього.

У своєму крайньому вияві вигорання означає повну байдужість до всього, що вас оточує. Не лише до роботи, але й до особистого життя. Та й до життя взагалі.

Найдивніше ж те, що вигорання найбільш притаманне саме тим людям, які колись були найбільш жвавими, енергійними, захопленими, мотивованими. Причиною різкої втрати інтересу до життя таких людей часто стає постановка перед собою нереальних, а часто — просто фантастичних цілей, яких неможливо досягнути.

Компанії також можуть стати причиною вигорання

У більшості випадків людям немає кого звинувачувати у своєму вигоранні окрім себе самих. Тільки вони самі винні у нездатності спланувати, організувати, розставити пріоритети, скласти чіткі графіки та впровадити зміни у своєму житті. Але так відбувається далеко не завжди.

Дослідження вказують на те, що часто причиною вигорання може стати не сам працівник, а компанія, в якій він працює. Найбільш розповсюдженими ознаками компанії, які призводять до вигорання співробітників можуть стати: постановка перед працівниками цілей, які нереально досягнути; занадто розвинута бюрократична система; нелогічні чи навіть безглузді правила та процедури. Дещо меншою мірою на вигорання впливають і такі фактори як незнання працівниками своїх цілей та завдань, розмитість ролей та відповідальностей у колективі, безкінечні і безцільні збори та зустрічі, ставлення до людей, як до гвинтиків бізнесу, тощо.

Люди починають відчувати наслідки вигорання, коли розуміють, що поставлених перед ними цілей з якихось причин неможливо досягнути. І однією з таких причин може бути, наприклад, культура компанії. А коли немає прямого зв'язку між докладеними зусиллями та досягнутими цілями — втрачається будь-яке бажання продовжувати працювати. Не дивно, що й настрій і психологічне здоров'я співробітника при цьому також погіршується.

Як вирішити проблему вигорання

Якщо причиною вигорання є сама людина та її підходи до роботи — тоді вирішення проблеми знаходиться тільки у її руках. Якщо ж причиною вигорання людини є компанія та культура, яка в ній склалася — тоді слід оцінити ймовірність того, що середовище та обставини у компанії здатні змінитися. Останнім, дуже важким, але необхідним рішенням працівника, який бачить, що компанія ніколи не зміниться, повинне стати рішення про звільнення.

Якщо ж ви на власній шкірі відчуваєте перші симптоми вигорання — слід дати собі час для медитації та роздумів, прискіпливо вдуматися у можливі причини такого стану. Тільки визначивши справжні причини вашого вигорання, ви зможете ефективно справитися з ним.

За матеріалами "Are you suffering from burnout?", management-issues.
Переклад: Ярослав Федорак, MCUa.




ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Серійний переможець. 5 дій для створення вашого циклу успіхуСерійний переможець. 5 дій для створення вашого циклу успіху
Нетворкінг для інтровертів. Поради для комфортної та ефективної комунікаціїНетворкінг для інтровертів. Поради для комфортної та ефективної комунікації
Освіта проти таланту. Сила творчостіОсвіта проти таланту. Сила творчості

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)