Менеджмент.com.ua - головна сторінка
На головну
Зробити закладку
Мапа сайту
Розширений пошук
Зворотній зв'язок
Проекти MCUa
Розсилка оновлень порталу


КОМЕНТАРІ | Вигорання 30 листопада 2007 р.

Як уникнути вигорання?

Автор статті доктор Пітер Вайда (Peter Vajda) є одним зі співзасновників SpiritHeart, компанії, яка фокусує своїх клієнтів на свідомому житті через коучінг, консультації та підтримку. Він розповідає про феномен вигорання та пояснює, яким чином можна уникнути цього негативного явища.

Одна із найбільш розповсюджених тем, які цікавлять клієнтів — це проблема вигорання. Цікаво те, що цей феномен може стосуватися не тільки конкретних осіб, але й цілих компаній.

Вигорання — це стан, у якому людина постійно відчуває втому, виснаження, розчарування — що зазвичай є наслідком занадто інтенсивної праці чи безрезультатного намагання досягнути певної мети.

Іншими словами, формулу вигорання можна сформулювати так: очікування, розділені на реальність, яка не відповідає очікуванням, незалежно від зусиль, які довелося докласти для досягнення цілі. Тобто між важкою працею та вигоранням немає жодного прямого зв'язку. Існує багато прикладів, коли люди працювали майже до повного виснаження, але оскільки їхня праця приносила відчутні позитивні результати — вони не страждали від вигорання. Проте можна простежити прямий зв'язок між важкою роботою, яка не приносить жодних результатів, та вигоранням.

Як визначити, чи схильні ви до вигорання?

Вигорання відбувається дуже повільно. Це не подія — це процес. Вигорання чимось подібне до ерозії. Пройде багато днів, а можливо навіть років, перш ніж вода знищить камінь, який ви поклали під водоспад. Але рано чи пізно це таки станеться. Вигорання чимось схоже на руйнівну дію водоспаду. Ось тільки руйнує воно вашу психіку та свідомість.

Ранніми симптомами вигорання є сильне відчуття втоми, виснаження і майже фізичної безпомічності, яка розповсюджується по поверхні вашого тіла та шкіри, по м'язах, кістках, до кожної клітинки вашого організму.

Ваш емоційний стан також залишає бажати кращого, оскільки нерви напружені до межі. Ви починаєте сповідувати негативістський світогляд і часто ловите себе на песимістичних думках. Стосунки з друзями та знайомими як на роботі так і поза нею починають повільно але впевнено псуватися. Ви більше не можете отримати задоволення від жодної справи, за яку беретеся. Робота вимагає від вас неймовірного напруження. Концентрація — це справжній виклик. Намагання довгий час залишатися сфокусованим на одній і тій же справі майже завжди провалюються. Ви відчуваєте байдужість до всього.

У своєму крайньому вияві вигорання означає повну байдужість до всього, що вас оточує. Не лише до роботи, але й до особистого життя. Та й до життя взагалі.

Найдивніше ж те, що вигорання найбільш притаманне саме тим людям, які колись були найбільш жвавими, енергійними, захопленими, мотивованими. Причиною різкої втрати інтересу до життя таких людей часто стає постановка перед собою нереальних, а часто — просто фантастичних цілей, яких неможливо досягнути.

Компанії також можуть стати причиною вигорання

У більшості випадків людям немає кого звинувачувати у своєму вигоранні окрім себе самих. Тільки вони самі винні у нездатності спланувати, організувати, розставити пріоритети, скласти чіткі графіки та впровадити зміни у своєму житті. Але так відбувається далеко не завжди.

Дослідження вказують на те, що часто причиною вигорання може стати не сам працівник, а компанія, в якій він працює. Найбільш розповсюдженими ознаками компанії, які призводять до вигорання співробітників можуть стати: постановка перед працівниками цілей, які нереально досягнути; занадто розвинута бюрократична система; нелогічні чи навіть безглузді правила та процедури. Дещо меншою мірою на вигорання впливають і такі фактори як незнання працівниками своїх цілей та завдань, розмитість ролей та відповідальностей у колективі, безкінечні і безцільні збори та зустрічі, ставлення до людей, як до гвинтиків бізнесу, тощо.

Люди починають відчувати наслідки вигорання, коли розуміють, що поставлених перед ними цілей з якихось причин неможливо досягнути. І однією з таких причин може бути, наприклад, культура компанії. А коли немає прямого зв'язку між докладеними зусиллями та досягнутими цілями — втрачається будь-яке бажання продовжувати працювати. Не дивно, що й настрій і психологічне здоров'я співробітника при цьому також погіршується.

Як вирішити проблему вигорання

Якщо причиною вигорання є сама людина та її підходи до роботи — тоді вирішення проблеми знаходиться тільки у її руках. Якщо ж причиною вигорання людини є компанія та культура, яка в ній склалася — тоді слід оцінити ймовірність того, що середовище та обставини у компанії здатні змінитися. Останнім, дуже важким, але необхідним рішенням працівника, який бачить, що компанія ніколи не зміниться, повинне стати рішення про звільнення.

Якщо ж ви на власній шкірі відчуваєте перші симптоми вигорання — слід дати собі час для медитації та роздумів, прискіпливо вдуматися у можливі причини такого стану. Тільки визначивши справжні причини вашого вигорання, ви зможете ефективно справитися з ним.

За матеріалами "Are you suffering from burnout?", management-issues.
Переклад: Ярослав Федорак, MCUa.I Всеукраїнська конференція дистанційного навчання НЕ ПРОПУСТІТЬ:

Приєднуйтесь до професіоналів e-learning! На I Всеукраїнській конференції дистанційного навчання Ви дізнаєтеся про останні тренди та розробки в галузі навчання, зможете впровадити e-learning у компанії.

ДОКЛАДНІШЕ ►


РЕКОМЕНДАЦІЇ    
   


система корекції помилок Увага! На сайті працює система корекції помилок. Побачивши помилку в слові (реченні), виділіть його та натисніть Ctrl+Enter.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖКНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ
Три признака унылой работы. История со смыслом для менеджеров (и их подчиненных)Три признака унылой работы. История со смыслом для менеджеров (и их подчиненных)
Футбол как модель бизнеса. Уроки бизнеса изнутриФутбол как модель бизнеса. Уроки бизнеса изнутри
Как оказывать влияние. Новый стиль управленияКак оказывать влияние. Новый стиль управления
Уверенность в себе. Умение контролировать свою жизньУверенность в себе. Умение контролировать свою жизнь
Искусство офисных интриг. Как построить успешную карьеру в мире лжи, подстав и грязной игрыИскусство офисных интриг. Как построить успешную карьеру в мире лжи, подстав и грязной игры

Відгуки

Відгуків немає

Ваше ім'я:
E-mail:
Коментар: 
 

  

Успешные инвестиции начинаются с бонуса 100%

bigmir)net TOP 100
МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тенденції, Інтерв'ю, Бізнес-освіта, Коментарі, Рецензії, Консалтинг
СЕРВІСИ: Робота, Семінари, Книги, Форуми, Глосарій, Ресурси, Статті партнерів
ПРОЕКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

RSS RSS Актуально   RSS RSS Методологія   RSS RSS Книги   RSS RSS Форуми   RSS RSS Менеджмент@БЛОГ
RSS RSS Відео   RSS RSS Візіонери   RSS RSS Бізнес-проза   RSS RSS Бізнес-гумор


Copyright © 2001-2016, Management.com.ua
Портал створено та підтримується STRATEGIC

Підписка на Менеджмент Дайджест

Отримуйте найновіші матеріали на свій e-mail (1 раз на тиждень)Дякую, я вже підписана(-ий)