РЕЦЕНЗІЇ | Огляд книги 26 жовтня 2017 р.

«Зсув блакитного океану»: де шукати можливості для зростання

Є два основні способи обійти конкурентів — це або генерувати більшу цінність, або зменшувати вартість продукту. А що якщо робити і одне і друге, трансформуючи ринок чи, ще краще, створюючи новий? Цьому питанню присвячена нова книга Чана Кіма (Chan Kim) та Рене Моборн (Renée Mauborgne) «Blue Ocean Shift: Beyond Competing — Proven Steps to Inspire Confidence and Seize New Growth» («Зсув блакитного океану: поза межами конкуренції — апробований шлях до вселення довіри і виходу на нові етапи росту»).

Blue Ocean Shift: Beyond Competing — Proven Steps to Inspire Confidence and Seize New Growth (Зсув блакитного океану: поза межами конкуренції — апробований шлях до вселення довіри і виходу на нові етапи росту)
» Докладніше на Amazon
У своїй першій книзі «Blue Ocean Strategy» («Стратегія блакитного океану»), яка стала бізнес-бестселером (було продано більш ніж 3,6 млн. її примірників), Кім та Моборн виклали «концептуальні відмінності та базові закономірності, котрі розмежовують кроки, спрямовані на ведення ринкової конкуренції, від кроків, метою яких є створення ринків (це, власне, і є стратегією блакитного океану)».

У новій книзі автори заглиблюються у процес формування стратегії переходу із червоної до блакитної сфери. Щоб успішно здійснити такий зсув, потрібно:

  1. прийняти спосіб мислення блакитного океану;
  2. мати в наявності інструменти створення ринку;
  3. підходити до справи з гуманістичних позицій.

Прийняти спосіб мислення блакитного океану — не так просто, як може здатися. Для цього потрібно відкинути вже сформовані уявлення та «найкращі підходи», котрі ствердились як у галузі, так і у вашій організації. Вам доведеться розширити межі свого мислення та подивитись на питання інакше. Зробити це, швидше за все, буде некомфортно, а може навіть і ризиковано.

Наступний крок — це спорядити себе необхідним знаряддям. Інструменти, потрібні для переходу з червоного океану до блакитного, було описано у «Blue Ocean Strategy». Але, допомагаючи іншим здійснити цю трансформацію, автори вдосконалили процес і представили його оновлену версію у своїй новій книзі «Blue Ocean Shift».

І, нарешті, третій компонент, який автори визначають так:

    «Що довше ми розмірковували — то чіткіше усвідомлювали, що в цьому процесі є щось, пов’язане з людьми — з визнанням їхніх побоювань, непевності, яка їх хвилює, потреби поваги до себе, прагнення бути значущим. Було непросто знайти слово, котре якомога точніше описувало б зазначене вище. Найкраще, що ми змогли придумати — це термін “людяність”».

Хоча кожний із цих елементів доповнює решту, останній є органічною часткою перших двох, бо він визначає спосіб мислення, інструменти та скеровує процес. Недостатньо, якщо тільки керівники приймуть спосіб мислення блакитного океану — ціла організація мусить свідомо відмовитись від статус-кво. Саме від індивідів, які знаходяться на нижніх рівнях ієрархії, залежить, наскільки ефективно функціонуватимуть команди та як продуктивно використовуватимуться інструменти. А це буде рушієм процесу реалізації стратегії, котрий скеровуватимуть лідери. При цьому зростатимуть творчий потенціал та професіоналізм персоналу, що ще більше зміцнюватиме організацію.

Зараз у бізнесі багато говориться про концепцію «творчого руйнування» Джозефа Шумпетера та про «підривні» інновації. Запропонувавши термін «підривне творення», автори привели ці два поняття до спільного знаменника й представили свій погляд на те, як розгортатиметься гра на полі створення нового ринку. Але у книзі розглядається й альтернативний підхід або «творення без "підриву"». Найвідоміші історії про такий перехід обертаються навколо впровадження цифрових технологій. Проте не слід ототожнювати поняття «Кремнієва долина» і «блакитний океан». Фактично найяскравіші приклади трансформацій, які представлено в книзі, запозичені з анналів Kimberly-Clark. Так, бразильський підрозділ цієї компанії здійснив перехід у царину блакитного океану, спираючись на такий прозаїчний продукт, як туалетний папір. Провівши ярмарок блакитного океану (в книзі детально описується, в чому полягає зміст цього заходу), компанія вирішила паралельно реалізовувати три трансформаційні кроки: по-перше, почала використовувати більш екологічний папір; по-друге, було додано просту, але міцну ручку до упакування з тим, щоб його було комфортніше нести; по-третє, перейшла на вакуумну упаковку рулонів, що зробило їхнє зберігання та транспортування набагато зручнішим.

Домінує припущення: аби створити новий ринок, потрібно бути підприємцем. Хоча всі ми знаємо, що вияв креативності при пошуку нових ринків — це запорука виживання традиційних бізнесів.

    «Навіть якщо створення нових ринків є невід’ємною часткою організаційної стратегії, це не може бути спонтанним високоризикованим дійством, яке здійснюється через спроби і помилки. Потрібний надійний процес, який можна відтворювати. Інакше, навіть якщо організація стикатиметься з невідворотною потребою вчиняти дії, вона ухилятиметься від здійснення відповідних інвестицій».

Отже, потрібен шлях, дуже відмінний від сповненої ризиками типової підприємницької «подорожі».

Що є спільного між Національним молодіжним оркестром Іраку, підрозділом Actifry французької Groupе SEB і програмою реабілітації громад, яку реалізовує уряд Малайзії? Оркестр виконує музику, Actifry виробляє новаторську фритюрницю, а завдання програми малайзійського уряду полягає у зменшенні наповненості тюрем. Кожний із цих гравців прийшов до успіху, переосмисливши фундаментальні припущення та стандартну логіку своїх галузей. Всі вони вирішили не конкурувати в площині галузевих метрик з використанням традиційних методологій та «найкращих підходів», а знайти нові способи досягнення цілей своїх організацій. Замість того, аби грати в гру «перемогти будь-що», результат якої може бути тільки нульовим, вони знайшли те, що стало основою генерування нової цінності для світу. Тож блакитний океан несе в собі як економічні, так і соціальні переваги.

За матеріалами 800-CEO-READ.comments powered by HyperComments
БІЗНЕС-ПОДІЇ ДЛЯ ВАШОГО РОЗВИТКУ:
22-23 серпня 2018
Київ
Лідерство і управління командою (Вікторія Березіна)
5-6 вересня 2018
Київ
Управлінський облік. Фінанси. Бюджети (Ігор Немировський, Інна Старожукова)
7 вересня 2018
Київ
Маркетинг на 360° (практикум з маркетингу від Гарретта Джонстона)

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Ловушка времени. Классическое пособие по тайм-менеджментуЛовушка времени. Классическое пособие по тайм-менеджменту
Работай легко. Индивидуальный подход к повышению продуктивностиРаботай легко. Индивидуальный подход к повышению продуктивности
Экономист под прикрытиемЭкономист под прикрытием
Ваше предназначение. Практическое руководство для тех, кто хочет реализовать свой потенциалВаше предназначение. Практическое руководство для тех, кто хочет реализовать свой потенциал
Kind Regards. Деловая переписка на английском языкеKind Regards. Деловая переписка на английском языке


система корекції помилок Увага! На сайті працює система корекції помилок. Побачивши помилку в слові (реченні), виділіть його та натисніть Ctrl+Enter.bigmir)net TOP 100

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тенденції, Інтерв'ю, Бізнес-освіта, Коментарі, Рецензії, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Семінари, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Ресурси, Статті партнерів
ПРОЕКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2018, Management.com.ua
Портал створено та підтримується Strategic

Підписка на Менеджмент.Дайджест

Отримуйте найновіші матеріали на свій e-mail (1 раз на тиждень)Дякую, я вже підписана(-ий)