ТЕНДЕНЦІЇ | Глобальний бізнес 16 листопада 2023 р.

Тренди та стратегії 2024 року для забезпечення стійкості бізнесу в невизначеному світі

Експерти консалтингової компанії Clarasys пропонують ознайомитися зі стратегіями 2024 року для забезпечення стійкості бізнесу в умовах глобальної економіки, що постійно змінюється.

В умовах невизначеності та нестабільності бізнес-лідери все більше усвідомлюють першочергову важливість забезпечення стійкості бізнесу.

Глобальна економіка сьогодні переживає вплив низки наскрізних сил. З одного боку, експорт знову зростає, тиск на ланцюги поставок зменшується, технологічні підриви, керовані штучним інтелектом, прискорюються, а відновлення після пандемії йде повним ходом. Водночас наша глобалізована економіка стикається зі значними перешкодами, спричиненими геополітичною напруженістю, економічною невизначеністю, зростанням вартості запозичень і жорстким ринком праці в розвинених країнах, що стримує все більш глобалізовані організації. Хоча ми, здається, уникнули ризику сильного спаду в розвинених економіках, споживча довіра перебуває на найнижчому рівні з 2008 року, і сповільнення темпів зростання стає все більш імовірним. Тим часом, активність у сфері злиттів і поглинань та великі інвестиції компаній сповільнюються в усьому світі через підвищення відсоткових ставок у розвинених країнах.

У четвертому кварталі перед радами директорів і керівниками компаній стоїть складне завдання — зорієнтуватися в цьому невизначеному кліматі та скласти план на 2024 рік. Вони мають можливість визначити стратегічні пріоритети для сприяння інноваціям, підвищення стійкості бізнесу, визначення конкурентних переваг і підготовки до наступної фази зростання в бізнес-циклі.

Тренди та стратегії 2024 року для забезпечення стійкості бізнесу в невизначеному світі

Інвестиції в майбутнє: гарантія того, що ваш бізнес випередить конкурентів

Коли економіка оговтається від нинішніх несприятливих явищ, компанії, які інвестували у важелі зростання, отримають вигоду від ефекту першопрохідців і випередять конкурентів. Ось чому для бізнес-лідерів важливо зосередитися на довгостроковому зростанні, оскільки вони можуть піддатися спокусі скоротити витрати та кошти на дорогі інвестиції. Хоча важелі зростання варіюються залежно від галузі та регіону, ось кілька загальних тем, на які варто звернути увагу.

1. Підвищення стійкості бізнесу: запровадження цифрових трансформацій і штучного інтелекту

Незважаючи на нинішні глобальні економічні труднощі, інструменти генеративного штучного інтелекту (GenAI) стали інноваційним проривом, відкриваючи нові потужні можливості та підвищуючи продуктивність праці людей.

Вражаючі перші результати продуктів GenAI викликали захоплення широкої громадськості і привернули значну увагу в різних галузях, особливо серед топ-менеджерів, які зараз приділяють значну увагу їхньому потенціалу генерування доходів і підвищенню цінності поточних продуктових пропозицій за рахунок збільшення доданої вартості на додаток до потенціалу скорочення витрат. Генеративний ШІ може застосовуватися в усіх бізнес-функціях: від допомоги відділу маркетингу в написанні цільового контенту і сприяння службі підтримки у створенні відповідей на претензії до перевірки коду програмістів. Ці можливості вимагатимуть значних інвестицій, оскільки компаніям потрібно буде наймати талановитих фахівців у галузі ШІ та купувати нові технології, а також допомагати перекваліфіковувати свою робочу силу в міру впровадження GenAI.

Однак бізнес-лідери мусять усвідомлювати ризики, пов’язані з генеративним ШІ — від ризиків для інтелектуальної власності, помилок, спричинених реакціями ШІ, до системних упереджень. Організаціям слід з обережністю впроваджувати проєкти генеративного ШІ, використовуючи свої найкращі таланти і встановлюючи чіткі фреймворки та керівні принципи. Керівники також повинні продовжувати підтримувати та інвестувати в більш традиційні цифрові трансформації — від O2C-додатків («order-to-cash») і оптимізації міграції даних у хмару до впровадження аналітики даних у всі бізнес-процеси. Впровадження цих трансформацій дасть змогу отримати ще більшу віддачу від змін, спричинених генеративним штучним інтелектом.

2. Створення інноваційних, стійких і життєздатних бізнес-моделей

Сьогодні бізнес стикається з більшою кількістю викликів, ніж будь-коли раніше. Світ змінюється швидкими темпами, постійно з’являються нові технології та тренди. Аби залишатися на крок попереду, бізнес потребує інноваційності та стійкості.

Отже, що потрібно для створення інноваційної та стійкої бізнес-моделі? Ось кілька порад:

  • Орієнтуйтеся на клієнта. Найкращий спосіб створити успішну бізнес-модель — це зрозуміти потреби та бажання ваших клієнтів краще, ніж будь-хто інший. Які їхні больові точки? Які їхні цілі? Що вони шукають у вашому продукті чи послузі? Як зробити так, щоб ваші продукти, послуги та бренд їм сподобалися, а не навпаки?

  • Експериментуйте і не бійтеся невдач. Інновації полягають у тому, щоб пробувати нові речі і бачити, що спрацьовує. Не бійтеся експериментувати з різними бізнес-моделями та стратегіями. Навіть якщо ви зазнаєте невдачі, ви навчитеся чомусь із цього досвіду. Головне — продовжувати пробувати і вчитися, поки не знайдете бізнес-модель, яка працює для вашого бізнесу і ваших клієнтів.

  • Будьте гнучкими та адаптивними. Бізнес-світ постійно змінюється, тому компанії повинні вміти швидко адаптуватися. Якщо ви не готові змінюватися, ви будете витіснені на задвірки. Відкривайтеся до нових ідей і будьте готові змінити свою бізнес-модель, якщо це необхідно.

  • Зосередьтеся на сталості. Сталий розвиток — це вже не розкіш, а необхідність. Клієнти та інвестори ставлять все більш високі вимоги. Компанії, які хочуть бути успішними в довгостроковій перспективі, мають зосередитися на побудові сталих бізнес-моделей. Це означає ефективне використання ресурсів, зменшення впливу на навколишнє середовище та створення соціальної цінності.

3. Сприяння підвищенню стійкості ланцюгів постачання в бізнесі

Збої, спричинені обмеженнями, викликаними Covid, та вузькі місця в ланцюгах поставок продемонстрували вразливість глобальної логістичної мережі. Компанії усвідомили необхідність диверсифікації постачальників, локалізації виробництва та створення планів на випадок надзвичайних ситуацій для забезпечення безперебійної роботи. Цей зсув у бік стійкості ланцюгів поставок спонукав до переосмислення основних постачальників та аутсорсингу, посилення співпраці з партнерами, поєднання перспективного планування з відстеженням запасів у реальному часі та акцентування уваги на оцінці ризиків. Рухаючись вперед, бізнес-лідери повинні продовжувати і консолідувати ці зусилля, щоб мати надійні логістичні ланки, здатні задовольнити попит клієнтів.

Оптимізація ефективності та витрат для забезпечення стійкості бізнесу

Керівники підприємств також мають забезпечувати підвищення ефективності та сприяти скороченню витрат для збереження прибутковості бізнесу, оскільки інфляція та зростання заробітної плати загрожують знизити рентабельність. Однак керівникам важливо переконатися, що будь-які заходи зі скорочення витрат є індивідуальними і не впливають на довгострокові амбіції зростання бізнесу. Тому зниження витрат за рахунок підвищення ефективності є кращим варіантом, ніж радикальні звільнення, оскільки вузькі ринки праці означають, що компаніям буде важко наймати працівників, коли ситуація стане більш сприятливою.

Таким чином, аналіз поточних бізнес-процесів — процесів управління проектами, процесів фінансової звітності, O2C-процесів — стає не менш важливим. Операційна ефективність через оптимізацію процесів може виявити приховані можливості, які можуть призвести до довгострокових результатів і значної цінності. Тому бізнес-лідерам необхідно шукати нові шляхи для розкриття потенціалу своїх організацій та підвищення загальної ефективності.

Висновок

Успішне подолання нинішнього економічного спаду вимагатиме гнучкості у підходах. Розглянуті вище теми та стратегії є взаємопов’язаними, а технології та інновації слугують інструментами для досягнення бізнес-стійкості, гнучкості, сталості та стратегічного зростання. Бізнес-лідерам слід збалансувати ініціативи з підвищення економічної ефективності з довгостроковими цілями зростання, які вимагатимуть інвестицій у технології та людей.

Ілюстрація: riskonnect.com



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Тригери. Сформуй звички і стань тим, ким хочеш бутиТригери. Сформуй звички і стань тим, ким хочеш бути
Максимум успішності. Стратегії і навички для розкриття прихованого потенціалуМаксимум успішності. Стратегії і навички для розкриття прихованого потенціалу
Емоції на роботі. Як вони сприяють нашій успішностіЕмоції на роботі. Як вони сприяють нашій успішності

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)