Менеджмент.com.ua - головна сторінка
На головну
Зробити закладку
Мапа сайту
Розширений пошук
Зворотній зв'язок
Проекти MCUa
Розсилка оновлень порталу


ТЕНДЕНЦІЇ | Мультизадачність 27 жовтня 2014 р.

Ефективність навпаки:
як зруйнувати власну кар’єру та пошкодити мозок

Чи не доводиться вам подеколи виконувати кілька завдань одночасно — скажімо, готувати звіт, розмовляти по телефону та, до того ж, ще й обмінюватися з кимось миттєвими повідомленнями? Якщо це так, то ви не лише руйнуєте власну продуктивність, але й завдаєте шкоди своєму мозку. Про це пише у своїй статті Тревіс Бредберрі (Travis Bradberry), співавтор книги «Емоційний інтелект 2.0» (Emotional Intelligence 2.0), співзасновник компанії TalentSmart.

Ефективність навпаки: як зруйнувати власну кар’єру та пошкодити мозок
Ілюстрація: Shutterstock
Як з’ясувалося у ході недавнього дослідження, проведеного групою фахівців Стенфордського університету, людина, яка опиняється в ситуації паралельного виконання кількох задач, демонструє нижчу продуктивність, ніж коли береться за одне завдання за раз. Крім того, в індивідів, які постійно перебувають «під обстрілом» кількох потоків електронної інформації, погіршується здатність до концентрації уваги, а також до запам’ятовування і ефективного переключення з одного завдання на інше.

Чи варто розвивати навичку?

А якщо хтось все ж таки має особливий дар одночасно обробляти велику кількість інформації? Порівнявши різні групи людей, стенфордські дослідники переконались: індивіди, для котрих одночасне виконання різних дій — не тільки норма, але, як вони вважають, ще й засіб підвищення власної продуктивності, насправді виявилися гіршими «багатоверстатниками», ніж особи, котрі воліють виконувати одне завдання за раз. Гіршу результативність перших можна пояснити тим, що їм важче структурувати свої думки та відфільтровувати не пов’язану з певним завданням інформацію. І ще, як це не дивно звучить, але саме «багатоверстатники» повільніше переключаються з однієї задачі на іншу.

Зрештою, це пояснюється дуже просто: наш мозок може фокусуватися на виконанні лише однієї дії за раз. Тож, як би ми не намагалися підвищити свою «ефективність», беручись одночасно за два або більше завдань, ефект буде прямо протилежний очікуваному.

Зниження рівня IQ

Також паралельне виконання кількох задач знижує рівень інтелекту людини. Як показав експеримент, проведений у Лондонському університеті, рівень IQ його учасників, котрі паралельно виконували кілька когнітивних задач, знизився відразу на 15 пунктів — із завданнями вони справлялися приблизно так, як би це зробила восьмирічна дитина. Картина була приблизно такою, мовби перед тим як прийти до лабораторії «багатоверстатники» накурилися марихуани або не спали цілу ніч. Тому, якщо під час чергової наради ви вирішите написати шефові листа, варто задуматися, чи не справить ваше послання дещо дивне враження.

Шкода для мозку

Протягом тривалого часу вважалося: погіршення когнітивних здібностей як наслідок одночасного виконання кількох задач — явище тимчасове. Втім, нові наукові данні свідчать про протилежне. Група дослідників Університету Сассекса (Велика Британія) зіставила кількість часу, яку проводять люди, одночасно використовуючи різні прилади (наприклад, дивлячись телевізор та набираючи текстові повідомлення), з даними магнітно-резонансної томографії їхнього мозку. Як виявилося, щільність мозку «багатоверстатників» в області передньої частини поясної звивини кори (ділянки мозку, що відповідає за когнітивні здібності та контроль за емоціями) знизилась.

І хоча висновок стосовно того, що паралельне виконання кількох задач завдає шкоди мозку потребує подальшого вивчення, очевидною річчю є те, що мультизадачність несе у собі негативні наслідки. «Я вважаю, що необхідно пригорнути увагу до того, що те, як ми взаємодіємо з різними пристроями, може змінювати спосіб нашого мислення, — зазначає нейробіолог Кеп Кі Ло (Kep Kee Loh), автор згаданого вище дослідження, додаючи, що «такі зміни можуть відбуватися на рівні структури мозку».

Висновок для «багатоверстатників»

Якщо ж ви таки є закоренілим «багатоверстатником», слід врахувати, що це суттєво вповільнює процес виконання вами певної роботи, а також погіршує її якість. Навіть якщо це і не спричиняє шкоди мозку, ваша подальша прихильність цій звичці поглиблюватиме проблеми, які, ймовірно, вже дали про себе знати, — це здатність концентруватися, організованість та увага до деталей. Одночасне виконання кількох завдань у ситуаціях потреби взаємодії з групою (скажімо, на нарадах) суттєво знижує спроможність людини «читати» емоції, як власні так й інших індивідів (а це два ключові складники EQ, які є критично значущими для досягнення професійного чи кар’єрного успіху). TalentSmart, протестувавши понад мільйон людей, з’ясувала, що 90% найкращих виконавців притаманний високий рівень EQ. Якщо ж таки підтвердиться, що «багатоверстатність» пошкоджує ділянку мозку, відповідальну за управління емоціями, то наслідком вашої звички робити одночасно кілька речей стане неухильне погіршення вашого EQ.


I Всеукраїнська конференція дистанційного навчання НЕ ПРОПУСТІТЬ:

Приєднуйтесь до професіоналів e-learning! На I Всеукраїнській конференції дистанційного навчання Ви дізнаєтеся про останні тренди та розробки в галузі навчання, зможете впровадити e-learning у компанії.

ДОКЛАДНІШЕ ►


РЕКОМЕНДАЦІЇ    
   


система корекції помилок Увага! На сайті працює система корекції помилок. Побачивши помилку в слові (реченні), виділіть його та натисніть Ctrl+Enter.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖКНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ
Как оказывать влияние. Новый стиль управленияКак оказывать влияние. Новый стиль управления
Эффективность на работе. Держать фокус. Управлять своей энергией. Добиваться выдающихся целейЭффективность на работе. Держать фокус. Управлять своей энергией. Добиваться выдающихся целей
Эффективные письменные деловые коммуникацииЭффективные письменные деловые коммуникации
Доведи идею до ума. 100 творческих упражнений для мозгового штурма, проработки и реализации проектовДоведи идею до ума. 100 творческих упражнений для мозгового штурма, проработки и реализации проектов
Капитализм по-китайски. Государство и бизнесКапитализм по-китайски. Государство и бизнес

Відгуки

Відгуків немає

Ваше ім'я:
E-mail:
Коментар: 
 

  

Успешные инвестиции начинаются с бонуса 100%

bigmir)net TOP 100
МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тенденції, Інтерв'ю, Бізнес-освіта, Коментарі, Рецензії, Консалтинг
СЕРВІСИ: Робота, Семінари, Книги, Форуми, Глосарій, Ресурси, Статті партнерів
ПРОЕКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

RSS RSS Актуально   RSS RSS Методологія   RSS RSS Книги   RSS RSS Форуми   RSS RSS Менеджмент@БЛОГ
RSS RSS Відео   RSS RSS Візіонери   RSS RSS Бізнес-проза   RSS RSS Бізнес-гумор


Copyright © 2001-2016, Management.com.ua
Портал створено та підтримується STRATEGIC

Підписка на Менеджмент Дайджест

Отримуйте найновіші матеріали на свій e-mail (1 раз на тиждень)Дякую, я вже підписана(-ий)