ІНСАЙТИ | Майбутнє роботи 30 листопада 2023 р.

Чотири фактори, які докорінно змінюють те, як ми працюємо

Ми переживаємо сейсмічну трансформацію в тому, як ми працюємо — еволюцію, зумовлену технологічним прогресом і зміною суспільних норм. На цьому наступному етапі робота визначатиметься її адаптивністю, технологічною інтеграцією, гнучкістю та духом співпраці. Більше того, вона набуде цілісного вигляду, враховуючи не лише продуктивність, але й людський добробут і ширший суспільний вплив роботи, яку ми виконуємо. Дебора Перрі Пісьоне (Deborah Perry Piscione) і Джош Дріан (Josh Drean), співзасновники Work3 Institute — консультативно-дослідницької фірми з технологій AI + web3, — вважають, що трансформація цієї епохи праці ґрунтується на чотирьох стовпах.

Традиційні робочі кордони, які обмежували багатьох із нас — кабінети, чіткий графік і географічні рамки, якщо назвати лише деякі з них, — були зруйновані пандемією, силами глобалізації та зростаючою гіг-економікою; і все це в той час, коли робота доповнюється технологіями Web3 і генеративного штучного інтелекту (GenAI). Ці сейсмічні зрушення підживлюють нову модель роботи — безмежну екосистему співпраці 24/7, яка охоплює континенти, часові пояси та культури.

Незалежно від того, чи це розробник ПЗ у Сан-Паулу, який працює з дизайнером у Сінгапурі, чи аналітик даних у Лондоні, який працює з ілюстратором у Найробі, — тепер усі вони можуть зібратися разом у реальному часі, щоб творити та впроваджувати інновації. Цей перехід до децентралізованих, проєктно-орієнтованих ролей може прискорити розвиток гіг-економіки та демократизувати економічні можливості в усьому світі. Технології на основі блокчейну можуть стати основою для підтримки цих нових моделей, пропонуючи захищену від підробки історію роботи, яка слугуватиме новим резюме, що демонструватиме навички, досягнення та трудову біографію працівника, підвищуючи довіру та можливості працевлаштування. Більше того, нові методи оплати, такі як цифрові токени, підштовхнуть нас до ще більшої децентралізації робочої сили.

Доленосна трансформація цієї трудової епохи ґрунтується на чотирьох стовпах:

  1. прискорення продуктивності завдяки штучному інтелекту;
  2. впровадження бізнес-моделей Web3;
  3. майбутнє покоління працівників, які розмивають межі між реальним і цифровим світом;
  4. суспільні зміни в тому, як ми всі сприймаємо роботу.

Чотири фактори, які докорінно змінюють те, як ми працюємо

GenAI: сфера когнітивної роботи

Вплив GenAI на майбутнє роботи, майбутнє ринку праці та майбутнє офісних професіоналів буде глибоким. Хоча штучний інтелект, безумовно, замінить деякі повторювані завдання і робочі місця для людей, справжня перспектива полягає в тому, як ШІ і люди будуть працювати разом. Нещодавнє дослідження, проведене Міжнародною організацією праці, яка є частиною ООН, показало, що ШІ радше посилить робочі ролі, ніж ліквідує їх. Гендиректор IBM Арвінд Крішна (Arvind Krishna) заявив в інтерв’ю CNBC, що ШІ «абсолютно не витісняє, а доповнює» робочі місця білих комірців.

Проте є й ті, хто вважає інакше. Едо Сігал (Edo Segal), засновник Touchcast — стартапу, який переосмислює майбутнє генеративного вебу, — повідомив:

«У нас ніколи не було сценарію, коли ШІ замінював би сферу когнітивної практики в такому масштабі. Автоматизація спочатку призначалася для заміни ручної праці, але тепер можна масштабувати автоматизацію когнітивних ролей. У нас був досить обмежений ШІ для вузької сфери застосування, але не такі широкі рішення, як ті, що з’являються зараз. Вони можуть замінити цілі професії — таких як програмісти, певні типи юристів і менеджмент-консультанти».

Нещодавнє дослідження Goldman Sachs підтримує твердження Сігала і показує, що ШІ може замінити еквівалент 300 мільйонів робочих місць із повною зайнятістю протягом наступних 15 років, впливаючи на офісні професії, які колись вважалися недоторканними. Як і в будь-якій технологічній еволюції, є переможці і переможені. ШІ також може створити 69 мільйонів нових робочих місць протягом наступних п’яти років. У довгостроковій перспективі ШІ може збільшити світовий ВВП на 7%, якщо прогнози Goldman Sachs Research щодо зростання ШІ повністю реалізуються. А з урахуванням того, що до 2025 року інвестиції в ШІ наблизяться до $200 млрд у всьому світі, ця технологія може підтримати людину в таких масштабах, які раніше ніхто не міг собі уявити.

Наразі більшість експертів вважають, що штучний інтелект позитивно вплине на майбутнє роботи, зробивши компанії більш прибутковими та продуктивними. Але цей зсув також відбувається в той час, коли традиційна бізнес-модель буде перевернута з ніг на голову завдяки Web3-додаткам.

Нові бізнес-моделі

Нова модель децентралізованої роботи ґрунтується на розподілі повноважень і завдань, що обіцяє зробити роботу більш чутливою до індивідуальних потреб і колективних цілей. Ці технології, які часто називають Web3, є не просто незначним оновленням, вони є основою революційних змін у наших відносинах із роботою. У нашій новій книзі «Employment Is Dead: How The Metaverse Will Radically Change the Way We Work», яка вийде друком у 2024-му, показано, що старі робочі моделі швидко руйнуються, тоді як поява Web3-технологій пропонує нам інструментарій для переосмислення того, яким може бути робоче місце, де робітники, а не наймані працівники, вийдуть за межі централізованих рамок, які зараз є обмеженням для сучасних корпорацій.

Web3 впроваджує низку нових бізнес-моделей завдяки таким технологіям, як блокчейн, децентралізовані протоколи (цифрові системи, які працюють без центрального органу) та право власності користувачів на дані. Гіг-економіка перетворюється на глобальний ринок талантів, де окремі незалежні працівники матимуть більше влади і контролю над своїми заробітками та засобами до існування. І, при належному впровадженні, технології Web3 зможуть вирішити цілий ряд проблем бізнесу і фрустрації робітників, таких як:

  • усунення посередників/менеджерів, що дозволить людям працювати більш безпосередньо з клієнтом/замовником;
  • більш справедлива оплата праці (смарт-контракти на блокчейні можуть автоматизувати і забезпечити справедливу оплату праці та зменшити кількість суперечок, забезпечуючи своєчасні виплати);
  • право власності на свою роботу (працівники можуть отримати справжнє право власності на свої цифрові творіння — такі як мистецтво, музика і контент, — за допомогою блокчейну і NFT, забезпечуючи більший контроль і справедливу оплату праці).

Наприклад, компанії Web3 об’єднуються в децентралізовані автономні організації (DAO), де прийняття рішень розподіляється між учасниками або власниками токенів. DAO уможливлюють реалізацію проєктів, керованих спільнотою, дозволяючи зацікавленим сторонам голосувати за пропозиції, інвестиції та питання корпоративного управління. DAO — це цифрова демократія, де ви не просто клієнт, а співтворець проєкту.

Разом із появою DAO відбувається перехід співробітників від простого гвинтика в корпоративній машині до уповноважених учасників, які відчутно зацікавлені в своїй роботі. Завдяки використанню токенів корпоративного управління, члени DAO можуть безпосередньо впливати на процеси прийняття рішень — від розподілу ресурсів до стратегічного керівництва. Це не тільки демократизує робоче місце, але й дозволяє працівникам утримувати набагато більше цінності, яку вони створюють. У цій системі кожне виконане завдання, кожна висунута ідея і кожен проєкт можуть бути безпосередньо віднесені до конкретної особи, яка потім може отримати справедливу винагороду і визнання. На відміну від традиційних структур, де плоди вашої праці здебільшого отримує організація, DAO гарантує, що цінність повертається до людей, які її створюють. По суті, DAO розвивають культуру, що базується на перевіреній, прозорій і справедливій власності, докорінно змінюючи уявлення про те, що означає бути по-справжньому залученим до своєї роботи. Цілком ймовірно, що навіть у рамках DAO можуть виникнути проблеми, пов’язані з індивідуальним визнанням і справедливою винагородою, наприклад, із поданням претензій на кредит і компенсацією за виконану роботу. Як і будь-яка новітня технологія або нова організаційна структура, практична реалізація принципів DAO може зіткнутися з тонкощами, які вимагають продуманої навігації, щоб забезпечити їхню повну реалізацію.

Для майже 2 мільярдів людей по всьому світу, які не є частиною традиційної банківської системи, DeFi (децентралізовані фінанси) пропонує фінансову революцію без посередників — жодних банків, жодних брокерів — лише смарт-контракти, що полегшують транзакції між покупцями та продавцями. Ви можете позичати свою криптовалюту, щоб отримувати відсотки, торгувати активами 24/7 і працювати в одній глобальній валюті. Це демократизує доступ до фінансових продуктів і дозволить будь-кому зі смартфоном брати участь у світових фінансах, оминаючи традиційних посередників.

І хто ж найкраще підготовлений до популяризації та використання цих Web3-додатків? Покоління Z — нова генерація працівників, які вже знайомі з цифровими технологіями, децентралізованими системами, інноваційним мисленням і соціальною свідомістю.

Youthquake: нове покоління працівників

Термін «youthquake» («молодіжний землетрус»), який був вперше використаний журналом Vogue у 1960-х роках для опису модних і культурних зрушень епохи, повернувся, щоб уособлювати вплив покоління Z на робочі місця з двох ключових причин: 1) їхня чисельність та 2) їхня вроджена цифрова обізнаність. Враховуючи, що за даними U.S. Census Bureau, приблизно 52% населення планети молодше 30 років, це цифрове покоління тримало в руках цифрові пристрої з самого дитинства, що глибоко сформувало їхні цінності, інтереси та світогляд. Представники покоління Z часто змішують реальність із цифровим світом, іноді навіть віддаючи перевагу життю, творчості та роботі в останньому.

Візьміть хоча б Roblox — ігрову платформу, що дозволяє користувачам грати в десятки створених користувачами ігор і яка налічує 66,1 млн щоденних користувачів — вони активно купують, продають, розробляють і впроваджують інновації у своєму віртуальному всесвіті. Багато з цих користувачів, які активно грають в ігри з відкритим вихідним кодом протягом майже двох десятиліть, переконані: у них є повноцінна робота, оскільки вони створюють цінність, за яку отримують віртуальну валюту, і яку вони навіть можуть обміняти на «реальні» гроші за програмою Roblox DevEx. У цьому сенсі, якби ви запропонували сучасній молоді вибір між перевертанням бургерів або соціальним впливом, більшість обрала б другий варіант.

Згідно з нещодавнім опитуванням Earth Web, 75% дітей у віці від 6 до 17 років прагнуть стати ютуберами, а не традиційними фахівцями, такими як лікарі чи пожежники. Цей тренд підкреслює зростаючий вплив 250-мільярдної інфлюенсер-економіки, де творча свобода часто переважає привабливість традиційних корпоративних робочих місць. Забігаючи наперед, важливо розглянути, як виглядатиме робота для покоління, яке виросло в епоху штучного інтелекту, блокчейну та децентралізації. Youthquake приносить свіжий, непримиренно критичний погляд на те, як має бути організована, винагороджена та оцінена праця.

Суспільний зсув у тому, як ми ставимося до роботи

Пандемія Covid-19 назавжди змінила наше ставлення до роботи. Ми довели, що працювати можна і за межами традиційного офісу: згідно з дослідженням Prodoscore, у 2020 році продуктивність праці вдома зросла на 47%. Інший звіт Прітвіраджа Чоудхурі (Prithwiraj Choudhury), доцента кафедри управління технологіями та операціями Гарвардської школи бізнесу, та його колег-дослідників свідчить, що віддалені працівники в середньому на 4,4% продуктивніші, ніж їхні колеги в офісі — завдяки більш спокійному робочому середовищу, меншій кількості перерв із боку колег і можливості структурувати робочий день так, щоб він відповідав індивідуальним потребам, коли людина є найбільш продуктивною.

Більше того, все більшого поширення набуває гіг-економіка — фріланс, тимчасові контракти та проєктна робота, що пропонує людям більшу гнучкість у виборі своєї діяльності, а також у виборі того, коли, де і як вони хочуть заробляти собі на стабільний спосіб життя.

І, мабуть, найважливіше, ми також спостерігаємо значні зміни у свідомості щодо того, з чим ми готові миритися у своєму робочому житті. Адже ми робимо більший акцент на власному благополуччі та меті, а також на екологічних і соціальних аспектах світу, в якому живемо.

Наступна ітерація робочих місць матиме більший акцент на благополуччі, психічному здоров’ї та цілеспрямованості співробітників. Сьогодні бізнес розуміє, що наявність мотивованих і задоволених працівників значно підвищує продуктивність і стимулює інновації. Вже існують усталені робочі практики, які колись були нетрадиційними, але зараз широко прийняті. Наприклад, використання Zoom-зустрічей для віддаленої співпраці, гнучкість роботи з дому в найбільш продуктивні години і навіть вільний дрес-код — все це зустрічало опір до пандемії Covid-19 і зростаючої стурбованості щодо клімату, але зараз є прийнятною, нормальною практикою.

Нова парадигма роботи, адаптованої до епохи Web3 і штучного інтелекту, яку ми називаємо Work3 — це еволюція, сформована технологічним прогресом і зміною суспільних норм. На цьому наступному етапі робота визначатиметься її адаптивністю, технологічною інтеграцією, гнучкістю та духом співпраці. Більше того, вона матиме цілісний характер, враховуючи не лише продуктивність, але й добробут людей і ширший суспільний вплив роботи, яку ми виконуємо.

Використовуючи технології та інновації сьогоднішнього і завтрашнього дня, ми впевнені, що на нас чекає краще майбутнє роботи — від зустрічей у віртуальній реальності, які нівелюють відстані, до кращого балансу між роботою та особистим життям, до ШІ-алгоритмів, які посилюють людську винахідливість. Однак, важливо використовувати ці інструменти розумно і відповідально, оскільки їх зловживання може потенційно погіршити робочий досвід для всіх.

Пристебніть паски, бо світ праці стоїть на порозі сейсмічної трансформації. Норми XX століття, які досі керують нашим професійним життям, ось-ось зруйнуються дощенту. Ті, хто скористаються цими силами, відкриють нові сфери продуктивності та творчості, а ті, хто чинитиме опір, ризикують стати пережитком минулої епохи.

За матеріалами HBR.

Ілюстрація: bbc.com



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Дай жару. 10 кроків до креативної майстерностіДай жару. 10 кроків до креативної майстерності
Спершу найважливіше! Жити, любити, вчитися, залишити слідСпершу найважливіше! Жити, любити, вчитися, залишити слід
Код винятковості. Живи за власними правиламиКод винятковості. Живи за власними правилами

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)