ІНСАЙТИ | Концепції змін 16 лютого 2022 р.

Нові виклики: прощай, світ VUCA, ласкаво просимо у світ BANI

Автор: Ірина Стегостенко
Джерело: Mind.ua

Перехід від світу VUCA у світ BANI, або систематизації подій, які ми переживаємо, і реакцій на них — один із трендів нашого часу. Чим відрізняються ці дві концепції та навіщо систематизувати те, що ми відчуваємо?

На початку 1990-х американськими військовими було озвучено концепцію VUCA-світу. Вона вчила, як діяти в нестійких, невизначених, складних і неоднозначних ситуаціях, що з’явилися після закінчення холодної війни.

Поступово концепція VUCA перетікла у світ бізнесу. Чинники світу SPOD (steady — стійкість; predictable — передбачуваність; ordinary — простота, definite — визначеність), що панував до цього, втратили свою актуальність. Бути лідером тепер означало вміти пристосовуватися до змін турбулентного часу й управляти ними.

Чи потрібні ці навички зараз? Безумовно, так. Але чи здатний акронім VUCA описати все те, що відбувається в наші дні? У світі бізнесу його почали активно використовувати у 2007-2009 роках, під час глобальної фінансової кризи. Відтоді багато що змінилося — подій лише останніх двох років вистачить не на один гостросюжетний фільм. Тому на зміну VUCA-світу прийшов світ BANI — ще більш швидкий, складний і непрогнозований.

Навіщо взагалі ми намагаємось охарактеризувати навколишні процеси якоюсь концепцією? Чи не простіше було б просто приймати все as is? Можливо. Але ця «упаковка» дає краще розуміння процесів, у яких ми зараз живемо. А значить — дає вектори для розвитку тих якостей, які допоможуть утримати себе в цьому світі.

Нові виклики: прощай, світ VUCA, ласкаво просимо у світ BANI

Чим є світ BANI і що відрізняє його від попередника, VUCA?

Крихкість (brittle) замість нестабільності (volatility)

Нестабільність світу привчила нас до того, що все змінюється. Але тепер ми живемо з усвідомленням, що завтра все може просто зламатися і зникнути. Тобто наше життя все більше нагадує їзду на тракторі неймовірно тісною скляною лавкою. Один неправильний рух — і тендітна ваза буде розбита. Тільки замість вази — ваші плани, бізнес і робота, відносини. А ще в лавці іноді пробігають носороги. Вони з’являються без причини (принаймні, видимої чи логічної), зносять все на своєму шляху, і ви ніяк не можете ними керувати.

Тривожність (anxious) замість невизначеності (uncertainty)

Коли ти живеш у світі, де завтра все може зламатися, складно зберігати безтурботність і спокій. Якщо раніше ми боялися зробити щось неправильно через брак інформації або через те, що ця інформація занадто швидко змінюється, і могли просто за нею не встежити, то зараз просто боїмося. Цей страх посилюється постійним інформаційним потоком, що змітає все на своєму шляху: і про крихкість, і про носорогів нам говорять щохвилини з кожної праски.

Hелінійність (nonlinear) замість складності (complexity)

Ми говорили про носорогів. І у світі BANI основна проблема з ними в тому, що ми не можемо встановити причини їхньої появи, а іноді — і відразу зрозуміти наслідки. Це і є та сама нелінійність — нам не просто складно боротися з перешкодами, ми не знаємо, що для цього потрібно.

Практика показує, що невеликі рішення чи події можуть спричинити величезні наслідки, а гігантські зусилля — до нікчемних результатів. Наприклад, розмір вірусу SARS-CoV-2 близько 0,1 мікрона (мікрометра), але він зміг паралізувати практично всю планету.

Незбагненність (incomprehensible) замість неоднозначності (ambiguity)

Світ, у якому складно встановити причинно-наслідкові зв’язки, передбачити результати дій і подій, ми не можемо осягнути та зрозуміти. І той інформаційний потік, про який ішлося, не йде на користь. Як говорив футуролог Джамаїс Кашіо (Jamais Cascio), автор концепції BANI, більша кількість даних — навіть великих даних — може бути контрпродуктивною, пригнічуючи нашу здатність розуміти світ.

Виживання у BANI-світі

Для ефективної взаємодії з VUCA-середовищем була розроблена відповідна концепція — VUCA Prime. Її автор Боб Йохансен (Bob Johansen) говорить про те, що лідерів цього світу відрізняють Vision (візія), Understanding (розуміння), Clarity (ясність) і Agility (швидкість). Спробуймо подумати, які якості потрібні лідерам (та й усім нам) у світі BANI.

B — build up. Світ крихкий. То що ж нам робити: лагодити чи будувати заново? Навіть поети нам говорять, що розбиту чашку не склеїш. У нинішніх умовах річ навіть не у швах та тріщинах. Просто поки ми лагодитимемо, потреба в цій чашці вже зникне. Тому ми маємо вміти відбудовувати, перебудовувати та добудовувати.

A — attentiveness. Ми можемо зняти тривогу за майбутнє своєю уважністю до сьогодення, до себе та до оточення. Ця уважність дає емоційну свідомість і підвищує рівень емоційного інтелекту (EQ). Завдяки їм ми розуміємо свої почуття і здатні контролювати їх, усвідомлюємо емоції інших і виявляємо емпатію у відносинах.

Робота над EQ для багатьох уже стала обов’язковою частиною саморозвитку. Наприклад, у компаніях проводять курси з емоційного інтелекту — самотужки чи через зовнішніх провайдерів освітніх заходів. На них приділяється увага навичкам внутрішньоособистісної та соціальної компетентності, психології ухвалення рішень, колу емпатії, ненасильницької комунікації та багато чому іншому.

N — non-dogmatic. Звернемося до словника. Для догматизму характерні відсутність критичного мислення, нездатність сприймати інформацію, що суперечить сформованим уявленням, і сліпа віра в авторитети. Усе це заважатиме нам утримувати себе на плаву у світі BANI. Наведу приклади:

  • відсутність критичного мислення призведе до того, що інформація литиметься на вас нескінченним потоком, призводячи до все більшого стресу та тривоги;

  • нездатність сприймати інформацію, що суперечить сформованим уявленням, зажене вас у глухий кут. Наприклад, ви твердо переконані, що кожна подія має причину та наслідок. Але в нинішніх умовах вони можуть бути неочевидними або не відразу виявлятися. Так, намагатися зрозуміти їх можна й потрібно. Але іноді доведеться діяти без відповідей на ці запитання: просто переступити та йти далі.

I — intuitive. Для розуміння в незрозумілому середовищі нам пропонується взяти інтуїцію, точніше інтуїтивне схоплювання або трансцензуальне мислення. Такий інструмент часто має погану репутацію. Мовляв, аналітичне мислення — добре, а інтуїтивне — архаїзм і те, що характерно для дотехнологічного світу.

Проте вчені зазначають, що інтуїція виникає, коли мозок досяг важливої відповідності чи невідповідності між когнітивною моделлю та поточним досвідом, але ваша свідомість цього ще не зрозуміла. А значить вона працює швидше. Ба більше, як показали дослідження, зайве обмірковування може серйозно зашкодити процесу ухвалення рішень, а в умовах незбагненності і поготів.

Як довго все це буде актуальним?

Світ VUCA протримався трохи менше 20 років. Але швидкість змін все зростає, і цілком можливо, що зі світом BANI ми попрощаємося за якихось п’ять років. Що прийде йому на зміну? Навряд чи хтось зараз візьметься це прогнозувати. Але останні дві концепції принаймні привчили нас адаптуватися до змін. А отже, і з новими викликами ми впораємося.

Ілюстрація: menvie.com.br

Про автора:

    Ірина Стегостенко, операційна директорка і провідна тренерка Growth School.


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Налаштуйся на зміни. Нова психологія успіхуНалаштуйся на зміни. Нова психологія успіху
Освіта проти таланту. Сила творчостіОсвіта проти таланту. Сила творчості
12 важелів успіху12 важелів успіху

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)