ІНСАЙТИ | Прийняття рішень 4 листопада 2009 р.

Як стрес впливає на прийняття рішень

Міра Вайт (Myra White), викладач курсів з управлінської результативності та організаційної поведінки у Гарвардському Університеті, а також автор відомої книги "Дотримуйтесь дороги із жовтої цегли..." (Follow the Yellow Brick Road: A Harvard Psychologist's Guide to Becoming a Superstar), розповідає про те, яким чином стрес може негативно впливати на рішення, які приймаються на найвищому рівні у компанії.

Міра Вайт (Myra White) Люди звикли вважати, що більшість рішень приймаються за законами логіки. Особливо, якщо це рішення, які здійснюються топ-менеджерами та керівниками компаній — тобто людьми, яких звикли поважати та захоплюватися їхніми досягненнями. Це все відбувається тому, що ми очікуємо відповідної долі відповідальності від людей, які отримують за свою роботу сотні і тисячі доларів.

Компанії люблять, як мантру, повторювати твердження, що вони працюють заради якоїсь (зазвичай — вищої) мети, а не тільки на емоціях. Важливі рішення завжди підкріплюються твердженнями про логіку, яка лежить в їх основі.

Наприклад, до такої "логіки" належить доволі розповсюджене останнім часом твердження "внаслідок фінансової кризи ми були змушені скоротити персонал компанії". Такі рішення дійсно створюють ілюзію підґрунтя, яке лежить в їхній основі. Втім, часто виявляється, що раціональність — це лише бажаний атрибут, якого не існує в дійсності.

Попри будь-які стереотипи, виявляється, що керівники компаній, які приймають найважливіші рішення, піддаються стресам і керуються емоціями анітрохи не менше, ніж будь-який рядовий співробітник. А отже, вони також надзвичайно вразливі до помилок.

Більше того, ті рішення, які день у день доводиться приймати топ-менеджерам, більш вразливі до стресу, ніж рішення рядових працівників, оскільки зазвичай вони складніші і потребують більшої напруги. Щоб ефективно вирішувати подібні проблеми та справлятися з викликами, топ-менеджерам необхідно застосовувати логічні ланцюжки процесів найвищого рівня. Втім, така висока напруга часто призводить до того, що менеджери починають діяти відповідно до інтуїції: якщо вони колись вже стикалися з чимось хоч приблизно подібним — вони приймають те саме рішення, навіть якщо воно не повністю відповідає даній ситуації.

Саме тому топ-менеджерам (а особливо тим, які знаходяться на найвищому рівні) потрібно ще раз замислитися над тим, як вберегти себе від "стресового" прийняття рішень. Один зі способів — це братися за планування майбутніх дій лише в умовах абсолютного комфорту і спокою. Економічні кризи завжди траплялися і будуть траплятися, але всі вони рано чи пізно закінчуються. Тому, якщо ви відчуваєте стрес — краще просто почекати з важливим рішенням.

За матеріалами "How stress impacts decision-making", management-issues.
Скорочений переклад: Ярослав Федорак, MCUa.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Розум без меж! Навчайся, зростай і живи без бар’єрівРозум без меж! Навчайся, зростай і живи без бар’єрів
Ваш надійний тилВаш надійний тил
Технологія EQ-BOOST. Як використовувати емоційний інтелект у бізнесі та життіТехнологія EQ-BOOST. Як використовувати емоційний інтелект у бізнесі та житті

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2023, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management➥ Дякую, я вже підписана(-ий)