ІНСАЙТИ | Change Management 5 травня 2025 р.

Управління змінами в епоху штучного інтелекту: уроки з технологічної галузі

Масштабування штучного інтелекту стало невід’ємною частиною стратегічного порядку денного керівників, але багато хто все ще відчуває, що застряг у режимі експериментів. Вони стикаються з величезним викликом управління змінами.

Одним із джерел натхнення для подолання цього етапу є сама технологічна галузь. Цей сектор вже давно має найвищий рівень підривних змін порівняно з іншими галузями, що, здавалося б, має сприяти розвитку невеликих стартапів. Але обрана група відомих компаній зуміла впоратися зі змінами, продемонструвавши виняткову довговічність. У щорічному звіті Bain & Company про технології експерти компанії діляться своїми думками про те, як ці гіганти, що вижили, так ефективно керують змінами. Ці уроки, на думку Девіда Міхельса (David Michels), старшого партнера та коуча керівників практики глобальних змін і трансформацій Bain & Company, можна застосувати в будь-якій галузі.

Управління змінами в епоху штучного інтелекту: уроки з технологічної галузі

Незважаючи на швидкі темпи технологічних змін, найновішим прикладом яких є генеративний ШІ, в останні роки оборот провідних технологічних компаній сповільнився. З п’яти найдорожчих технологічних компаній 2024 року чотири були в списку 2019 року, а три — Microsoft, Apple і Alphabet (тоді Google) — перебувають у ньому з 2009 року. Десятиліття тому п’ять провідних технологічних компаній заробляли лише 34% прибутку галузі. Сьогодні вони заробляють 64% — це разюча консолідація влади.

Як ці лідери уникнули застрягання в статусі-кво? Як вони змінюють курс і приймають підривні зміни?

Не кожна галузь оперує в масштабах технологій, але принципи, що лежать в основі успіху цих лідерів, є універсальними. Ось шість уроків від технологічних компаній, які однаково актуальні для будь-якої галузі.

1. «Підривайте» себе, перш ніж це зроблять інші

Ми живемо в епоху постійних змін; половина компаній за останні п’ять років здійснила принаймні дві серйозні трансформації. Лідери ринку мають бути готові кинути виклик власним бізнес-моделям, навіть ризикуючи втратити існуючі джерела доходу. Ключ до успіху — реінвестувати сьогоднішній імпульс у завтрашні можливості зростання. Зверніть увагу, як Nvidia використала прибуток від своїх ігрових графічних процесорів для підтримки паралельної обробки, необхідної для роботи ШІ та криптовалютного майнінгу.

2. Виявляйте нові тренди, перш ніж вони стануть мейнстрімом

Лідери технологічної галузі розвинули витончені здібності відчувати майбутнє. Вони розробляють альтернативні сценарії можливого майбутнього та відстежують сигнали, що вказують на напрямки руху ринків. Багато галузей могли б скористатися цими підходами.

3. Інвестуйте в інновації

Довгострокова стійкість досягається завдяки постійному пошуку та підтримці нових двигунів зростання. У 2023 році п’ять найбільших гіпермасштабованих технологічних компаній (Microsoft, Apple, Alphabet, Meta та Amazon) витратили $223 млрд на дослідження та розробки, що приблизно в 1,6 раза більше, ніж всі витрати венчурного капіталу в США. Згідно з рейтингом інвестицій у промислові дослідження та розробки (R&D), опублікованим Європейською комісією в грудні 2024 року, лише 50 компаній забезпечують 40% світових витрат на R&D, які відстежує рейтинг. Чотири сектори — апаратне та програмне забезпечення, охорона здоров’я та автомобілебудування — забезпечили понад три чверті цих витрат, причому найшвидше зростання продемонстрували автомобілебудування та апаратне забезпечення.

4. Повністю використовуйте переваги масштабу

У будь-якому бізнесі розмір дає певні переваги. Наприклад, у сфері технологій комерціалізація інновацій вимагає великих об’ємів обчислювальної потужності. Це грає на руку компаніям, які мають у своєму розпорядженні обчислювальні ресурси та відповідні компетенції. Доступ до величезних обсягів даних дає їм перевагу, яка тільки зростає із збільшенням кількості користувачів їхніх платформ. Що більше даних вони мають у своєму розпорядженні, то сильнішими вони стають.

5. Стратегічно використовуйте злиття та поглинання

Хоча великі угоди злиття та поглинання (M&A) в технологічному секторі можуть стикатися із значним регуляторним контролем, зрештою більшість із них створюють більше конкуренції та знижують ціни для споживачів. Довгостроковий аналіз M&A п’яти великих технологічних компаній, проведений Bain у період з 2005 по 2020 рік, показав, що 72% угод призвели до посилення конкуренції та зниження цін. У глобальному масштабі вартість угод у всіх галузях у 2024 році була історично низькою у відсотках від ВВП, але такі фактори, як технологічні зрушення та геополітичні зміни, можуть пожвавити активність протягом наступних 12 місяців.

6. Створюйте екосистеми та партнерства

Екосистеми розподіляють витрати на R&D і збільшують ймовірність того, що партнери можуть розробити інновації, які безпосередньо принесуть користь бізнесу існуючих компаній. Наприклад, Amazon Web Services створила величезну екосистему, яка підтримує численні стартапи та підприємства, сприяючи інноваціям, що покращують її платформу хмарних послуг. Співпраця з технологічними партнерами має стратегічне значення в багатьох галузях.

Лідери технологічного сектору не просто навчилися витримувати підривні зміни, а й фактично формувати їх. Їхня здатність до «самопідриву», раннього виявлення змін, інвестування в майбутнє, використання ефекту масштабу, стратегічних придбань і побудови екосистем є зразком для наслідування в будь-якій галузі.

За матеріалами Forbes



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Неординарні. Історії успіхуНеординарні. Історії успіху
Не турбувати. Як сфокусуватися в інформаційному шумі!Не турбувати. Як сфокусуватися в інформаційному шумі!
Ефект накопичення. Покрокова інструкція до успіхуЕфект накопичення. Покрокова інструкція до успіху

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2025, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)