«Transcend»: розкриття потенціалу людства в епоху штучного інтелекту
«Якщо ми хочемо нарешті зрозуміти, чого так довго прагнуло людство, нам потрібно вийти за межі себе і свого обмеженого уявлення про те, що означає бути людиною», — написав у своїй новій книзі «Transcend» Файсал Хок (Faisal Hoque), один із провідних світових управлінських мислителів і технологів. Мімі Брукс (Mimi Brooks), засновниця і CEO компанії Logical Design Solutions, поділилася своїми враженнями від прочитання книги.

Стрімке впровадження агентного ШІ сьогодні є стрибком від розширення можливостей людини до машинної автономії. Ця знакова подія спричиняє тектонічні зрушення в сучасній бізнес-практиці — явище настільки значуще, що змушує читача книги «Transcend: Unlocking Humanity in the Age of AI» («Transcend: розкриття потенціалу людства в епоху штучного інтелекту») замислитися над слушністю поглядів грецького філософа Арістотеля, який навчав, що мудрість полягає в поміркованості.
Досліджуючи роль штучного інтелекту у нашому майбутньому, виняткова праця Фейсала Хока пропонує два підходи, які можуть використовувати як окремі особи, так і бізнес та державні установи для максимального використання переваг ШІ з одночасним зменшенням ризиків: фреймворк OPEN, що слугує дороговказом до розкриття потенціалу ШІ, та фреймворк CARE, зосереджений на захисті від його небезпек. У такий спосіб автор знаходить захопливий баланс між оптимізмом і дистопією.
Застосовуючи переконливі приклади для пояснення як філософських, так і технічних аспектів, Хок пропонує всебічні стратегії орієнтації в умовах динамічного розвитку ШІ — явища, яке він вважає найграндіознішим проєктом людства й водночас найбільшим викликом. Наприклад, він зазначає, що така, здавалося б, буденна функція, як автозаповнення, змушує нас швидко погоджуватися з пропозицією алгоритму, замість того щоб висловити думку творчо. Враховуючи, що саме креативність часто вважається основною відмінністю людини від машини, навіть цей приклад спонукає до фройдистських роздумів про людську природу.
Про автора книги
Життя й діяльність Файсала Хока (Faisal Hoque) сформовані унікальним поєднанням східної філософії та американського підприємницького духу.
Він визнаний одним із провідних світових мислителів у сфері менеджменту та технологій. Хок — нагороджений підприємець і новатор, автор бестселерів №1 за версіями Wall Street Journal та USA Today. Як засновник і генеральний директор компаній, тричі отримував відзнаки Deloitte Technology Fast 50™ та Fast 500™. Його книги неодноразово відзначалися престижними нагородами, зокрема двома золотими преміями Axiom, нагородою Nautilus і включенням до шортлиста Thinkers50 2023 року.
|
Навіть аналізуючи такі буденні застосування, автор ставить глибоке запитання: як ми можемо використати колосальну силу штучного інтелекту для поступу цивілізації, зберігаючи водночас суть людської природи?
З бізнесового погляду Хок підкреслює: правильне й своєчасне впровадження ШІ може зумовити скорочення витрат, зростання продуктивності чи появу абсолютно нових можливостей. «Але помилившись, ви ризикуєте втратити клієнтів, порушити процеси або навіть постати перед судом».
Щоб уникнути такого сценарію, автор пропонує підхід RACHET, який включає:
- R — підтвердження вашої мети (Reaffirming your purpose);
- A — оцінка наявних знань (Assessing your knowledge base);
- C — ставлення до невизначености як до чесноти (Treating uncertainty as a virtue);
- H — аналіз можливих сценаріїв використання (Considering possible use cases);
- E — спостереження з орієнтацією на людину (Human-centered observation);
- T — оцінка юридичної відповідальности (Evaluating liability) та визначення пріоритетних напрямків (Targeting select possibilities).
Хок стверджує: що чіткіше ви усвідомите власну мету, то легше буде орієнтуватися в бурхливому морі майбутнього ШІ.
Називаючи штучний інтелект «дзеркалом людства», автор уникає категоричних прогнозів, натомість порушує критично важливі, провокаційні питання. У підсумку «Transcend» не ігнорує серйозні занепокоєння щодо ШІ, однак вміло врівноважує дискурс, демонструючи, як ця технологія може допомогти нам вийти за межі суто людських обмежень.
|