РЕЦЕНЗІЇ | Книга 30 квітня 2013 р.

Коли мінливість на користь

Antifragile: Things That Gain from Disorder

Antifragile: Things That Gain from Disorder
Після кризи 2008-го у бізнес-спільноті Нассіма Талеба (Nassim Taleb) почали сприймати чи не як пророка. У книзі «Чорний лебідь» (The Black Swan: The Impact of the Highly Improbable), що швидко стала мегабестселером, він вказав на вразливість сучасної фінансової системи для вкрай рідких та важкопрогнозованих подій.

У своїй новій праці «Antifragile: Things That Gain from Disorder» («Антикрихкість. Безлад, що працює на благо») Талеб розглядає характеристики систем, що спроможні протистояти «чорному лебедю» — явищам та подіям, котрі майже неможливо спрогнозувати. Для цього він пропонує концепцію «антикрихкості».

Волатильність та філіжанка кави

«Обережно, крихке!», — таке маркування попереджає нас про те, що речі, котрі знаходяться у поштових посилках можуть розбитися ущент при будь-якому необережному русі. Аналогічно, як і філіжанка з кавою, що стоїть на столі. Їй потрібен спокій та стабільність. Варто лише зіштовхнути її на підлогу — і за мить усе перетворюється на купку сміття. Зрештою, крихкість притаманна і, здавалося б, потужним будовам. Так, дамби та інші захисні споруди Східного узбережжя США виявилися безсилими перед натиском урагану Сенді (до речі, книга «Антикрихкість» побачила світ через кілька тижнів після цього лиха).

Отже, до крихких Талеб відносить будь-які системи, котрі прагнуть стабільності, бояться волатильності або мінливості та не спроможні справлятися зі стресами.

«Виявляйте недбалість!»

Як зазначає автор книги, у сучасній мові він не знайшов слова, яким можна було окреслити систему, що є протилежністю крихкості. Тому й придумав термін «антикрихкість». Талеб відносить до антикрихких — системи, які не потребують прогнозування, бо волатильність, випадковість та будь-які несподівані варіації передбачуваних ситуацій завжди спрацьовують на їхню користь. Якщо використати фарфорову філіжанку як алегорію антикрихкості, то після падіння вона не лише б не розбилася, а покращила б свої властивості, став міцнішою. Тож таким системам пасує, скажімо, таке маркування — «кидайте якомога сильніше!» або «виявляйте якнайбільше недбалості!».

Еволюція: від крихкості до антикрихкості

За Талебом, крихкість на одному рівні системи веде до антикрихкості на наступному етапі її розвитку. Цю тезу він ілюструє простим прикладом. Ресторани та інші аналогічні заклади славнозвісні нестійкістю свого існування. Вони можуть швидко з’являтися — і так же блискавично та несподівано зникати. Але у підсумку рестораторська галузь від цього виграє. Бо якість пропозицій в її рамках вдосконалюється, а їхнє різноманіття зростає. Тобто, на переконання Талеба, розвитком, у тому числі і економічним, керує еволюційний механізм, що діє в природі. Так, природа дозволяє вимерти одній особині задля блага решти — «те, що вбиває мене, робить інших сильнішими». З кожним падінням літака, польоти стають безпечнішими і ймовірність наступної катастрофи зменшується.

З іншого боку, якщо природні еволюційні механізми не спрацьовують у системі, це означає, що вона є безнадійно крихтою. Як приклад, Талеб наводить банківську систему: у якій с провалом кожного окремого банку ймовірність краху наступної фінансової установи зростає. Бо у галузі надмірно сильно виражено прагнення стабільності. На думку автора книги, таке ставлення схоже із намаганнями зводити «вічні» споруди на капризному узбережжі; у підсумку, раніше чи пізніше, але незмінно це призводить до масштабної руйнації.

А що з прогнозами?

Один із основних висновків книги у тому, що ми звикли занадто покладатися на механізми передбачення, натомість втратили спроможність розуміти користі, що їх нам можуть дати антикрихкі системи. Загалом, Талеб не ратує за відмову від прогнозування, а лише за те, щоб краще усвідомити його обмеження.

У книзі чимало цікавих спостережень щодо інструменту прогнозування як такого. Так, набагато легше спрогнозувати, що у майбутньому працюватиме, ніж те, що піде в небуття. Крім того, автор звертає, що якщо йдеться про живі організми, то можна спрогнозувати, що люди молодого віку житимуть триваліше, ніж літні. Натомість в разі нетлінних речей, як-от ідей, все навпаки. Із старінням вони лише набирають цінності. Отже, якщо ми прагнемо отримати ««антикрихку» освіту, то варто зосередитися на «класиці» чи на підходах та інформації, що століттями проходила «перевірку на корисність», ніж на новомодних течіях, які майже ніколи не переживають своїх авторів.

За матеріалами strategy+business.



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
50 найкращих книжок в інфографіці. Інструменти особистої ефективності50 найкращих книжок в інфографіці. Інструменти особистої ефективності
Мистецтво змінювання сердець, умів, дій: шлях зачарування в бізнесіМистецтво змінювання сердець, умів, дій: шлях зачарування в бізнесі
Дисципліна — це свобода. Як звільнитися від слабкостей і досягти бажаногоДисципліна — це свобода. Як звільнитися від слабкостей і досягти бажаного

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)