РЕЦЕНЗІЇ | Огляд книги 24 липня 2020 р.

Що буде з нашими мріями в епоху цифрового майбутнього

Джерело: Mind.ua

Які сфери лишаться власне людськими в епоху машин? Де людину витіснять роботи, а де — ні? Що такого є в нас, чого ніколи не буде в них? Чи й надалі ми можемо мріяти про своє панування у світі? Але в роботів мрій не буває, у них є програми. І що тут виявиться сильнішим — мрії чи програми? Відповіді — у книзі "Машина, платформа, натовп" (Machine, Platform, Crowd).

Бекграунд. Автори Ендрю Макафі (Andrew McAfee) та Ерік Бріньолфссон (Erik Brynjolfsson) є знаними дослідниками та викладачами одного з найкращих у світі освітніх закладів — Масачусетського технологічного інституту. Окрім цієї книги, створили ще один бестселер — «Друга ера машин» (The Second Machine Age), в якому так само вдумливо аналізують сучасний цифровий світ, порівнюючи його з промисловою революцією XVIII століття — «першою ерою машин».

Розважливість, неспокій, оригінальність та інтелект обох авторів зробили свою справу: їхніми книгами активно зачитуються всі, хто хоче зрозуміти все про сьогодення та про завтра. Макафі та Бріньолфссона також включено до глобального рейтингу провідних бізнес-мислителів Thinkers50.

«Конференції та семінари вкладають нам у голови купу ідей», — кажуть автори, наголошуючи, що люблять брати участь у лекціях (зокрема, TED), конференціях, семінарах.

Про що їхня книга? Про нові способи взаємодії розуму й машин, а також про зміни в підходах компаній до важливих економічних та соціальних процесів. Про те, як інноваційні компанії об'єднують продукти та платформи і перетворюють їх на пропозиції. Та про те, як, власне, ядро та натовп змінюють сам вигляд і принципи роботи організацій.

Примітно, що обоє авторів присвячують книгу своїм батькам. Ендрю Макафі, наприклад, пише: «Дякую, що дозволяли мені час від часу залишати трохи грошей на покерному столі». І в цьому — певний символізм. Передбачати майбутнє людства — це теж ніби в покер грати.

Що буде з нашими мріями в епоху цифрового майбутнього

Сюжет. «Є один старий жарт: на заводі майбутнього буде лише два працівники — людина і собака. Людина повинна буде годувати собаку, а собака — тримати людину подалі від машин», — так жартують на початку книги автори.

Але насправді людям уже має бути не до жартів. Багато трансакцій та взаємодій перебрали сьогодні на себе цифрові інтерфейси. Магазини без касирів, без терміналів самообслуговування, нашпиговані датчиками, де рахунок виставляється вже на виході. Чудова здатність штучного інтелекту прогнозувати та робити точні наукові дослідження. Друк деталей на 3D-принтерах, які фактично неможливо виготовити людям на виробництві.

І навіть творчість — останній наш бастіон — роботи беруть із впертою завзятістю. Програма Саймона Колтона Painting Fool малює картини без участі людини, Патрік Трессет розробив кілька роботизованих рук, які малюють портрети живих моделей у різній манері, а програма Emily Howell, яку розробив професор музики Девід Коуп, пише музику в різних стилях, якою захоплюються інші професори і кажуть, що це — найдивовижніше, що їм доводилося чути.

То як нам бути, де, зрештою, наше місце у світі, який, подібно до дощових крапель, наповнюється роботами? «Оскільки машини беруть на себе більше фізичної роботи, нам уже не треба напружуватися. Тепер ми можемо працювати головою», — підказують у книзі автори, наголошуючи, що нашу комбінацію з органів чуття, рук і ніг роботи не зможуть перевершити ще принаймні кілька років.

Врятує людство й двосистемне мислення, яке, згідно з класифікацією відомого психолога Деніела Канемана (Daniel Kahneman), складається зі швидкого, інтуїтивного та того, яке потребує розумових зусиль, вибору й концентрації. І якраз останнім володіють роботи, не маючи доступу до першого, інтуїтивного, набутого протягом еволюції.

«Щоб розуміти, чого хочуть люди, зазвичай треба цілком усвідомлювати, що означає бути людиною, і відчувати світ усіма органами чуття й емоціями. Найімовірніше, і зараз, і в майбутньому люди залишаться єдиними, хто на це здатний», — переконує книга читачів.

А поки ми пишаємось своєю незбагненністю, зміни тривають.

«Революція платформ у самому розпалі. Її вплив стає дедалі більшим. Приклад Stripe, ClassPass, Postmates i Transfix є лише ранніми пташками масштабної тенденції поширення платформ», — йдеться у книзі.

Але всі ці зміни несуть й багато корисного для людства. Наприклад, доступ до величезної маси знань та можливість їх використання, а також перспектива об’єднати мільярди людських умів в одній глобальній спільноті. І з часом наші можливості лише зростатимуть.

Вам сподобається, якщо: ви любите конкретні докази і факти, якими оперують автори у своїх судженнях. Ця книга містить величезну кількість реальних прикладів, а також аналітичних даних.

Цікава й структуризація видання: кожен розділ закінчується короткими висновками, зробленими на основі викладеного матеріалу, і навіть питаннями, за допомогою яких компанії та організації можуть при бажанні себе протестувати.

Вам не сподобається, якщо: ви тяжієте винятково до інформації з гуманітарної сфери. У текстах книги багато технічної інформації, зрозумілої авторам та тим, з ким їм зазвичай доводиться спілкуватись, пізнаючи та досліджуючи складний світ штучного інтелекту. Також багато фактів, з яких так і не зроблено очікуваних конкретних висновків.

Головна причина прочитати: усього фактично два десятки років тому виникло так зване стандартне партнерство поміж людиною та штучним інтелектом, покликане звільнити людям час і сили для розумової роботи. А як багато всього змінилось!

Чи зможе це партнерство надалі перетворитись на конкуренцію? Може, але для цього роботам як мінімум треба знати, як працює наш мозок, а ми про це й самі гадки не маємо.

«Близько 100 мільйонів нейронів у нашому мозку не розташовані за якоюсь чіткою схемою, але глибоко взаємопов’язані: типовий людський нейрон приймає вхідну інформацію від 10 000 своїх сусідів, а потім посилає вихідне повідомлення приблизно такій самій кількості нейронів», — наголошують дослідники.

Але лишається беззаперечним той факт, що завдяки цифровим технологіям у нас з’явилося більше можливостей і впливу, ніж будь-коли.

«Машини, платформи і натовпи можуть чинити різні ефекти залежно від використання». Власне, це поки що все, що треба знати про цифровий світ.ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Синдром самозванця. Як прожити неймовірне життя, на яке ви заслуговуєтеСиндром самозванця. Як прожити неймовірне життя, на яке ви заслуговуєте
Ніколи не їжте наодинці та інші секрети успіху завдяки широкому колу знайомствНіколи не їжте наодинці та інші секрети успіху завдяки широкому колу знайомств
Освіта проти таланту. Сила творчостіОсвіта проти таланту. Сила творчості

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management➥ Дякую, я вже підписана(-ий)