ТЕНДЕНЦІЇ | FinTech 9 лютого 2018 р.

Десять прогнозів для фінтех-галузі на 2018-й рік

2017-й рік видався дуже вдалим для індустрії FinTech. Яким може бути розвиток подій 2018-го? Ось як це бачить Генрі Арсланян (Henri Arslanian), керівник напряму PwC «Фінансові та регуляторні технології в Китаю та Гонконгу».

Десять прогнозів для галузі FinTech на 2018-й рік

1. Біткоїн та криптовалюта: інституційні інвестори «на підході»?

2017-го біткоїн та інші криптовалюти ставили рекорд за рекордом. І йдеться не лише про безпрецедентно високі обмінні курси, але й про зростання інтересу широкого загалу до цих «дивних» грошей. Можна припустити, що 2018-го ці тренди набиратимуть обертів, а потенційні інвестори оголошуватимуть про криптоінвестиції та створюватимуть криптофонди. А, крім цього, на «поле гри» виходитиме все більше різнопланових гравців (від індивідуальних брокерів до банків).

Проте інвестування в криптовалюти й досі є непростим для користувачів. А зберігання приватних ключів вимагає певного досвіду. Втративши PIN-код, ви в будь-який час можете відновити доступ до банківського рахунку. Втрата ж приватного ключа означає: доступ до криптоактивів закритий для вас назавжди.

2. Регулювання та оподаткування ринку криптовалют: чи долучаться до «бенкету» регулятори та податківці?

Поки що регулятори займали досить стриману позицію стосовно криптовалют. Проте вже є сигнали, що вони «не даватимуть спуску» порушникам правил гри та вишукуватимуть «паршивих овець», яких виганятимуть із «поля» на науку цілій галузі.

Також слід очікувати активізації податкових органів — особливо зі зростанням вартості біткоїна. Недавній запит служби внутрішніх доходів США до однієї електронної біржі щодо інформації про власників рахунків може стати індикатором майбутнього розвитку подій.

3. ICO: дитина стає тінейджером?

Минулого року через ICO (initial coin offering / первинна пропозиція монет) було залучено більш ніж $3 млрд., а галузь швидко здійснила перехід від моделі «два хлопця за одним столом» до простору, в якому діють досвідчені команди, котрі мають радників у вигляді професійних фірм з добре продуманими бізнес-моделями.

Хоча ICO-«лихоманка» може піти на спад (що стосуватиметься в першу чергу чисельності ICO та сум залучених коштів), слід очікувати подальшої інституціоналізації галузі. Це проявлятиметься в структуруванні всіх аспектів діяльності — від управління ризиками до запровадження стандартів управління та вимог стосовно прозорості діяльності. В галузі реалізовуватимуться все більше ініціатив з імплементації найкращих підходів. Один із недавніх прикладів — впровадження стандартів продажу токенів Гонконзькою асоціацією FinTech.

4. RegTech: наближається хвиля консолідації?

RegTech (регуляторна технологія) й надалі залишатиметься предметом високої зацікавленості фінансових установ, які прагнуть не просто ефективніше виконувати свої регуляторні зобов'язання, але й також зменшити пов'язані з цим ризики та витрати.

Проте тривалі цикли продажу та перепони на шляху купівлі й надалі створюватимуть проблеми, особливо якщо врахувати, що групи, які займаються питаннями виконання правових та регуляторних вимог, в основному недосконало володіють RegTech. Оскільки в галузі немає домінуючих гравців, можна припустити, що відбуватиметься її подальша консолідація. А стартапи-розробники RegTech-рішень купуватимуться деякими провайдерами традиційної технології, які не захочуть опинитися в «фарватері» подій.

5. Банки беруться за FinTech: інноваційні команди стануть непотрібними?

Інноваційні команди, які відігравали критично важливу роль на етапі становлення FinTech, коли банки і стартапи вчилися працювати разом, часто наражаються на критику — і за брак бюджету, і тому що нерідко в них вбачають швидше маркетинговий інструмент, ніж рушій реальних змін всередині організації.

У міру зростання обізнаності топ-менеджменту банків із цариною фінтех, багато керівників волітимуть взагалі обходитися без груп новаторів та безпосередньо взаємодіяти з відповідними бізнес-підрозділами. Це, крім того, що дасть змогу стартапам раціональніше використовувати свій час та енергію, в ідеалі сприятиме ствердженню інноваційного мислення в цілій організації, не обмежуючи його прояви окремими новаторськими «анклавами».

6. SupTech: чекаємо на регулятора в технологічній іпостасі?

SupTech (технологія супервайзингу) дозволяє контролюючим структурам продуктивніше виконувати функцію нагляду та робити виконання регуляторних вимог менш обтяжливим. Напевно багатьох здивує те, що чимало регуляторів вже експериментують з аналітикою та технологіями штучного інтелекту. Це робиться не лише в намаганнях виявляти ринкові маніпуляції, але й для ефективнішої обробки тисяч звітів, що надходять кожного місяця.

Деякі регуляторні структури продовжуватимуть освоювати технологічний простір. Наприклад, грошове управління Сінгапуру має намір автоматизувати процеси обробки регуляторної звітності та повністю трансформувати систему збору даних. Наприклад, якщо регулятор вдруге подаватиме запит на одну й ту ж саму інформацію — фінансові установи матимуть право його відхилити.

7. Відкритий банкінг: чи готові ми довірити банківську інформацію фірмі FinTech?

2018-го року питання банкінгу та відкритого прикладного програмного інтерфейсу (API) й надалі будуть пріоритетними на порядку денному індустрії фінтех. Серед рушіїв цього процесу — ініціатива ЄС PSD2 (payment services directive / платіжна директива) та оголошений Гонконгом запуск моделі Open API.

Хоча більшість погодиться з тим, що відкритий банкінг — це стовповий шлях, яким рухається галузь, буде цікаво спостерігати, як позиціонуватимуть себе на ньому традиційні банки, та які кроки робитимуть великі фінтех-гравці. Кому довірятимуть споживачі — технологічній компанії, яка стане їхнім головним інтерфейсом, або своєму банку? Питання залишається відкритим.

8. Голосовий користувацький інтерфейс: Alexa — наш новий банкір?

Попри те, що головна увага все ще приділяється мобільним пристроям, голос як користувацький інтерфейс стає дедалі поширенішим та доступнішим. Різноманітні голосові асистенти — від Echo (Amazon) і Home (Google) до Xiaoyu китайського пошуковика Baidu та Genie, який запустила Alibaba, стають все звичнішими у нашому житті. Згідно деяких прогнозів, до 2022-го року такого «помічника» матимуть більшість американських домогосподарств.

Отже, фінансові інститути продовжуватимуть експериментувати, намагаючись якнайефективніше інтегрувати такі рішення до своїх пропозицій (аналогічно, як це відбувалося з чат-ботами протягом останніх років).

9. Лідерство в FinTech: зроблено на Заході — продано на Сході?

Азія вважається світовим лідером в царині фінтех на ринку B2C — у першу чергу завдяки прогресу, якого досягла велика китайській трійка (Baidu, Ant Financial, Tencenmainly). Саме ці компанії задають тон у способах надання фінансових послуг споживачам. Крім цього, азійський фінтех виходить на лідерські позиції в просторі B2B (не обов'язково за рахунок проривних інновацій — в основному завдяки високому рівню прийняття нових рішень та їхній ефективній інтеграції до наявних пропозицій).

Фінансові компанії з Азії, як правило, дуже охоче випробовують новаторські рішення. Це можна пояснити особливостями їхньої клієнтської бази: користувачі досить впевнено володіють технологічними інструментами та постійно хочуть бачити нововведення. Більшість місцевих фінансових установ, а також азійські підрозділи великих міжнародних банків зараз мають достатню автономію у своїй інноваційній діяльності. Це є потенційною можливістю для фірм FinTech, зорієнтованих на ринок B2B, розробляти інноваційні рішення на Заході та виводити їх на ринок в Азії, використовуючи Гонконг чи Сінгапур як стартовий плацдарм.

10. Зловживання та кібербезпека: виганяти «паршивих овець» та уникати «чорних лебедів»?

Незважаючи на всі проблеми, галузь фінтех продовжуватиме зростати. Найбільшою перепоною в цьому може стати масштабний інцидент, як-от кібератака, що призведе до викрадення даних споживачів, або випадок кричущого шахрайства. Наприклад, екосистема біткоїн дуже сильно постраждала внаслідок скандалу на електронній біржі Mt. Gox 2014-го року. А довіра до кредитування P2P суттєво похитнулась після серії скандалів, пов'язаних з викриттям схеми Понці (побудова фінансових пірамід). Також останнім часом «мішенню» кібератак були не тільки банки, але й нові ICO, котрі, здебільшого, мають більш вразливу інфраструктуру.

Таким чином, аби галузь фінтех і надалі процвітала, потрібні прозорість, інституціоналізація професійних стандартів та здійснення кроків, спрямованих на уникнення непередбачених подій (настільки, наскільки це можливо).

За матеріалами "10 FinTech Predictions for 2018", MEDICI.

Ілюстрація: Depositphotos.com



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Напролом. Мистецтво перетворювати перешкоди на перемогиНапролом. Мистецтво перетворювати перешкоди на перемоги
Створення інноваторів. Як виховати молодь, яка змінить світСтворення інноваторів. Як виховати молодь, яка змінить світ
Як управляти собою. Класика Harvard Business ReviewЯк управляти собою. Класика Harvard Business Review

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)