БІЗНЕС-ОСВІТА | mini-MBA 17 лютого 2012 р.

Що собою являють програми mini-MBA?

Автор: Павло Петриченко
Джерело: Освіта.ua

Мini-МВА — програма яка стає все більш популярною в українських бізнес-школах.

Що собою являють програми mini-MBA? На Заході термін Мini-MBA, використовується як комерційними, так і некомерційними установами в назві програм навчання основам бізнесу тривалістю, як правило, менше 100 годин.

За словами Дена Леклера (Dane Lector), віце-президента Асоціації з розвитку університетських шкіл бізнесу (AACSB), спочатку ці програми пропонувалися консалтинговими компаніями, такими як McKinsey & Company і Booz Allen Hamilton, щоб дати найманим на роботу випускникам базові знання бізнесу. Однак у останні роки все більша кількість світових бізнес-шкіл почали пропонувати подібні програми, і використання терміну mini-MBA набуло більш формального значення в спільноті бізнес-освіти.

Представники світових бізнес-шкіл у свою чергу відзначають, що інтерес до mini-MBA стрімко зріс після кризи 2008-го року, про що говорить рекордна кількість вступників на ці програми.

Програми mini-MBA користуються попитом у співробітників компаній, які займають посади пов'язані з бізнесом і хочуть розширити свої повноваження без великих грошових витрат, а також серед власників малого та середнього бізнесу.

Для таких людей програми mini-MBA можуть стати придатним рішенням, тому що вони дозволяють людям покращити свої навички, витративши приблизно від $ 2000 до $ 6000. Як правило, тривалість цих програм становить від кількох місяців до року, під час яких студенти набувають спеціальні знання в галузі бізнесу.

І хоча слухачі таких програм не отримують повноцінного ступеня MBA, вони можуть отримати уявлення про програми MBA і розуміння того, чи потрібні їм такі програми в майбутньому. Крім того, вступ на програму mini-MBA може бути підходящим варіантом для професіоналів, які хочуть удосконалити свої знання. Це дозволяє фахівцям підтримувати у формі свої професійні здібності і набути навичок, які допоможуть їм просунутися у своїй компанії, виконувати свою роботу краще або отримати нове місце.

На ринку бізнес-освіти України можна знайти пропозиції програм mini-MBA, починаючи від короткотермінових програм у кілька місяців, і закінчуючи більш розгорнутими програмами тривалістю до одного року. Крім того, деякі бізнес-школи пропонують скорочені програми управлінського та професійного розвитку, які не носять назву mini-МВА і зазвичай присвячені певній сфері діяльності.

З цього випливає одна з ключових особливостей програм mini-MBA в Україні — відсутність єдиного формалізованого уявлення про такі програми. Однак, як і на Заході, програми, які пропонуються українськими бізнес-школами, передбачають мінімізацію витрат часу, а отже і грошей. Вартість таких програм може бути в кілька разів менша ніж вартість класичної програми МВА.

За словами декана Школи бізнесу КІБІТ Олени Яковлевої, їх програми mini-MBA досить тривалі за часом — 9 місяців, а вартість становить 34 100 грн. "Якщо стандартну програму MBA представити як тривимірний об'єкт, то mini-MBA — це двомірна фігура. Якщо MBA — це куб, то mini-MBA — це квадрат", — наводить асоціацію Олена Яковлєва.

Однак, основна відмінність програм mini-MBA від стандартної програми МВА полягає в їх спеціалізації за рахунок різного співвідношення базових та спеціалізованих дисциплін, а також їх тривалості."Назви наших програм mini-МВА говорять самі за себе: Стратегічне управління, Директор з економіки та фінансів, Директор з управління персоналом, Директор з маркетингу, Директор з виробництва — всі ці програми призначені для ТОП-менеджерів 2-го рівня", — розповідає Олена.

"Mini-МВА програми дозволяють слухачам максимально зануритися в спеціалізацію, за рахунок акценту на профільні предмети, — каже Олена Яковлєва. — У той час як МВА програми спрямовані на формування нового світогляду і системного підходу. Якщо слухач обмежений в часі або матеріальних ресурсах, він може спочатку закінчити mini-МВА програму, а через деякій час продовжити навчання на другому рівні програми, де даються об'ємні речі, які включають у себе весь комплекс управління бізнесом. Тривалість другого рівня програми 7 місяців".

У бізнес-школі МІМ-Київ також має місце економія часу і грошей при навчанні на програмі mini-MBA. На відміну від стандартної програми тривалістю в 26 місяців і вартістю 185 000 гривень, mini-MBA має тривалість всього 9 місяців і коштує 49 600 гривень.

За словами віце-президента з маркетингу бізнес-школи МІМ-Київ Олексія Виноградова, програма mini-MBA в їхній школі відрізняється від стандартної відсутністю міжнародної складової — немає таких модулів як міжнародні фінанси, міжнародний екаунтинг, англійська мова, міжнародне стажування — тобто повністю виключений міжнародний блок.

Однак, незважаючи на скорочений формат, філософія mini-MBA залишається стандартною, як і на класичній MBA. "Мini-MBA в Україні була вперше представлена саме нашою школою більше 10 років тому. Цей вид програм MBA орієнтований на людей, які не мають у своєму розпорядженні достатньо часу, або не мають необхідної кількості коштів, — каже Олексій Виноградов. — Наше розуміння mini-MBA — це по суті та ж стандартна програма MBA тільки декілька скорочена".

Якщо говорити про професійну складову, то в школі МІМ-Київ також є сімейство програм, яке називається PMD (Programs for Management Development). І mini-MBA — це одна з чотирьох програм цієї групи, в якій є професійні спеціалізовані програми з маркетингу, фінансів та управління персоналом. Проте сама програма mini-МВА не має чітко вираженого професійного спрямування.

"Оскільки класична MBA — це такий стандарт, у якого немає спеціалізації — це управління бізнесом в цілому, — говорить Олексій Виноградов, — то й сама програма mini-MBA в нашій школі не має професійної спеціалізації. Також наша mini-MBA не зараховується як частина курсу стандартної програми MBA. Оскільки у цих програмах різна глибина розгляду предметів".

У цілому програми mini-MBA в українських бізнес-школах розраховані на середній рівень управлінської ієрархії — менеджерів середньої ланки зайнятих у самих різних сферах діяльності. Це можуть бути фінансові аналітики, маркетологи, керівники проектів або директора з персоналу. Крім того, за словами представників бізнес-шкіл, на програми mini-MBA вступають ще два типи керівників: приватні підприємці, для бізнесу яких стандартна програма MBA не потрібна, або ті, хто хоче заглибитися в якесь професійне спрямування, наприклад фінанси або маркетинг.

Слід також зазначити, що маючи безумовні переваги, такі як економія часу і грошей при отриманні бізнес-освіти, в силу тих же причин програми mini-MBA мають і відповідний недолік, такий як відсутність єдиного формального уявлення про цей вид програм, що не дає можливості офіційного визнання ступеня mini-MBA. Але якщо підприємець чи менеджер ставить перед собою мету — отримати знання у своїй області, де стандартна програма MBA буде зайвою — mini-MBA буде хорошим вибором.comments powered by HyperComments
БІЗНЕС-ПОДІЇ ДЛЯ ВАШОГО РОЗВИТКУ:
23 січня — 10 лютого 2021
Онлайн-курс
Фінанси для власників бізнесу та нефінансових менеджерів
23 січня — 3 квітня 2021
Онлайн-курс
Школа Керівника і Власника бізнесу
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Створення інноваторів. Як виховати молодь, яка змінить світСтворення інноваторів. Як виховати молодь, яка змінить світ
Витончене мистецтво забивати на все. Нестандартний підхід до проблемВитончене мистецтво забивати на все. Нестандартний підхід до проблем
Твій мозок — суперзірка. Використовуй на повну!Твій мозок — суперзірка. Використовуй на повну!

bigmir)net TOP 100

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тенденції, Інтерв'ю, Бізнес-освіта, Коментарі, Рецензії, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Семінари, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Ресурси, Статті партнерів
ПРОЕКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2021, Management.com.ua
Портал створено та підтримується Strategic

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management➥ Дякую, я вже підписана(-ий)