КОНСАЛТИНГ | Реферат статті 15 вересня 2005 р.

Чому не спрацьовують рекомендації консультантів

Автор: Іцхак Адізес (Ichak Adizes)

21 вересня 2005 р. в рамках ХIII щорічної Міжнародної конференції CEEMAN відбудеться лекція Доктора Іцхака Адізеса "Життєвий цикл корпорації: як організації ростуть і вмирають, і що з цим робити". До цієї події MCUa підготував реферат статті "Why Consultant Recommendations Don't Work".

"Якщо єдиним інструментом, що ви маєте, є молоток,
кожна проблема виглядає, як цвях."

Роками керівництво компаній намагалося приймати до уваги поради консалтингових компаній. На жаль, у багатьох компаніях рекомендації так ніколи і не втілювалися у життя.

Чому ж так багато яскравих людей інвестують так багато часу, зусиль та грошей на так багато пропозицій, які ніколи не використовують в діяльності? На думку доктора Іцхака Адізеса, який читає лекції директорам у більш ніж 48 країнах світу та публікується у провідних бізнес-виданнях, включаючи The Wall Street Journal, Fortune, The New York Times, The London Financial Times, World Executive's Digest тощо, на це існує кілька причин.

Мовний бар'єр

Звіти консультантів зазвичай пишуть англійською мовою, це добре, але їх не пишуть мовою спільною для різних бізнес-підрозділів, яким адресується допомога.

Дуже важливим фактором тут виступає склад консалтингових компаній, типовим персоналом для яких є розумні та досвідчені, але вузькоспеціалізовані люди. Як правило, це спеціалізація в IT, фінансах чи маркетингу. Тут і виникає проблема занадто спеціалізованих порад, яким бракує елементу універсальної бізнес-мови, що є критичним фактором для успішного застосування порад та вирішення проблем.

Одна людина не здатна змінити організацію; необхідно, щоб організація змінила організацію. Для досягнення значущої організаційної зміни необхідна спільна робота багатодисциплінарної команди. Цілісний підхід до вирішення організаційних проблем вимагає діагностики всього підприємства.

Невірний "рецепт"

У кожної організації є свій життєвий цикл, протягом якого вона переживає нормальні, інколи ненормальні, а інколи й паталогічні проблеми. Консультант має визначити, які проблеми необхідно вирішити, а які проігнорувати.

Лікар не приписує однакові ліки дорослим та дітям. Бізнес-рецепт — план чи дія — має залежати від того, на якому етапі життєвого циклу існує "організація-пацієнт". Визначення необхідних ліків та їх дозування вимагає дослідження всіх релевантних факторів в організації — стилю менеджменту, структури, процесів тощо — для того, щоб ідентифікувати вірні причини хвороби. Часто компанії фокусуються на постановці проблеми, а не на причинах її появи.

Консультанти, зазвичай, приписують ліки, не враховуючи вік компанії. Правильні ліки для зрілої організації можуть загрожувати існуванню молодої.

Справжньою загрозою є однодисциплінарний підхід до вирішення проблеми, як говориться у старій приказці про те, що якщо єдиним інструментом, що ви маєте, є молоток, кожна проблема виглядає, як цвях. Якщо консультант спеціалізується на стратегічному управлінні, він майже із стовідсотковою впевненістю скаже компанії, що перш за все їй необхідно визначити свої цілі та стратегію. Це може звучати правильно і, можливо, має так бути, але це не є реальністю. Реальність полягає в тому, що структура визначає стратегію.

Організаційна інертність

Організації як моторні човни. Напрямок човна залежить від потужності двигуна. Не зважаючи на те, що відбувається на палубі, двигун — чи, у випадку з організацією, структура влади — визначає напрямок човна. Більшість ініціатив стратегічного планування стають жертвами міцних владних структур, які заперечують зміни.

Одна з перших речей, що має здійснити консультант, — це зробити "двигуни" схильними до змін, гнучкішими. Важливо починати не з стратегії, а, скоріш, з владної структури, яка здійснює стратегію.

Більшість консультантів працюють послідовно. Вони визначають стратегію, потім рекомендують структуру, яка нібито донесе стратегію. Це рідко спрацьовує. Автор вважає, що стратегія та структура мають змінюватися більш інтерактивно чи паралельно.

Не слід також забувати, що саме вище керівництво розробляє стратегію, місію та структуру. Консультанти забезпечують процес інструментарієм, а менеджмент наповнює його.

Ухилення від перетворень

Багато консультантів ухиляються, чи просто бояться цього процесу через різні причини. Але консультант має бути готовим для взаємодії з структурою влади, щоб ніхто при цьому не постраждав, постійно пристосовуючи стратегію та структуру, потроху регулюючи кожну з них, аж доти, поки вони повністю не відповідатимуть одна одній. Краса цього в тому, що організація звикає до постійних змін, нехай й маленьких, на відміну від жорстких перетворень кожні 5-10 років.

Прикладом успішних невеликих регулярних перетворень є корпорація Dell, в той час, як в IBM не спромоглися впроваджувати поступові зміни, надавши перевагу великому перетворенню, який обернувся справжньою катастрофою.

Застосовувана консультантами технологія має бути передана клієнтам таким чином, щоб вони самі були здатні продовжувати безперервні зміни без участі консультантів на постійній основі.

Консалтингова галузь переживає значні зміни. Можна провести аналогію з медициною. Лікар з багаторічним досвідом ставить діагноз та призначає лікування, яке має виконувати, але не повинен розуміти пацієнт. Така тенденція зараз змінюється, завдячуючи правам пацієнта, кращій обізнаності тощо. Консалтинг має трансформуватися та налаштуватися на надання методологій, які були б "терапевтичними".

Міф про тренування

Тренування керівництва симулює психотерапевтичний процес, задаючи запитання, але воно не є всеохоплюючим чи багатодисциплінарним. Фокус робиться на окремій особі. Це призводить до невірного висновку про те, що, змінюючи індивіда, можна змінити організацію. Фокус має робитися на бізнесі організації. Організаційний клімат не можливо змінити, змінюючи людей; але змінюючи організаційний клімат, можна змінити поведінку людей.

Консультанти, як правило, навчають людей бути кращими лідерами, надихають кращу командну роботу чи зміни у стилі менеджменту. Але такі зміни не впливають на зміни на ринках, продуктових лініях чи стратегіях. З іншої сторони, компанії наймають консультантів, щоб захопити нові ринки, змінити продуктові лінії, чи перебудувати стратегію, але водночас їм не вдається змінити організаційну культуру. Зміна корпоративної орієнтації має також включати в себе зміни в культурі, і навпаки. Це вимагає навчати людей змінюватися разом.

Звичайно, все це не спрацює, якщо CEO не бере активну участь у впровадженні змін одночасно зі своїми людьми, чи якщо він спочатку приймає рішення із зовнішнім консультантом, а потім намагається нав'язати "рішення" всій компанії. Планування та впровадження всіх змін має відбуватися із залученням людей, що вимагає від CEO бути впевненим і не боятися прислухатися, чи навіть навчатися від людей, які знаходяться на нижчих сходинах в корпоративній ієрархії.

Хто приймає рішення?

Рішення завжди існує десь усередині організації. Воно може бути серед робітників, продавців, працівників, які є дуже близькими до того, що відбувається на повсякденній основі, але інформація ніколи не повертається до людей, які можуть прийняти рішення, для того, щоб щось було таки зроблено.

Інколи люди, які приймають рішення, мають владу, але не мають можливості здійснити ці рішення. Таке трапляється, коли бар'єри на шляху здійснення рішень є результатами страху людей перед змінами, або якщо під загрозою опиняються певні інтереси верхів. Така ситуація спричинює розлад в компанії, так як ті, хто знають та розуміють проблеми не обов'язково мають можливості вирішити їх. Організації можуть знати рішення, але не мати можливостей для доведення їх до стадій формалізації або здійснення.

Щоб це подолати, організація має бути здатною поєднати можливості, владу та вплив. До прийняття рішень мають бути залучені люди, які в курсі того, що відбувається, так само як і ті, присутність яких є необхідною для здійснення рішення. По мірі розкриття інформації, склад групи, приймаючої рішення, може змінюватися. Будь-хто, хто має владу сказати "так ТА ні" мають бути присутніми.

Однак, таке поєднання не можливе, якщо консультант не зміг поставити важкі запитання, які визначають, хто саме з організації має бути присутнім під час прийняття рішень.

Тут можна привести аналогію чоловіка та дружини, які не можуть спілкуватися. Вони йдуть до психотерапевта та платять багато грошей заради того, щоб хтось інший зробив те, що нещаслива пара не може зробити самостійно вдома; створити безпечне середовище для спілкування. В організації потрібних людей мають зібрати та надати їм методологію, яка дозволяє не лише почуватися безпечно, а й забезпечує мапою та інструментами для, власне, вирішення проблем самостійно. Автор ще раз і ще раз наголошує, що вирішальним є зібрати людей, які мають владу вирішити проблему на місці. Як правило, організації становлять проблеми за відповідальністю, але це не правильно. Проблеми мають підніматися в контексті влади, а не відповідальності.

Запишіть проблеми

Опір змінам існує у майже всіх організаціях. Його необхідно позбутися шляхом само-діагностики на предмет того, на якій стадії свого життєвого циклу знаходиться організація, та чи її проблеми є нормальними, ненормальними чи фатальними. Найкраще вирішення даної проблеми — це прохання всіх присутніх на обговоренні записати найскладніші проблеми. Це має бути зроблено анонімно, а проблеми мають бути виражені таким чином, щоб дати зрозуміти, що вони можуть бути вирішені під час саме цих переговорів (Щось на зразок: "У нас немає парасольки", а не "На дворі йде дощ".)

Зазвичай, кожен директор переслідує десять проблем замість того, щоб десять менеджерів одночасно переслідували одну проблему. Першим кроком має бути вирішення, які саме проблеми вони мають вирішити разом, а які відсунути тимчасово на задній план. Якщо говорити більш точно, завдання полягає в тому, щоб визначити проблеми, які НЕ потрібно зараз вирішувати.

Так як нікого не згадують на ім'я під час запису проблем, ніхто не опиняється на "гарячому місці", і люди почуваються вільно виявляти свої думки. Вони вчаться приймати, що "ми" маємо проблему, а не "він" або "вони". Питання можуть трансформуватися на "ми" маємо робити, що є величезною зміною в кліматі під час переговорів. Люди можуть прикласти спільні зусилля для вирішення проблем, на противагу "переведення стрілок" один на одного.

Консультанти можуть відіграти значущу роль в процесі покращення організації. Вони часто приносять найкраще насіння для вирощування. На жаль, насіння часто починають вирощувати у замерзлому ґрунті. Консультанти мають діяти як фермери, спочатку оцінивши, чи придатний ґрунт для обробки. Вони мають орати землю, удобрювати її для того, щоб насіння могло рости. Деякі насінини є природними для організації; вона вже знає, як і де їх вирощувати. Якщо ж організація цього не відчуває, наступає вчасний момент для звернення до консультанта, який здатний обробляти землю та вирощувати насіння, яке принесе врожай.

Оригінал статті: "Why Consultant Recommendations Don't Work" By Dr. Ichak Adizes

Переклад та підготовка до публікації — Анна Качкалда, мол. консультант SCG.comments powered by HyperComments
БІЗНЕС-ПОДІЇ ДЛЯ ВАШОГО РОЗВИТКУ:
24-25 травня 2018
Київ
Оцінка персоналу від А до Я (Оксана Кондратенко)
24-25 травня 2018
Київ
Комплексне управління логістикою (Віктор Пузанов)
25-26 травня 2018
Київ
Розвиток управлінських компетенцій (Ірина Сінчалова)

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Три признака унылой работы. История со смыслом для менеджеров (и их подчиненных)Три признака унылой работы. История со смыслом для менеджеров (и их подчиненных)
Удача в бизнесе. Как повысить ваши шансы на успехУдача в бизнесе. Как повысить ваши шансы на успех
Тайм-менеджмент по Брайану Трейси. Как заставить время работать на васТайм-менеджмент по Брайану Трейси. Как заставить время работать на вас
Як ви збудуєте своє життя?Як ви збудуєте своє життя?
Искусство мыслить масштабноИскусство мыслить масштабно

Відгуки

Валентин Тихоненко, akademia@ln.ua
“Якщо єдиним інструментом, що ви маєте, є молоток, кожна проблема виглядає, як цвях" - цю приказку цитує автор.

Проблема тут не цвях (він - деталь, яка необхідна для виконання роботи). Проблема тут саме в роботі, яку потрібно виконати з допомогою молотка, а для цього потрібні ще й інші інструменти, деталі та матеріали. А ще точніше – проблема в забезпеченні роботи відповідними ресурсами.

Так як і технології, і інновації та ін., так само і поради консультантів можуть не втілюватися в життя. Причини невтілення порад консультантів автор статті бачить як: мовний бар’єр (бракує універсальності бізнес-мови), невірний “рецепт”, організаційна “інертність”, ухилення від перетворень, міф про тренування, хто приймає рішення. Автор також рекомендує записувати проблеми.

Розглянемо вказані автором причини:

1. “Мовний бар’єр “– з’являється з нерозуміння і небажання вчити мову.

2. “Невірний “рецепт”” – висновок, який складно перевірити, так як важко простежити за виконанням рекомендацій “рецепту” і за тим, хто визначає, чи правильно використовувався “рецепт”.

3. “Організаційна “інертність”; ухилення від перетворень; хто приймає рішення” - страх і лінь заважають всім.

4. “Міф про тренування” – сказане, не є зовсім коректним, так як перемог без тренувань не буває. Тут важливо, як тренування планується, як воно організується, хто його проводить, для кого – який склад, як воно відбувається, чи є на всіх рівнях...

Рекомендація автора статті записати проблеми є доброю. Однак далі запис проблем повинен привести до шляху встановлення причин проблем і їх викоренення:
“проблеми – причини - коригувальні дії, які викоренять причини проблем – відповідальні виконавці – терміни виконання – контроль виконання”.

Щоб менше проблем з’являлося можна використовувати давно рекомендований і випробуваний цикл Шухарта-Демінга: “Плануй – Роби – Перевіряй – Дій” .

А добрі результати організація може отримувати і без консультанта, і з консультантом. Для цього потрібні три складові:
- бажання здобувати успіх,
- віра в те, що його можна досягати,
- повага до своїх колег, до оточення.

Вибір є. Кожен має право і може ним скористатись.

Валентин Тихоненко
experts@akademia.kiev.ua
akademia@ln.ua
2005-10-25 09:58:50
Відповісти

sergver2001, sergver2001@bigmir.net
Здоров'я!
Цитата:
А добрі результати організація може отримувати і без консультанта, і з консультантом. Для цього потрібні три складові:
- бажання здобувати успіх,
- віра в те, що його можна досягати,
- повага до своїх колег, до оточення.
-------------------------------------------

Я би відзначив дещо інші складові успіху. Відповіді на питання:
1. Що? (формування мети)
2. Як? (шлях досягнення мети)
3. Хто?(виконавці)
4. Коли? (строки)

А добрий результат - це досягнення мети.

З повагою.
Сергій В.
2005-10-27 17:03:22
Відповісти

Александр, koychevnikopol@mail.ru
О чем настоящая статья? - "О том что чуществует ряд проблем, систематизированных, в несколько групп, и поэтому рекомендации не работают"?????

Не вижу постановки проблемы. Какая цель преследовалась при публикации материала?? Просветить заказчиков консалтинговых услуг? (как вариант, может быть). И что после ознакомления с материалом все должны начать делать? -Наверное осмысливать текст. А дальше?

Предлагаю перефорулировать проблему следующим образом: "Что необходимо сделать и КОМУ (консультанту и заказчику), чтобы рекомендации заработали, кто и чем ответит за результаты их "срабатывания"?"

По моему глубокому убеждению, успешность внедрения консалтинговых решений зависит от:
- ясного представления целей друг друга обеими сторонами и их позиций в ситуации;
- наличия выработанного и утвержденного плана действий (по всем аспектам решаемых проблем), и еще позволю себе напомнить, что план дает ответы на следующие вопросы: кто? что? к какой дате? делает и кто подписывает выполнение и по каким критериям.
-
-
-
и т.д.
С уваженим,
Александр
2005-11-04 13:16:46
Відповісти

Андрей, andrei.dyakonov@mail.ru
Мы всегда забываем, что руководителю для выполнения рекомендаций консультанта необходимо преступить через собственное Я, т.е. согласиться что он не смог самостоятельно сформулировать цели либо решить проблему. Поэтому даже при самых правильных "диагнозах" и самом правильном "лечении" первое дело это осознание того, что организация "больна". Пока этого не произойдёт рекомендации консультантов будут приломляться через индивидуальные особенности руководства, скрытые мотивы в принятии тех либо иных решений и как результиат вывод о некомпетентности косультанта.
2008-01-05 17:32:19
Відповістисистема корекції помилок Увага! На сайті працює система корекції помилок. Побачивши помилку в слові (реченні), виділіть його та натисніть Ctrl+Enter.bigmir)net TOP 100

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тенденції, Інтерв'ю, Бізнес-освіта, Коментарі, Рецензії, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Семінари, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Ресурси, Статті партнерів
ПРОЕКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2018, Management.com.ua
Портал створено та підтримується STRATEGIC

Підписка на Менеджмент.Дайджест

Отримуйте найновіші матеріали на свій e-mail (1 раз на тиждень)Дякую, я вже підписана(-ий)