Менеджмент.com.ua - головна сторінка
На головну
Зробити закладку
Мапа сайту
Розширений пошук
Зворотній зв'язок
Проекти MCUa
Розсилка оновлень порталу


ІНТЕРВ'Ю | Rakesh Khurana 25 червня 2010 р.

Що говорять про лідерство науковці

На тему лідерства написано багато праць. Бібліотека бізнес-літератури буквально переповнена книгами на цю тему. Тут ви знайдете і поради щодо того, як стати менеджером за 30 секунд, і посібники, як надихати своїх підлеглих як Черчиль, і три аспекти успішного лідерства.

Складається враження, що про лідерство пишуть всіх, окрім тих людей, які дійсно повинні цим займатися — науковців.

"Якщо звернути увагу на провідні університети та бізнес-школи, то можна виявити, що темі лідерства приділяється зовсім небагато уваги", — наголошує професор Гарвардської бізнес-школи Ракеш Курана (Rakesh Khurana).

"Посібник із теорії та практики лідерства" (Handbook of Leadership Theory and Practice), нещодавно опублікований Harvard Business Press, є спробою заповнити цей пробіл. Дана книга зводить воєдино праці найвідоміших науковців, експертів із різних галузей знань, починаючи з психології, економіки та соціології, і закінчуючи історією.

"Якщо ми спробуємо охарактеризувати роботу над лідерством, то тут найбільш влучною буде метафора про сліпого чоловіка та слона. До недавнього часу лідерство було слоном, і було безліч сліпих людей, які намагалися ідентифікувати різні його частини", — пояснює один з авторів книги, вже згадуваний нами професор Ракеш Курана.

В інтерв'ю, яке навдене нижче, він відповідає на запитання про поточний та потенційний стан справ навколо лідерства.

Ракеш Курана (Rakesh Khurana)
Ракеш Курана
(Rakesh Khurana)
З.: Сьогодні ми відчуваємо потребу кращого лідерства у різних інституціях. Втім, до недавнього часу науковці приділяли цій проблемі мало уваги. Чому вони уникали цю тему?

В.: Бізнес-школи зробили лідерство центральною темою своєї місії, стверджуючи, що вони навчають та розвивають лідерів для суспільства. Але, якщо придивитися уважніше, темі лідерства приділялося зовсім небагато уваги. Розрив між обіцянками та тим, що бізнес-школи могли справді дати, був просто-таки вражаючим. Частково це можна пояснити надзвичайною складністю феномену лідерства.

Корені лідерства йдуть у психологію з повагою до відчуття власної ідентичності, яке притаманне кожному лідерові. Вони занурюються і в соціологію, зважаючи на те, що лідерство — це соціальна конструкція. Це також взаємовідносини з іншими індивідами чи суспільством.

Лідерство — це складний феномен із точки зору економічної перспективи, оскільки наслідки лідерства далеко не завжди можуть вимірюватися у фінансових показниках. Деякі люди, яких ми найбільше поважаємо як лідерів, стикаються зі значними провалами. Тому лідерство не може оцінюватися за його утилітарними результатами.

Зважаючи на всю складність цього феномену, а також неможливість відповісти на деякі ключові питання, наприклад те, чи можна навчитися лідерству, не дивно, що ця тема уникалася.

Вся іронія полягає в тому, що якщо повернутися до минулого — у XIX-те століття — ми побачимо, що темі лідерства приділялася доволі значна увага. Макс Вебер, Зігмунд Фрейд та Ерік Еріксон звертались до цієї теми.

З.: На яких аспектах лідерства Ви плануєте зосередитися найбільше?

В.: Передусім ми хочемо мати академічний результат — і ним стала наша книга. Це було наважливіше. Якщо ми хочемо досліджувати та вивчати лідерство — то нам потрібно створити бібліотеку знань. А для того, щоб лідерство сприймалося серйозно як академічний предмет, було важливо, щоб розділи книги були написані відомими науковцями.

Ми також розуміли важливість запрошення мислячих людей, практиків, таких як Енді Гроув (Andy Grove) та Альфред Слоун (Alfred Sloan), які не лише мають безпосередньій стосунок до лідерства за рахунок повсякденної практики, але й можуть оцінити цей феномен відсторонено та концептуально.

З.: Попсові книги з лідерства сьогодні можуть бути знайдені практично всюди. Чи знайдеться серед них місце серйозним науковим дослідженням?

В.: Зрушення, які вже спричинила наша книга, вражають. Але, що навіть більш важливо, ми почали спостерігати зростання кількості серйозних наукових досліджень на тему лідерства. І це абсолютно закономірно, адже як тільки певний предмет стає легітимним — це спонукає братися за його дослідження інших людей.

Дослідження з лідерства стають все більш популярними і тому, що ми відчуваємо контекстуальні зміни. Стикаючись із викликами глобального суспільства ми намагаємося знайти нові рішення. Така зміна конетксту змушує знаходити нові підходи до лідерства та по-новому досліджувати цю сферу.

З.: Які ключові висновки можуть зробити менеджери та керівники, прочитавши Вашу книгу?

В.: Лідерство — це надзвичайно складний феномен. Ми не можемо запропонувати перелік простих принципів чи рецептів для всіх випадків. Ми намагаємося показати, що поведінка лідера значною мірою залежить від ситуації. Не існує "найкращого" стилю лідерства чи "загальновизнаних" управлінських атрибутів. Лідерам не потрібна формальна позиція; навпаки, лідерство — це те, як людина усвідомлює саму себе і як її оцінює оточення.

Вдумливі лідери-практики знайдуть у книзі багато матеріалу для осмислення і, можливо, поглянуть на предмет лідерства через нову призму. Вони усвідомлять багатогранність цієї сфери та набудуть більшої майстерності.

За матеріалами "What the Brightest Scholars Say about Leadership", HBS Working Knowledge.
Скорочений переклад: Ярослав Федорак, MCUa.


I Всеукраїнська конференція дистанційного навчання НЕ ПРОПУСТІТЬ:

Приєднуйтесь до професіоналів e-learning! На I Всеукраїнській конференції дистанційного навчання Ви дізнаєтеся про останні тренди та розробки в галузі навчання, зможете впровадити e-learning у компанії.

ДОКЛАДНІШЕ ►


РЕКОМЕНДАЦІЇ    
   


система корекції помилок Увага! На сайті працює система корекції помилок. Побачивши помилку в слові (реченні), виділіть його та натисніть Ctrl+Enter.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖКНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ
Преврати себя в бренд! 50 верных способов перестать быть посредственностьюПреврати себя в бренд! 50 верных способов перестать быть посредственностью
Гении и аутсайдеры. Почему одним все, а другим ничего?Гении и аутсайдеры. Почему одним все, а другим ничего?
Краткий курс MBA. Практическое руководство по развитию ключевых навыков управленияКраткий курс MBA. Практическое руководство по развитию ключевых навыков управления
Кради как художник. 10 уроков творческого самовыраженияКради как художник. 10 уроков творческого самовыражения
Искусство офисных интриг. Как построить успешную карьеру в мире лжи, подстав и грязной игрыИскусство офисных интриг. Как построить успешную карьеру в мире лжи, подстав и грязной игры

Відгуки

Энвил
Над этим стоит задуматься: «Але, якщо придивитися уважніше, темі лідерства приділялося зовсім небагато уваги. Розрив між обіцянками та тим, що бізнес-школи могли справді дати, був просто-таки вражаючим».
2010-12-03 11:26:32
Відповісти


Ваше ім'я:
E-mail:
Коментар: 
 

  

Успешные инвестиции начинаются с бонуса 100%

bigmir)net TOP 100
МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тенденції, Інтерв'ю, Бізнес-освіта, Коментарі, Рецензії, Консалтинг
СЕРВІСИ: Робота, Семінари, Книги, Форуми, Глосарій, Ресурси, Статті партнерів
ПРОЕКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

RSS RSS Актуально   RSS RSS Методологія   RSS RSS Книги   RSS RSS Форуми   RSS RSS Менеджмент@БЛОГ
RSS RSS Відео   RSS RSS Візіонери   RSS RSS Бізнес-проза   RSS RSS Бізнес-гумор


Copyright © 2001-2016, Management.com.ua
Портал створено та підтримується STRATEGIC

Підписка на Менеджмент Дайджест

Отримуйте найновіші матеріали на свій e-mail (1 раз на тиждень)Дякую, я вже підписана(-ий)