ІНСАЙТИ | EQ 30 травня 2018 р.

Як оцінити рівень емоційного інтелекту на етапі найму

Дуже часто оцінювання емоційного інтелекту кандидатів залишається поза рамками рекрутингового процесу, частково тому що організації недооцінюють значущість цієї характеристики. Ось що про це пише Тревіс Бредберрі (Travis Bradberry) президент TalentSmart, співавтор книги «Emotional Intelligence 2.0» («Емоційний інтелект 2.0»).

Тревіс Бредберрі: Як оцінити рівень емоційного інтелекту на етапі найму Рішення про найм — одне із найважливіших з усіх, які приймають керівники. І справа не лише у чималих збитках, котрі несе компанія, замінюючи невдало вибраного працівника. Все набагато серйозніше: такий індивід може стати «лихим насінням», що матиме руйнівний вплив і на атмосферу в колективі, і на культуру організації в цілому.

Марк Цукерберг (Mark Zuckerberg) так описує свій підхід до найму: «Я беру на роботу когось, хто працюватиме безпосередньо зі мною, виключно якщо відчуваю, що міг би працювати під керівництвом цієї людини». На жаль, у рекрутингу не враховується одна проста істина: люди можуть докладати максимальних зусиль тільки якщо працюють поруч із тим, з ким хочуть працювати.

Як же оцінити наявність емоційних здібностей? Для цього потрібно звертати увагу не лише на те, що говорить кандидат, але й на його поведінку (як в рамках процесу інтерв’ю, так і поза його межами). Тоді збільшується ймовірність того, що ви віддасте перевагу претендентам з добре розвинутим емоційним інтелектом. EQ — критично значуща характеристика, від якої залежить 58% результативності працівників. Тому немає нічого дивного в тому, що 90% «зіркових» фахівців вирізняє високий рівень емоційного інтелекту.

Ось декілька рекомендацій, які допоможуть зменшити ризик кадрової помилки.

Навчіться читати мову рухів тіла. Дослідження, проведені в Каліфорнійському університеті у Лос-Анджелесі, показали: тільки 7% комунікацій базуються на словах, які ми промовляємо; ще 38% — на тоні голосу, а решта 55% — на мові рухів тіла. Наприклад, підняті брови або стиснуті щелепи свідчать про відчуття дискомфорту (навіть якщо на словах висловлюється протилежне); а віддзеркалювання жестів чи тривалість зорового контакту можуть підказати — що по-справжньому захоплює претендента.

Відстежуйте сигнали, що вказують на рівень розвитку EQ. Емоційний інтелект має чотири складники: самоусвідомлення, самоконтроль, розуміння соціального контексту (що, серед іншого, означає вміння «читати» емоції людей, які вас оточують) та управління відносинами (або здатність ефективно спілкуватися та формувати стосунки з іншими). Навчившись розпізнавати поведінкові прояви, які вказують на наявність кожного з цих елементів, ви зробите величезний крок вперед. Повторюючи ваше запитання, аби переконатися у правильності свого розуміння, кандидат демонструє навички управління відносинами. Якщо є кілька претендентів з однаковим рівнем професійних знань, наявність емоційних вмінь може стати вирішальним у прийнятті остаточного рішення щодо найму.

Звертайте увагу на те, що відбувається поза контекстом співбесіди. Як показують себе кандидати до і після інтерв’ю? Наприклад, як вони проявляють себе під час взаємодії з вашим персоналом? Незначні, на перший погляд, поведінкові деталі дозволяють спрогнозувати, як претендент «впишеться» в колектив та як ставитиметься до клієнтів.

Глибше вивчайте кандидата з допомогою додаткових запитань. Ніщо не заважає вам поставити під час інтерв’ю серію запитань, що вимагатимуть розгорнутих відповідей. Це дозволить зазирнути за те, що представлено в резюме, і, наприклад, зрозуміти, як кандидат адаптується до змін та як реагує на виклики (головне тут — спонукати його вийти за межі заздалегідь заготовлених відповідей). Коли претендент описує якійсь епізод, запитайте — чому він вирішив зробити саме це і як діяв би в аналогічній ситуації у майбутньому. Таким чином ви отримаєте уявлення про рівень самоусвідомлення потенційного співробітника, його здатність впливати на інших, а також зрозумієте — чи прагне розвиватися як професіонал і як особистість.

Збирайте зворотний зв’язок. Просіть кожного зі своїх підлеглих, хто спілкувався з кандидатом на етапі рекрутингу, поділитися своїми враженнями. По-перше, таким чином ви покажете співробітникам, що цінуєте їхню думку; по-друге, побачите, як вони сприймають свого потенційного колегу. Це дуже важливо. Адже, швидше за все, ви шукаєте не просто спеціаліста, а того, хто може стати органічним доповненням до складу команди.

Тож слід виходити з того, що емоційний інтелект є надважливим елементом у «ребусі» найму. Правильно прийняте рішення зменшує ризик привнесення «токсичності», падіння продуктивності та збільшення плинності кадрів. А, крім цього, залучення індивідів з високим рівнем EQ допомагає підвищити результативність тих, хто вже працює в компанії, та сформувати бажану для неї культуру.

За матеріалами "Want to Hire People Who are Emotionally Intelligent? Do These Five Things", LinkedIn.



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Витончене мистецтво забивати на все. Нестандартний підхід до проблемВитончене мистецтво забивати на все. Нестандартний підхід до проблем
Як управляти собою. Класика Harvard Business ReviewЯк управляти собою. Класика Harvard Business Review
Вміти все. Чому універсальність перемагає спеціалізаціюВміти все. Чому універсальність перемагає спеціалізацію

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)