КОМЕНТАРІ | Новий тип лідера 10 червня 2019 р.

Люди хаосу в бізнесі: хто такі трикстери

Автор: Ольга Чібісова
Джерело: "НВ Бізнес"

Люди хаосу в бізнесі: хто такі трикстери

"Хаосом ми називаємо порядок,
який нам незрозумілий"
.
Генрі Міллер

Місія трикстера в бізнесі — нести нове і міняти систему. Для системних керівників трикстер в команді це практично аналог абсолютного зла — мінливого, незрозумілого і на перший погляд абсолютно безсистемного. Для системного підлеглого керівник-трикстер — втілення хаосу. У бізнесі трикстери найчастіше займають посади директорів із розвитку, комерційних директорів, PR-директорів. Це трабл-шутери і менеджери змін. Це масштабні особистості з глобально-детальним мисленням — в кращому своєму прояві.

Давайте детальніше. Вам же напевно зустрічалися люди, у яких при слові "правило" і "система" буквально зводило вилиці, а тіло розверталося в напрямку виходу? Або може у вас є знайомий, у якого при слові «проблема» загоряються очі, він прекрасно себе почуває в ситуаціях, коли інші губляться і опускають руки? А може бути особисто ви — людина, яка прагне знати все, зокрема як вирощувати на Марсі помідори? Тоді ви не з чуток і не з легенд знайомі з реальними трикстерами.

Вчений-фізик, один з проектувальників атомної бомби Річард Фейнман. Засновник Apple, новатор і підприємець Стів Джобс. Автор теорії відносності Альберт Ейнштейн. Леонардо да Вінчі і Річард Бренсон. А ще Карлсон, Остап Бендер, Пеппі Довга Панчоха, скандинавські боги Локі та Одін, давньогрецький бог Гермес. Доктор Хаус, Менталіст Патрік Джейн і фахівець з брехні доктор Лайтман з серіалу "Обдури мене".

Всі вони — трикстери. Провокатори і порушники. Хаотики, які не визнають правил, але можуть бути надефективними. Персонажі, які перевіряють системи і людей на міцність. Лідери, які ініціюють зміни навколо себе. Генії, незнайомі зі словом "неможливо". Люди, які часто відчувають себе недоречними, але в певний момент миряться з цим і тоді розкриваються повною мірою.

Наш нестабільний і стрімко змінюваний час — справжнісінька епоха реальних, не міфологічних трикстерів. Світ для них — це величезне поле пригод і можливостей. Бізнес для них — захоплива гра і експеримент довжиною в життя.

Ось 5 фактів, щоб краще познайомитися з цим феєричним типом нового лідера.

Факт 1. Трикстер — "трюкач" — один із найдавніших архетипів у фольклорі і міфах. Він присутній майже у всіх культурах світу. За оцінками антропологів цей архетип виник ще в період великого розселення людей по планеті 50-10 тис. років до н.е. У міфології трикстери часто виступають як творці світів і завжди як провокатори, жартівники і авантюристи. Спочатку це нейтральний персонаж — ні свій, ні чужий, ні добрий, ні злий. Але в силу обставин може зайняти бік добра або зла. Професор Мелетинський, історик культури, дав дуже точне визначення міфологічному і фольклорному трикстеру "Розум без почуття відповідальності". Пам’ятаєте лисичку-сестричку з дитячих казок і байки Крилова? Це типовий казковий трикстер.

Факт 2. Трикстер — архетип в юнгівській типології. Трикстер у Юнга хоч і не описаний детально і докладно, але є уособленням людського підсвідомого. На мій погляд дуже яскравий приклад юнгівського трикстера — це Джокер, чудово зіграний Хітом Леджером у фільмі "Темний лицар" — харизматичне уособлення зла з незрозумілою мотивацією. Але не про класичну психологію зараз мова.

Факт 3. Трикстер у кожному з нас. Можливо, ви — яскраво виражений трикстер. Хаос — ваша стихія. Невизначеність, нестабільність і розгубленість інших — ваш драйв. Ви часто відчуваєте дискомфорт в спокійній і стабільній обстановці, відчуваючи задушливе відчуття трясовини, що затягує.

Чи ви ситуативний трикстер? Тоді в цілому ви досить системна, схильна до порядку і стабільності людина, але іноді щось відбувається, виникають ситуації-тригери і в вас прокидається бунтар і порушник.

Всі ми трикстери в умовах, коли нема чого втрачати або «пан або пропав». А ще в подорожах. Особливо, якщо опиняємося в незнайомій країні без грошей, документів, смартфона і можливості звернутися до друзів-знайомих: в нас включиться внутрішній трикстер — запускається нестандартне мислення і ситуативна креативність. І можливо, спочатку ми відчуваємо себе мамонтеням на крижині посеред океану під час глобального потепління. Але чим ближче до вирішення проблеми, тим більш пам’ятною і особливою для нас стає ця пригода.

Факт 4. Найбільше трикстерів серед людей творчих професій, вчених і в медіасередовищі. У сферах, де м’яз креативного мислення прокачується постійно. А вихід за рамки систем та існуючих правил життєво необхідний для отримання нових результатів. «Найбільша дурість — це робити те ж саме і сподіватися на інший результат». М’яке трикстерське напуття від Альберта Ейнштейна.

Факт 5. У передвиборній президентській кампанії троє з кандидатів так чи інакше відігравали (і відіграють) ролі трикстера. Це пов’язано із загальною втомою, готовністю і необхідністю системи виходити на новий рівень. Зараз саме той випадок, коли накопичена критична маса. І колективне несвідоме нашого суспільства ліпить трикстерські образи руками політтехнологів. Тільки важливо враховувати, що це саме трикстерські образи — маски, як в період карнавалу.

Про автора:

    Ольга Чібісова, медіа-експерт, траблшутер, спеціаліст з трикстерських стратегій у бізнесі.

Stock Photos from Orla/Shutterstockcomments powered by HyperComments
БІЗНЕС-ПОДІЇ ДЛЯ ВАШОГО РОЗВИТКУ:
27-28 квітня 2021
Київ+ONLINE
Управління проєктами
29-30 квітня 2021
Онлайн-курс
Управління відділом продажу
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Налаштуйся на зміни. Нова психологія успіхуНалаштуйся на зміни. Нова психологія успіху
Одна справа. На диво простий рецепт неперевершених результатівОдна справа. На диво простий рецепт неперевершених результатів
S.U.M.O. (Shut Up, Move on®). Замовкни та працюйS.U.M.O. (Shut Up, Move on®). Замовкни та працюйbigmir)net TOP 100

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тенденції, Інтерв'ю, Бізнес-освіта, Коментарі, Рецензії, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Семінари, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Ресурси, Статті партнерів
ПРОЕКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2021, Management.com.ua
Портал створено та підтримується Strategic

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management➥ Дякую, я вже підписана(-ий)