РЕЦЕНЗІЇ | Огляд книги 5 листопада 2018 р.

«Еволюція грошей»: чим цікава книжка Ніла Ферґюсона

Джерело: m!nd

"Еволюція грошей" (The Ascent of Money) Ніла Ферґюсона (Niall Ferguson) — історія про злети й падіння дзвінкої монети, що допоможе зрозуміти феномен грошей.

Еволюція грошей. Фінансова історія світу (Ніл Ферґюсон)

Бекграунд. Ніл Кемпбелл Дуглас Ферґюсон у певних світових наукових колах вважається особою неоднозначною через свої погляди на історичні, економічні та політичні фактори. Проте 2000 року він увійшов до списку 100 найвпливовіших людей світу за версією журналу Time, тож до його думки дослухаються. Утім, сприймати факти, наведені цим доволі молодим шотландським істориком, журналістом, економістом та письменником, чи ні — вибір кожного. Але навряд чи хтось скаже, що книжки Ніла Ферґюсона залишили його байдужим.

Важко обійти увагою й масштабну працю 2009 року про фінансову історію світу та історію, власне, грошей. Гроші цікавлять абсолютно всіх людей у всьому світі, навіть якщо хтось це заперечує.

Сюжет. Захоплива подорож, до якої нас запрошує автор, розпочинається в Месопотамії та закінчується у сучасних державах світу. Історія грошей охоплює різні епохи та країни. Вона надто цікава, щоби знехтувати її вивченням, та доволі складна задля швидкого її усвідомлення.

Перші розділи книжки — це яскравий екскурс у сиву давнину, 5000 років тому, коли люди користувалися глиняними табличками для запису на них операцій із обміну, передання, прийняття вовни, зерна, срібла. Це одні з найперших свідчень, що збереглися, про те, що в давній Месопотамії люди вже вміли фіксувати свою повсякденну діяльність. Розраховувалися в ті часи за те ж зерно чи метали прототипами «грошей» — зливками срібла, кільцями з дорогоцінних металів тощо.

Сьогоднішні паперові банкноти — це нащадки тих старовинних глиняних табличок, які були актом довіри. І коли ми обмінюємо свою працю на купюри, це є актом довіри між нами та платником. І навпаки. Гроші — це фіксація довіри. Всі люди довіряють грошам, навіть якщо вбачають в них корінь зла. Якби не було цієї довіри, ми б не користувалися зараз ані готівкою, ані «віртуальними» грошима. Останні, до речі, сьогодні становлять більшість того, що економісти називають «грошовою масою».

В ХІІІ столітті в Італії з’являються перші комерсанти, фінансові лихварі, комерційні центри, «фінансові бульбашки», Фібоначчі дає Європі десяткову систему та демонструє, як її можна застосовувати у бухгалтерському обліку, для конвертації валют, а найголовніше, для підрахунку відсотків. Починається епоха народження та становлення банківської системи.

Для ілюстрації того періоду автор наводить приклади з літератури, зокрема аналізує сюжет п’єси Шекспіра «Венеціанський купець». Також згадує про пісню 17 «Божественної комедії», де Данте Аліґ’єрі відвів сьоме коло пекла фінансовим лихварям.

Історія грошей далі продовжується в книжці доволі докладними розповідями про облігації, страховки, гедж-фонди, індекс Доу-Джонса, позики, рантьє, інфляції, девальвації, злети і падіння дзвінкої монети та паперової купюри. Ми дізнаємося факти про сімейство банкірів Медичі, про «фінансового Наполеона» Ротшильда та ще багато дивовижних історій. Кожен розділ книжки присвячений певному механізму створення та накопичення капіталу: акціонерні товариства, система страхування, ринок облігацій. Все, безперечно, дуже важливо та варто уваги, щоби розуміти як загалом працює фінансова система нашого світу. Але до усвідомлення нюансів доводиться продиратися крізь хащі складних і незрозумілих пересічному читачу термінів. Це псує загальне враження від книжки, адже людині без бодай базової економічної освіти дійсно важко її читати. Майже кожне малознайоме чи незнайоме слово доводиться шукати в словнику, оскільки автор не вдається до детальних пояснень.

На завершення читачу пропонується висвітлення симбіозу Китайської та американської моделі економіки — Кимерики. У післямові Ферґюсон зазначає, що еволюцію грошей не варто порівнювати із природною еволюцією. Є певні спільні риси у фінансовому світі та еволюції генів (автор виділяє 6 таких рис), але ці процеси відбувалися в результаті різних чинників.

Вам сподобається, якщо: ви усвідомлюєте важливість грошей у житті людей та намагаєтеся дізнаватися про фінансові закони цього світу (навіть якщо у вас немає базової економічної освіти) на тлі багатотисячолітньої історії людства.

Вам не сподобається, якщо: вам важко зрозуміти, що таке «складний відсоток», ви не можете пояснити такі терміни, як «облігація», «вексель», «капітал» та «іпотека», ненавидите «товстопузих капіталістів та банкірів».

Головна причина прочитати: майбутнє без грошей малоймовірно, то ж годі опиратися очевидному факту: гроші становлять надважливу частину життя. І щоби розуміти, що відбувається у фінансовому полі вашої країни та світу загалом, варто опанувати основи.



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Не нюнь. Просто, трясця йому, зроби це!Не нюнь. Просто, трясця йому, зроби це!
Сила продуктивності. Як подолати прокрастинаціюСила продуктивності. Як подолати прокрастинацію
X10: Правило переможця. Як отримувати максимум від життяX10: Правило переможця. Як отримувати максимум від життя

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)