РЕЦЕНЗІЇ | Огляд книги 19 грудня 2019 р.

Якщо не падав — не піднімешся: чому немає нічого виграшнішого за програш

Джерело: m!nd

І навіщо потрібно читати книгу Шарля Пепена (Charles Pepin) «Переваги поразок» (Les Vertus de l'echec).

Бекграунд. 46-річний Шарль Пепен — відомий французький філософ, журналіст, викладач, експерт. За плечима має неабияку історію: випускник Паризького інституту політичних досліджень та Вищої комерційної школи Парижу, викладає філософію у Школі Ордена почесного легіону в Сен-Дені та в Інституті політичних досліджень у Парижі, консультує інші установи.

Його філософський погляд на «се ля ві» цікавий французам, тож він виступає ще й експертом на провідних телеканалах, веде колонку та відповідає на злободенні питання читачів у Philosophie Magazine і навіть проводить відкриті філософські семінари. Автор низки популярних книг, серед яких — «Упевненість у собі» та «Коли краса нас рятує».

«За 20 років викладання філософії я можу впевнено стверджувати, що краще з ганьбою провалити свою першу контрольну роботу з філософії, ніж дістати середню оцінку і не замислитися», — пише він у новій книзі «Переваги поразок», по-філософськи віддаючи пальму першості поразці перед сірістю.

І відкриває нам нові незнані досі виміри поразок, узагальнюючи їх важливою філософською сентенцією: без поразок не буває перемог. Ба більше: він наполягає, що поразки нам взагалі відкривають дійсність.

Якщо не падав — не піднімешся: чому немає нічого виграшнішого за програш

Сюжет. Чому fail fast (швидкий провал) значно кращий за fast track (рано стати на шлях успіху)? Що спільного у Шарля де Голля, Стіва Джобса, Дж. К. Роулінг, Чарльза Дарвіна і навіть, прости Господи, Ісуса Христа?

Усі вони зіштовхнулися з перешкодами. Якби цього не сталося — вони б не досягли того, чого досягли, а ми б про них нічого не знали. Невдалий досвід дає змогу прогресувати швидше, ніж будь-які теоретичні знання. При цьому сила полягає не в одній невдачі, а в безлічі таких.

Тож які переваги таять у собі поразки? Ось деякі з них.

Поразки стимулюють до швидкого навчання: «Треба поспішати зазнавати невдач, бо вони змушують нас стикатися з реальністю частіше, ніж успіхи», — твердить автор і уточнює, посилаючись на приклад тенісистів Рафаеля Надаля й Рішарда Гаске та інших: «Що раніше ми зазнаємо краху, то швидше запитаємо себе чому». Тобто щоб навчитись підводитись — треба впасти.

Помилка як єдиний спосіб знайти істину: адже істина — це всього-на-всього виправлена помилка. «Тільки люди вчаться, помиляючись. Ані звірі, ані роботи, ані боги, якщо вони існують, не вчаться в такий спосіб», — резюмує автор.

Криза як вікно можливостей: ми часто думаємо, що поразка зачиняє у нас під носом двері. Зачиняє, але й відчиняє вікно. І у вікно видно те, чого не побачиш у двері. Тобто криза неодмінно несе зміни, шанс, а то й фортуну.

Поразка зміцнює характер: життєвий майстер-клас зі зміцнення характеру мали, без перебільшення, усі відомі люди, кого б із них ми не взяли, того самого Авраама Лінкольна чи Шарля де Голля. «Життєві перепони не тільки завдавали їм шкоди, а й живили», — підсумовує Шарль Пепен.

Поразка як урок покірності: «Моє звільнення з Apple стало найкращою подією в моєму житті», — згадував колись Стів Джобс про події, які знесли його із кар’єрного п’єдесталу. «Провалитися — це насправді «спуститися на землю», припинити вважати себе богом або вищою істотою, побороти інфантильну фантазію про себе всемогутнього, що часто заводить нас у глухий кут», — цінна думка, яка примушує замислитись.

Поразка для пізнання дійсності та пошуку себе: дійсність, якою б непривабливою чи несправедливою вона не видавалась, потрібно вміти прийняти. А прийнявши — змінити те, що ще можна змінити, або хоча б своє ставлення. І взагалі зазнавати невдачі не означає бути невдахою, а означає — бути сміливим.

Поразка дає шанс наважитись та здобути успіх: ми так боїмося провалів, що навіть не наважуємося щось спробувати. І можна лише уявити масштаби всього нереалізованого у світі лише з тієї причини, що люди боялись уявних труднощів, забуваючи про переваги. «Ми можемо більше, ніж заповнювати таблиці в Excel», «Відчуття ризику — це те, що робить цивілізацію живою», — акцентує увагу автор.

Але, здобувши успіх, головне в ньому не застрягнути і не зупинитися в розвитку. Недаремно Стів Джобс закінчив свою промову в Стенфорді 12 червня 2005 року так: «Stay нungry, stay foolish!» («Залишайся голодним, залишайся недоумком»).

Поразки дають відчути «радість воїна» і допомагають звестися на ноги в буквальному й переносному значенні. «Легкі перемоги — це тріумфи без слави, вони дають менше радості, ніж успіхи, здобуті через труднощі та біль», — ось що значить «радість воїна».

Поразка взагалі рушій людської цивілізації. Гляньмо на біологію: діти тварин, народившись, відразу стають на ноги, а діти людей йдуть до цього довгими місяцями. При цьому тисячі разів падають і знову підводяться. Тобто розвиваються в процесі падіння й підйому, крок за кроком перетворюючи своє безсилля на силу.

Загалом людина має значно більше свободи, аніж їй здається. А для цього їй нарешті необхідно освоїти й використати свій ресурс під назвою «поразка».

Вам сподобається, якщо: ви любите поради та висновки, які базуються на реальних фактах та цікавих історіях відомих людей, у цій книзі їх вдосталь. Як, власне, вдосталь цікавих цитат філософів та інших відомих людей.

Також автор протягом книги робить екскурс до різних філософських течій у вигляді лекцій, виконуючи попутно ще й місію філософського просвітництва. Як додаткова опція — інформація про різні світові моделі освіти.

Вам не сподобається, якщо: ви очікуєте конкретних життєвих порад, як саме вам справлятися зі своїми поразками. Їх тут не буде, бо автор — філософ. Ще у книзі забагато французького «контенту»: починаючи від аналізу системи освіти й завершуючи аналізом усталених моделей успіху та поведінки. Схоже, автор не очікував, що популярність книги перетне кордони.

Головна причина прочитати: відкрити ще одну грань життя. Табуйовану грань, адже досі поразки ми вважали за слабкості та просто їх переживали, «зализуючи рани», навіть не намагаючись глянути на них по-новому.

«Звісно, поразки не є приємними. Проте вони відчиняють нам вікна у реальність, дають змогу виявити наші можливості та поставити собі особисті запитання про наші найпотаємніші бажання: короля поранено, хай живе король!» — зауважує Шарль Пепен.

Поразки формують життєвий досвід, а досвід — нашу життєву історію. А життя, як відомо, наш справжній і єдиний скарб. «Не має значення, скільки разів ми впадемо, адже ми підведемося на один раз більше і станемо розумнішими», — підсумовує автор.comments powered by HyperComments
БІЗНЕС-ПОДІЇ ДЛЯ ВАШОГО РОЗВИТКУ:
17 липня 2020
Київ
Кевін Гаскелл (Ex-СEO UK Porsche, BMW, Lamborghini): Як об’єднати команду, щоб досягати екстраординарних результатів
22-23 липня 2020
Онлайн-курс
Ефективні інструменти нематеріальної мотивації
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Спершу найважливіше! Жити, любити, вчитися, залишити слідСпершу найважливіше! Жити, любити, вчитися, залишити слід
Творча впевненість. Як розкрити свiй потенцiалТворча впевненість. Як розкрити свiй потенцiал
Під три чорти турботи! Нумо до роботи!Під три чорти турботи! Нумо до роботи!

bigmir)net TOP 100

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тенденції, Інтерв'ю, Бізнес-освіта, Коментарі, Рецензії, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Семінари, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Ресурси, Статті партнерів
ПРОЕКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2020, Management.com.ua
Портал створено та підтримується Strategic

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management➥ Дякую, я вже підписана(-ий)