РЕЦЕНЗІЇ | Огляд книги 5 вересня 2022 р.

Приховані витрати економіки посередників

Нова книга «Direct» досліджує розвиток платформ-посередників і їхній вплив на те, як ми купуємо й продаємо.

Яка ціна нижчих витрат? Велика, якщо слідувати аргументам нової книги Кетрін Джадж (Kathryn Judge) «Direct: The Rise of the Middleman Economy and the Power of Going to the Source» («Прямий: підйом економіки посередників та сила звернення до джерела»). У цьому захоплюючому оповіданні про загрозу сучасної економіки Джадж, професорка права Колумбійського університету, вказує як на приховані, так і на явні витрати, які несуть споживачі в рамках того, що вона називає економікою посередників.

Предметом дослідження Джадж є платформи цифрової та електронної комерції, які діють як оптовики, роздрібні продавці та брокери між клієнтами та продуктами/послугами, які вони купують, а також — їхнє стрімке зростання, викликане інтенсивним глобальним попитом і дедалі складнішими лініями постачання. Хоча в певному сенсі посередники потрібні, її попередження зрозуміле: звичка купувати у глобальних посередників робить нас сліпими до переваг більш близької та локальної економіки.

Direct: The Rise of the Middleman Economy and the Power of Going to the Source

Джадж пише:

«Ті самі якості, які роблять посередників хорошими з’єднувачами, також дають їм величезну владу. З часом це дозволяє їм розширювати свої володіння, зміцнювати потребу у своїх послугах, спотворювати процес прийняття рішень споживачами та іншим чином просувати свої інтереси за рахунок тих, кому вони мають служити».

Витрати посередників множаться і з’являються там, де ми не могли очікувати, включаючи вищі комісійні ріелторам за продаж будинків. Але для Джадж витрати виходять за рамки простих економічних ризиків і є штучним посередником, який зменшує цілісність прямого обміну. У більш переконливих пасажах вона звинувачує найдомінантніших посередників у сприянні самотності, ізоляції та відсутності «людського процвітання» у всьому світі.

Джадж, чия наукова робота свідчить про живий інтерес до фінансів та регулювання, пише чітко і проникливо, ретельно спираючись на наукові журнали та джерела, включаючи звіти Міністерства сільського господарства США, дослідження Національного бюро економічних досліджень і Федерального резерву США, а також докладні звіти з публічних листів членів груп підтримки сільського господарства (CSA), які дозволяють споживачам купувати безпосередньо у місцевих фермерів. Вона також часто звертається до особистого досвіду, порівнюючи процес купівлі свіжих продуктів як член CSA з покупкою подібних товарів у великому магазині. Такі приклади надають її аргументам переконливості та розкривають її схильність до місцевої (або прямої) торгівлі. Таким чином, книга має відтінки «Маленьке — це прекрасно» Е. Ф. Шумахера та «Дар» Льюїса Гайда, приправлені «Прибуття сьогодні» Крістофера Мімса — її аргументи яскраві, коли її матеріал пов’язаний із безпосередніми та зростаючими економічними тенденціями.

Вона пише, що електронна комерція перетворилася на ринок, де «домінування часто є нормою», де великі гравці поступово створили платформи, які надають необмежений контрольза їх багатогранними ролями. Домінуючі сьогодні рітейлери об’єднали свої масштаби та активи (такі як виробництво товарів під власними марками), щоб забезпечити споживачам переваги нижчих цін і більшої зручності.

«Вузол за вузлом, кожен робить небагато — те, що він може робити з найменшими витратами — доки все поняття виробництва не стане настільки дезагрегованим, що жодну компанію, а тим більше людину, не можна буде назвати виробником будь-якого готового товару».

Але вона також показує, що гігантські посередники та довгі ланцюги постачання — це дві сторони однієї медалі. Коротше кажучи, добре це чи погано, нам все ще потрібні посередники, щоб допомогти домовитися про глобальний попит, а також географічно розподілені та логістично складніші джерела.

«Кожен із них підтримує та набирає імпульс від іншого, що призводить до ще більших посередників і ще довших і складніших ланцюгів поставок».

«Проблема не в посередниках, а в економіці посередників», — пише Джадж, висуваючи структурний аргумент проти замкнутих екосистем. В одному прикладі, спираючись на такі джерела, як блискуча книга Чарльза Фішмана «Ефект Wal-Mart», вона відстежує, як гігант роздрібної торгівлі перетворився з великого гравця в роздрібній торгівлі на окрему економіку — частково тому, що компанія використала унікальні сильні сторони у перевагах наступного рівня, таких як додатковий продаж, утримання та аналіз клієнтів.

Джадж дорікає великим гравцям, таким як Національна асоціація ріелторів, за те, що вони стягують, на її думку, надмірні комісії. Її ціллю є великі фінансові гравці, які створили екзотичні і непотрібні (непрямі) фінансові продукти, котрі допомогли спричинити великий крах 2008 року. Але вона висуває свій найвагоміший аргумент проти важковаговиків електронної комерції, які використовують своє домінуюче становище на ринку, щоб знизити ціни конкурентів і заманити клієнтів такими зручностями, як безкоштовна доставка.

Більше того, платформи, на яких розміщуються сторонні продавці на додаток до їхніх власних брендів, дозволили найбільшим гравцям перетворитися як на гравців, які грають за столом, так і на компанію, яка гарантовано бере участь у грі. Влада, яку дає це злиття, є значною на ринку з низькою маржою. Менші гравці стикаються з тим, що виглядає як добре захищена фортеця, нездатна конкурувати одночасно на всіх фронтах.

Зрештою, перед читачем постає завдання розглянути людські цінності, які можуть забезпечити прямі покупки. Джадж наводить численні приклади способів, як споживачі можуть купувати безпосередньо в місцевих установах і бутиках (подумайте про свого місцевого продавця книг!). Вона вірить, що прямий обмін сприяє розвитку зв’язків і спільності, одночасно сприяючи створенню більш справедливої, стійкої та підзвітної економічної системи; і розповідає про конкретні кроки, спрямовані на реалізацію цього бачення. «Direct» — чарівне нагадування про приховані витрати, які часто пов’язані з невеликим прибутком, і про вигоди для людей, які стають можливими завдяки місцевим покупкам.

За матеріалами strategy+business



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Як ви збудуєте своє життя?Як ви збудуєте своє життя?
Принцип мозаїки. Шість навичок дивовижного життя і карєриПринцип мозаїки. Шість навичок дивовижного життя і карєри
100 правил успішних людей. Маленькі вправи для великого успіху в житті100 правил успішних людей. Маленькі вправи для великого успіху в житті

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)