РЕЦЕНЗІЇ | Огляд книги 26 листопада 2015 р.

Не бійтесь казати «ні»

Часто доводиться чути про трагедії й скандали, котрих можна було б уникнути, якби комусь вистачило рішучості не виконувати дурні або навіть злочинні накази. У своїй новій книзі «Intelligent Disobedience: Doing Right When What You’re Told to Do Is Wrong» («Розумна неслухняність: як діяти правильно, коли вам кажуть вчиняти невірні дії») Айра Шалефф (Ira Chaleff)1 пише про те, коли та як слід відмовлятися від виконання неадекватних наказів та як знаходити кращі способи досягнення цілей.

Intelligent Disobedience: Doing Right When What You’re Told to Do Is Wrong (Розумна неслухняність: як діяти правильно, коли вам кажуть вчиняти невірні дії)
» Докладніше на Amazon
Ті, хто знайомі з психологічними дослідами Стенлі Мілгрема (Stanley Milgram) та зі Стенфордським тюремним експериментом Філіпа Зімбардо (Philip Zimbardo), знають: люди, здебільшого, готові сліпо виконувати накази, що суперечать моральним й правовим нормам, а за певних обставин не задумуючись вчиняти жорстокості один до одного.

«У будь-який культурі навчання дітей слухняності — це органічна частина процесу соціалізації», — пише Шалефф. При цьому він зазначає, що прищеплювання персоналові звички ставити розпорядження під сумнів є надійним засобом запобігання різноплановим проблемам, які можуть вразити організацію (наприклад, відмовляючись виконувати розпорядження, що суперечать професійній етиці, бухгалтер може попередити негативні для бізнесу наслідки).

Автор звертає увагу на те, що в процесі нашого виховання майже (або взагалі) немає нічого, що могло б служити противагою зорієнтованості людини на покору. І якщо ви не є нігілістом від природи, вам буде важко ввійти у протистояння з особою, вищою за «рангом». А навіть якщо ви й належите до категорії тих, від кого в керівників постійно «болить голова», то, ймовірно, не знаєте, як чинити супротив чиємусь безглуздю у конструктивний спосіб.

Шалефф пропонує використати для розв’язання людської проблеми приклад собак. Хоча у більшості випадків ми домагаємося від цих травин бездумного виконання наказів (на кшталт «сидіти!», «стояти!»), службові собаки, котрі використовуються як поводирі для сліпих, навчені «розумної неслухняності». Інакше кажучи, вони володіють вмінням розпізнавати та ігнорувати команди, що можуть завдати шкоди їхньому підопічному. Так, отримавши команду «вперед!» від господаря, вже готового вийти на проїзну частину, собака зупинить його в разі небезпеки (наприклад, наближення безшумного електромобіля), подавшись всім тілом назад. «Собака-поводир є ототожненням якості, котру ми прагнемо мати, а саме: робити, що потрібно в ситуації, коли нас змушують вчиняти те, чого робити не слід», — пише автор.

Аби змінити глибоко вкорінену культуру, в якій виконання розпоряджень в автоматичному режимі є нормою, Шалефф радить привчити працівників слідувати наступному алгоритму дій:

  1. переконайтесь, що розумієте сутність місії організації, цілі вашої діяльності, а також цінності, якими мусите керуватися при досягненні цілей;
  2. отримавши розпорядження, котре, як вам здається, суперечить місії, цілям чи цінностям, зверніться за додатковими роз’ясненнями, а потім ще раз оцініть наказ з тим щоб визначити джерело проблеми (скажімо, виконуючи його, ви порушуєте техніку безпеки праці, вчиняєте неетичні або противоправні дії тощо);
  3. вирішить для себе — виконувати розпорядження чи ні (а якщо можливо, запропонуйте прийнятний варіант альтернативних дій);
  4. візьміть на себе відповідальність за зроблений вибір.

Як досвідчений консультант Айра Шалефф дуже добре знає: неможливо подолати запрограмованість соціальної поведінки, що формувалася десятиріччями, просто вручивши кожному працівникові пам’ятку з інструкціями. Для цього потрібні тривалі зусилля — безперервне навчання персоналу та бажання менеджерів не просто миритися з виявами «розумної неслухняності», але й заохочувати їх, а дуже часто необхідно запроваджувати ще й глибокі організаційні трансформації, які б дозволили усунути перепони, що стають на заваді потрібним поведінковим змінам.

За матеріалами strategy+business.


    1 Айра Шалефф також є автором книги «The Courageous Follower» («Мужній послідовник»).


comments powered by HyperComments
БІЗНЕС-ПОДІЇ ДЛЯ ВАШОГО РОЗВИТКУ:
8-9 грудня 2021
Київ
Сучасні методи управління виробничими процесами
11-12 грудня 2021
Київ
KPI: матеріальна мотивація персоналу
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Великий потенціал. Припиніть гонитву за успіхом і отримайте більше щастя й гараздівВеликий потенціал. Припиніть гонитву за успіхом і отримайте більше щастя й гараздів
Кради як митець. Креативнi «фiшки», про якi тобi нiхто не розповiстьКради як митець. Креативнi «фiшки», про якi тобi нiхто не розповiсть
Надприродний розум. Як досягнути надзвичайного силою розумуНадприродний розум. Як досягнути надзвичайного силою розуму


bigmir)net TOP 100

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тенденції, Інтерв'ю, Бізнес-освіта, Коментарі, Рецензії, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Семінари, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Ресурси, Статті партнерів
ПРОЕКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2021, Management.com.ua
Портал створено та підтримується Strategic

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management➥ Дякую, я вже підписана(-ий)