РЕЦЕНЗІЇ | Огляд книги 14 лютого 2017 р.

«Диявол», якого знають всі

Упродовж останніх років справи у фінансовому світі виглядають так, мовби все перевернулося з «ніг на голову». Від’ємна процентна ставка, спасіння великих банків за державний кошт, зсув від оптимізму до песимізму. Спотворене сприйняття ідеї боргу — ось, що є першопричиною економічних потрясінь останніх років, — вважає Едер Тернер (Adair Turner), колишній голова управління з фінансового регулювання та нагляду Великої Британії (тобто людина, яку аж ніяк не можна назвати стороннім спостерігачем подій першої в цьому столітті глобальної фінансової кризи).

Between Debt and the Devil: Money, Credit, and Fixing Global Finance (Між боргом і дияволом)
» Докладніше на Amazon
У своїй книзі «Between Debt and the Devil» («Між боргом і дияволом»)1 Тернер закликає переглянути філософію боргу. «Ми наближаємось до епохи "евтаназіі рантьє"», — стверджує він. Що саме мається на увазі?

У минулому життя було бідним, темпи економічного зростання досить швидкими, а потреби підприємств у капіталі настільки високими, що в світі просто бракувало заощаджень. Тому суспільство усвідомило: щоб розвивати підприємства, недостатньо мати робочу силу, знання, обладнання, прагнення експериментувати та готовність ризикувати — потрібні ще й капіталовкладення. Отже, довелося переконувати тих, хто мав вільні кошти, не поспішати їх витрачати, а вкладати в цінні папери. Тобто відбувався простий обмін: індивід жертвував своєю купівельною спроможністю, отримуючи взамін стабільні надходження від облігацій та боргових цінних паперів, такими чином фактично перетворювався на рантьє. З одного боку, це дозволяло мобілізувати грошові ресурси та здійснити капіталовкладення, потрібні для зростання; з іншого — цінні папери, які вважались якнайнадійнішим «сховищем» цінності, час від часу вели себе цілком непередбачено і тоді у фінансовій сфері запановував безлад.

Проте, як би там не було в минулому, зараз настала цілком інша доба. Ларрі Саммерс (Larry Summers), екс-міністр фінансів США, назвав її «безперервною стагнацією», що означає: через низькі темпи зростання, низькі процентні ставки та погані перспективи для інновацій — людям більше нецікаво вкладати кошти в цінні папери. Надмір капіталу та обмеженість можливостей для його інвестування веде до того, що одне лише бажання не витрачати, а нагромаджувати кошти більше не дає очікуваної віддачі. Зрештою, кожний, хто після 2008-го намагався примножити капітал, не йдучи при цьому на значний ризик, дуже добре це відчув. Більше того, якщо зазирнути у майбутнє настільки далеко, наскільки це дозволяють фінансові прогнози, то не можна побачити жодних ознак, які б говорили про ймовірність зміни поточної ситуації. У липні 2016-го року біля $13 трлн., вкладених у боргові зобов’язання в різних країнах світу, мали від’ємну процентну ставку. І такий стан справ «вбиває» рантьє.

Тернер робить висновок, що за таких обставин борг більше не відіграє жодної конструктивної ролі, але при цьому продовжує нести в собі всі притаманні йому небезпеки. Якщо працю та професійні навички потрібно винагороджувати заробітною платою; драйв та прагнення експериментувати — прибутками та опціонами; бажання ризикувати — збільшеннями доходності акціонерного капіталу; розробку технології — роялті та ліцензійною винагородою; то боргові цінні папери слід сприймати як форму «забруднення» економічного середовища та оподаткувати. Епоха, коли вважалось, що борг — це добре і можна було благодушно споглядати, як банки безперервно підвищували значення коефіцієнту фінансового левериджу (співвідношення боргового і власного капіталу) завершилась назавжди (якщо взагалі щось таке можна було колись сприймати у позитивному ключі).

На думку Едера Тернера, трансформація економічної політики мусить базуватись на двох основних припущеннях. По-перше, слід визнати, що неможливо створити ідеальну економічну систему. Ми завжди стикатимемося з вибором — яка з недосконалостей її інститутів є меншим злом, а яка більшим. Тому потрібні значно вищі вимоги до капіталу банків та набагато жорсткіші умови кредитування. Також ми мусимо збудувати таку політико-економічну систему, яка б стримувала намагання постійно збільшувати частку боргового капіталу. По-друге, варто відмовитись від віри в те, що економічну політику можна звести до набору простих правил. Бо, як зазначає Тернер, тоді ми ризикуємо стати заручниками такої ж безнадійної ідеї, як і припущення, що проблему можна розв’язати з допомогою централізованого планування.

За матеріалами strategy+business.


    1 Книга увійшла до переліку «Найкращі бізнес-книги 2016-го року» (категорія «Економіка») за версією видання strategy+business.


comments powered by HyperComments
БІЗНЕС-ПОДІЇ ДЛЯ ВАШОГО РОЗВИТКУ:
14-15 грудня 2018
Київ
ELForum 2018. III конференція з дистанційного навчання
19-20 грудня 2018
Київ
Управлінський облік. Фінанси. Бюджети
16 січня 2019
Київ
Управління відділом продажів

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Теорія каст і ролейТеорія каст і ролей
Чек-лист. Как избежать глупых ошибок, ведущих к фатальным последствиямЧек-лист. Как избежать глупых ошибок, ведущих к фатальным последствиям
Пирамида эффективности. От разрозненных техник к цельной системеПирамида эффективности. От разрозненных техник к цельной системе
Дар лидера. Как научиться влиять на людейДар лидера. Как научиться влиять на людей
Персональный ребрендинг. Как изменить свой имидж, сохранив репутациюПерсональный ребрендинг. Как изменить свой имидж, сохранив репутацию


система корекції помилок Увага! На сайті працює система корекції помилок. Побачивши помилку в слові (реченні), виділіть його та натисніть Ctrl+Enter.
bigmir)net TOP 100

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тенденції, Інтерв'ю, Бізнес-освіта, Коментарі, Рецензії, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Семінари, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Ресурси, Статті партнерів
ПРОЕКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2018, Management.com.ua
Портал створено та підтримується Strategic

Підписка на Менеджмент.Дайджест

Отримуйте найновіші матеріали на свій e-mail (1 раз на тиждень)Дякую, я вже підписана(-ий)