ТЕНДЕНЦІЇ | Технології 3 липня 2023 р.

Топ-10 новітніх технологій 2023 року від Всесвітнього економічного форуму

Всесвітній економічний форум (WEF) у співпраці з Frontiers та понад 90 експертами з 20 країн світу випустив звіт про топ-10 новітніх технологій 2023 року — Top 10 Emerging Technologies of 2023. Звіт має на меті висвітлити різні точки зору з усього світу та дати уявлення про потенціал цих технологій. Він також містить карти трансформації, які демонструють, як ці технології перетинаються з іншими глобальними темами.

«Понад десять років Форум опитує науковців, лідерів промисловості та футурологів щодо новітніх технологій, які трансформують економіку та суспільство. У такий спосіб звіт «Top 10 Emerging Technologies of 2023» має на меті допомогти фахівцям у різних секторах і галузях передбачити експоненціальний розвиток технологій, інтерпретувати їхні наслідки, а також сприяти розвитку галузевих і суспільно корисних застосувань», — зазначив Джеремі Юргенс (Jeremy Jurgens), керуючий директор WEF.

Топ-10 новітніх технологій 2023 року від Всесвітнього економічного форуму

Топ-10 новітніх технологій 2023 року

1. Гнучкі батареї

Нове покоління гнучких акумуляторів може дозволити безперешкодно інтегрувати технології в тканини та одяг. Очікується, що ринок гнучких батарей швидко зростатиме в найближчі роки. Одне з досліджень прогнозує, що він зросте на $240,47 млн у період з 2022 по 2027 рік, прискорюючись за цей період на 22,79% у середньорічному обчисленні.

2. Генеративний штучний інтелект

Генеративний ШІ може синтезувати те, чого він навчився на основі гігантських масивів даних, щоб створювати та інтуїтивно сприймати нову інформацію у нові способи. Це є потужним типом ШІ, який може створювати новий і оригінальний контент, вивчаючи закономірності в даних, використовуючи складні алгоритми і методи навчання, інспіровані людським мозком. Хоча наразі генеративний ШІ все ще зосереджений на створенні тексту, комп’ютерному програмуванні, зображень і звуку, ця технологія може бути застосована для цілого ряду цілей, включаючи розробку ліків, архітектуру та інженерію.

3. Стале авіаційне паливо

Стале (екологічне) авіаційне паливо, створене з біомаси, в поєднанні з іншими стратегіями декарбонізації, прокладає надійний шлях до авіації з нульовим рівнем викидів вуглекислого газу. На авіацію щорічно припадає 2-3% світових викидів CO2, причому за «звичайного сценарію» прогнозовані викиди становитимуть 39 гігатонн між 2022-2050 роками.

Хоча використання електромобілів для наземного транспорту стрімко зростає, авіаційний сектор стикається з проблемами декарбонізації, оскільки для польотів на далекі відстані потрібне енергоємне паливо. Крім того, висока ціна заміни літаків означає, що нинішній парк буде експлуатуватися десятиліттями, а електричні або водневі літаки можуть виявитися нежиттєздатними для польотів на далекі відстані за будь-яких обставин.

4. Дизайнерські фаги

Штучні віруси, відомі як дизайнерські фаги, можуть дозволити гіперцільову терапію, завдяки чому можна вибірково впливати на певні бактерії. Кількість мікробів, що живуть на тілі людини і всередині неї, збігається з кількістю людських клітин, а може навіть перевищувати її. Спільнота мікробів, яку має організм, називається його мікробіомом, і мікробіоми людей, тварин і рослин відіграють важливу роль у здоров’ї цих організмів.

5. Метавсесвіт для психічного здоров’я

Метавсесвіт може бути використаний для створення спільного віртуального простору, де люди можуть спілкуватися й отримувати доступ до терапії. Генеральний хірург США нещодавно оголосив війну тому, що він називає «однією з найактуальніших проблем охорони здоров’я країни нашого часу». Надлишок екранного часу і соціальні мережі можуть погіршити психологічне благополуччя, але вони також можуть покращити його, якщо використовувати їх відповідально. Екранний час, витрачений на налагодження зв’язків у спільному віртуальному просторі, може допомогти боротися зі зростаючою кризою психічного здоров’я, а не сприяти її посиленню.

6. Датчики для рослин

Індивідуальний моніторинг рослин дозволить збирати дані з надзвичайно високою деталізацією про врожай фермера. Продовольча і сільськогосподарська організація ООН заявляє, що світове виробництво продуктів харчування має зрости на 70%, щоб прогодувати населення планети у 2050 році. Технологічні інновації в сільському господарстві стануть ключовим кроком до вирішення цієї проблеми та покращення світової продовольчої безпеки.

7. Просторова оміка

Нові методи візуалізації можуть відкрити унікальний доступ до того, що раніше не можна було побачити. Людське тіло складається приблизно з 37,2 трильйонів клітин. Як вони всі працюють разом, щоб підтримувати наше життя і здоров’я? Просторова оміка може дати дослідникам відповідь.

Поєднуючи передові методи візуалізації зі специфікою і роздільною здатністю секвенування ДНК, цей новий метод дозволяє скласти карту того, що, де і коли відбувається в біологічних процесах на молекулярному рівні. Починаючи з досліджуваного органу (наприклад, мозку миші), вчені розтинають тканину на зрізи товщиною лише в одну клітину. Потім використовуються інноваційні методи для візуалізації розташування конкретних біомолекул у кожному зрізі. Просторова оміка дозволяє розглядати раніше неспостережувану клітинну архітектуру та біологічні події з безпрецедентною деталізацією.

8. Гнучка нейронна електроніка

Прориви в гнучкій електроніці можуть прокласти шлях до неврологічних методів лікування. В останні роки інтерфейси «мозок-машина» (BMI) набули популярності, розпалюючи колективну уяву щодо потужності і потенціалу одного дня керувати машинами за допомогою думки. BMI дозволяє електричним сигналам, які виробляє мозок, бути зафіксованими сенсорним обладнанням. Алгоритми потім декодують ці сигнали в інструкції, які комп’ютер може зрозуміти і виконати. Системи, подібні до BMI, вже використовуються для лікування пацієнтів з епілепсією, а також у нейропротезуванні — протези кінцівок використовують електроди для взаємодії з нервовою системою.

9. Сталі обчислення

Інновації в управлінні теплом та оптимізації енергоспоживання можуть допомогти центрам обробки даних перейти до більш екологічно сприятливого майбутнього. Хоча Земля, безперечно, стикається з екологічною кризою, що загострюється, може здатися, що збільшення залежності від даних не відіграє великої ролі. Проте дата-центри — які забезпечують пошук Google, електронну пошту, метавсесвіт, штучний інтелект і безліч інших аспектів суспільства, що дедалі більше ґрунтується на даних — споживають приблизно 1% електроенергії, виробленої в усьому світі, і ця цифра лише збільшуватиметься зі зростанням попиту на послуги з обробки даних.

Хоча й не існує якоїсь чарівної палиці для «зелених даних», очікується, що наступне десятиліття буде відзначатися значним прогресом у напрямку створення дата-центрів із нульовим споживанням енергії, оскільки новітні технології поєднуються та інтегруються в інноваційні способи, швидко роблячи мрію про такі дата-центри досяжною реальністю.

10. Охорона здоров’я за сприяння штучного інтелекту

Одним із найефективніших способів впливу нових ШІ-систем на охорону здоров’я є обробка даних та аналітика. Недоліки систем охорони здоров’я в усьому світі стали очевидними і жахливо наочними в перші дні пандемії COVID-19 — коли робоче навантаження багатьох лікарень було швидко перевищено. У відповідь на це були створені урядові та академічні групи для інтеграції ШІ та машинного навчання (ML) в охорону здоров’я — як для прогнозування пандемій, що насуваються, так і для ефективної боротьби з ними.

Ці нові зусилля, спрямовані на підвищення ефективності національних і глобальних систем охорони здоров’я перед обличчям серйозних криз у цій сфері, а також на демократизацію доступу до медичної допомоги, наразі перебувають на початковій стадії. Але вони швидко розширюватимуться завдяки інтеграції якісних даних у моделі ШІ та ML.

* * *

Звіт WEF слугує цінним інструментом для бізнес-лідерів і політиків, який допомагає відповідально використовувати трансформаційний потенціал новітніх технологій. Як флагманський продукт Центру четвертої промислової революції WEF, звіт відповідає місії Центру — сприяти справедливій та орієнтованій на людину трансформації промисловості, економіки та суспільств за допомогою технологічного прогресу.

Включення цих технологій до звіту підкреслює їхній потенціал для формування майбутнього в різних секторах, революціонізації промисловості, покращення охорони здоров’я та сприяння сталому розвитку. Маючи ці знання, стейкхолдери можуть приймати поінформовані рішення і використовувати ці прогресивні технології для стимулювання позитивних змін і вирішення глобальних проблем.



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Працюй чотири години на тиждень. Нова психологія успіхуПрацюй чотири години на тиждень. Нова психологія успіху
Ефект накопичення. Покрокова інструкція до успіхуЕфект накопичення. Покрокова інструкція до успіху
Творча крива. Як створити потрібну ідею в потрібний часТворча крива. Як створити потрібну ідею в потрібний час

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)