БІЗНЕС-ОСВІТА | Майбутнє 21 березня 2016 р.

Четверта індустріальна революція і освіта

Автор: Євген Пенцак, керівник програми MBF kmbs
Джерело: innovations

Як зміниться світ у результаті четвертої індустріальної революції? Як це вплине на бізнес, життя людей та освітню сферу?

Євген Пенцак
Євген Пенцак

Чотири революції

Термін «четверта індустріальна революція» є логічним продовженням концепцій першої, другої та третьої індустріальних революцій, розвинених у книзі відомого американського економіста і еколога Джеремі Ріфкіна (Jeremy Rifkin). Він проводить ґрунтовний аналіз особливостей кожної з промислових революцій.

Перша революція — використання енергії вугілля та пари і промислова типографія, як основний комунікаційний інструмент. Друга революція — енергія нафти і виникнення двигуна внутрішнього згорання, і електрифікація, виникнення телефонних мереж, радіо та телебачення, як основні комунікаційні інструменти. В основі третьої індустріальної революції, на думку Ріфкіна, лежить п’ять факторів:

  1. Перехід на відновлювані джерела енергії.
  2. Перетворення всіх будівель на міні-електростанції.
  3. Використання водневої технології для акумулювання генерованої енергії.
  4. Використання інтернет-технологій для перетворення енергосистеми на інтелектуальну мережу.
  5. Масовий перехід на електромобілі та авто на водневих елементах.

Термін «четверта індустріальна революція» виник завдяки відомому швейцарському економісту Клаусу Мартіну Швабу (Klaus Martin Schwab) після його публікації в журналі Foreign Affairs (її ще називають сучасним «Капіталістичним маніфестом»). Четверту індустріальну революцію він пропонує називати цифровою, бо її особливою характеристикою є стирання відмінностей між фізичною, цифровою та біологічною сферами.

Хоча у світі ще не закінчилась третя індустріальна революція, розвинені країни світу вже однією ногою вступили у четверту фазу розвитку глобальної економіки, — зазначив Клаус Шваб у своїй промові на Всесвітньому економічному форумі в Давосі у 2016-му році. Зараз не так країни, як провідні інноваційні світові корпорації будуть пришвидшувати стрімку ходу реформ промисловості. Список найбільш інноваційних компаній світу очолюють Apple, Google, Tesla та Microsoft. А до найінноваційніших країн можна віднести, крім США, Швейцарію, Німеччину, Японію, Швецію, Нідерланди, Південну Корею.

Зараз не так країни, як провідні інноваційні світові корпорації будуть пришвидшувати ходу реформ промисловості

Інновації усюди

Основними елементами четвертої промислової революції будуть суцільні інновації, які повністю змінять спосіб життя людей, а також впливатимуть на свідомість (тобто поступово змінюватимуть саму природу людини). Практично всі виробничі процеси будуть автоматизовані, ми не тільки перейдемо на електромобілі й автомобілі на водневих двигунах, але й самі машини перевозитимуть нас без водіїв.

У людей вивільниться маса часу не тільки через роботизацію, але й через спосіб купівлі та доставки товарів. Можна буде замовляти індивідуальний дизайн та комплектацію продуктів та послуг, вони будуть миттєво оплачуватись, а дрони доставлятимуть товар прямо до вашого місцезнаходження.

Багато ринків будуть працювати напряму, оминаючи різні посередницькі структури: брокерів та дилерів. Поступово відімре необхідність у дешевій робочій силі, велика кількість некваліфікованих працівників опиниться без роботи. Люди стануть жити довше завдяки повній автоматизації процесів лікування і слідкування за здоров’ям людей. Тотальне старіння населення спричинить глобальні реформи державного управління, а також призведе до значних реформ у світовій фінансовій системі.

З розвитком нових технологій виграє найбільш інноваційна, інтелектуальна частина населення земної кулі, а низькокваліфікованим працівникам буде важко. У них виникне потреба шукати менш розвинені країни, куди ще не прийшли інновації. Масове зростання безробіття може спричинити нові соціальні вибухи, бо майнова нерівність у світі тільки зростатиме.

З розвитком нових технологій виграє найбільш інноваційна, інтелектуальна частина населення земної кулі

У майбутньому речі самі «спілкуватимуться» з центрами для їх виготовлення і доставки. Якщо ресурс мобільного пристрою чи комп’ютера вичерпується, або суттєво застаріває для виконання функціональних завдань користувача, то пристрій подаватиме сигнал виробнику. Через деякий час споживач отримає новий продукт з індивідуальними налаштуваннями. Причому це буде відбуватись із нашими улюбленими шампунями, зубною пастою, продуктами харчування, одягом тощо. Усі наші комунікаційні пристрої спілкуватимуться і узгоджуватимуть свої дії між собою. Глобальна база даних, що включатиме персоналізовані медичні показники і всі наші попередні дії, допомагатиме нам ефективніше проводити дозвілля, піклуватись про своє здоров’я тощо.

Майбутнє освіти

Яка модель бізнесу об’єднує сучасні успішні компанії? Uber придумав план ефективного управління мільйонами автомобілів, Airbnb побудував мережеву платформу управління величезною кількістю різноманітного житла, що здається в оренду. Не маючи жодного власного ресторану, компанія Subway має більше точок фаст-фуду, ніж мережа McDonald's, причому персоналу у неї у 500 разів менше. З появою компанії Lyft знання, яке було абсолютно необхідним для таксистів Лондона, щоб ефективно пересуватись його складною мережею вулиць, стало зовсім непотрібним. Нові моделі бізнесу ставлять зовсім нові вимоги до працівників, до їхньої освіти і навичок.

Людям залишиться лише творча праця, креативність стане основним інструментом розвитку і буде ключовою точкою диференціації людей. Відомий американський фізик, футуролог, основоположник теорії струн Мічіо Каку (Michio Kaku) таким бачить майбутнє освітньої сфери:

  1. Навчання не буде базуватись на запам’ятовуванні. Наш мозок не потрібно завантажувати зайвою інформацією, а вивільнений ресурс можна використовувати для розвитку навичок аналізу, аргументації та прийняття рішень.

  2. Навчання стане індивідуальним та автономним. Ми будемо самі нести відповідальність за свою освіту та обирати, що на даний момент нам потрібно засвоїти і з ким спілкуватись. Професія вчителя повністю зникне з нашого життя.

  3. Дипломи навчальних закладів втратять будь-яке значення, популярності набудуть персональні навчальні та сертифікаційні портфоліо, що будуть визначати можливість кандидата займати відповідну посаду.

  4. Підручники матимуть штучний інтелект, який сам визначатиме наповнення на кожну наступну сторінку в залежності від інтересів читача. І будуть в автоматичному режимі здійснювати апдейт всієї необхідної користувачеві інформації.

  5. Для досягнення успіху потрібно буде розвивати лише ті здібності, які недоступні роботам: уяву, креативність, ініціативність та лідерство, а суспільство перейде від товарної економіки до інтелектуально-креативної. Суспільства, які будуть орієнтуватись виключно на сировину, занепадатимуть і стрімко біднітимуть.

Людям залишиться лише творча праця, креативність стане основним інструментом розвитку

Цінуватись буде творення нового, а знання як такі не будуть нікому потрібні. Їх можна буде ще простіше знайти у вільному доступі. Людям необхідно буде розвивати навички перероблення знань. Всі матимуть змогу дивитись на одні й ті самі факти, але хтось зможе побачити у них закономірності, висловити нові ідеї. Насправді вся наука рухається не до складності, а до спрощення. Істина лежить не десь на глибині, а на поверхні — про це кажуть багато нобелівських лауреатів. Проте досі мало хто може побачити простоту.

Важливим буде те, як ми вмітимемо оперувати новими висновками, які згенерували інші. Хтось просунувся в програмуванні, одна людина використала це в економіці, потім друга — у фізиці… Такою буде наука майбутнього.

Креативне майбутнє

Щоб вивести людську креативність на новий рівень, мені здається, буде створена якась глобальна система. Вона об’єднає велику кількість людей, які працюватимуть у групах над вирішенням різноманітних проблем. Система буде моніторити цей процес у різних групах, а також враховуватиме внесок кожного — ми отримаємо надзвичайно потужний генератор та реалізатор ідей, який буде підживлюватись самим середовищем, що самонавчається. Така система буде опрацьовувати згенеровані та вирішені освітньою креативною платформою ідеї та продукти і запускати їх у виробництво, забезпечуючи винагороду розробникам у вигляді патентних чи дивідендних платежів з прибутку від реалізації.

Людям необхідно буде розвивати навички перероблення знань

Наявність подібної платформи повністю змінить наші уявлення про ресурс людини і дасть можливість швидко нарощувати інтелектуальний потенціал людства. Адже насправді кожен є генієм, але не розкритим, так само як і кожна дитина — талановита. «Розумна» мережа допомагатиме розкривати потенціал людей: з нею буде простіше пробувати, обирати та змінювати те, чим займатись. Вона дозволятиме вирішувати будь-які задачі дуже швидко — і переходити до наступних.

Ми стоїмо на порозі великих змін, які торкнуться навіть самої сутності людини, її права власності, її призначення у розвитку людства. А також концепції споживання як драйвера світового економічного розвитку. Відмовившись від надмірного споживання, людство отримає взамін відчуття задоволення від творчості і можливості ефективно працювати в середовищі, яке постійно вдосконалюється.ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Освіта проти таланту. Сила творчостіОсвіта проти таланту. Сила творчості
Розвиток мозку. Як читати швидше, запам’ятовувати краще та досягати метиРозвиток мозку. Як читати швидше, запам’ятовувати краще та досягати мети
Рік корисних звичок. Повний курс знань, щоб набути звичок, важливих для добробуту і щастя. Збірник самарі + аудіокнигаРік корисних звичок. Повний курс знань, щоб набути звичок, важливих для добробуту і щастя. Збірник самарі + аудіокнига

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management➥ Дякую, я вже підписана(-ий)