ІНТЕРВ'Ю | Кріс Капоссела 16 жовтня 2008 р.

Любити Білла

Автор: Віра Ткаченко, щотижневик "Контракти" (№40, жовтень 2008)

Кріс Капоссела став віце-президентом Microsoft, тому що не гнався за високою зарплатою. Зарплати у Microsoft не найвищі з-поміж підприємств IT-індустрії.

В інтерв’ю "Контрактам" Кріс Капоcсела (Chris Capossela), старший віце-президент корпорації Microsoft з напряму Information Worker Product Management Group, розповів про те, що:

    1) Білл Гейтс успішний завдяки своїй допитливості
    2) у Microsoft потенціалу працівника віддають перевагу над його досвідом
    3) зарплати у Microsoft не найвищі з-поміж підприємств IT-індустрії
    4) кожен із 85 тисяч працівників Microsoft є її акціонером

Ви довгожитель Microsoft, працюєте в компанії 17 років. Яким було ваше перше враження про дітище Білла Гейтса?

— То був цікавий час. Microsoft була молодою, але вже досить великою й успішною компанією. Тоді, як і зараз, вона брала на роботу багато випускників університетів. Саме так у Microsoft прийшов і я. Зважаючи на те, як до мене поставилися в компанії, я вирішив, що тут дуже добре приймають новачків. Думаю, дружелюбне ставлення до нових працівників зберігається в нас досі.

Як Ви знайшли Microsoft?

— Тоді це була не дуже відома компанія. Я дізнався про неї від однокурсників, які влітку стажувалися у Microsoft. Коли ми закінчили університет і стали шукати роботу, мені порадили спробувати влаштуватися в компанію у Сіетлі — Microsoft. Я прийшов у корпорацію 1991 року і перший час проводив презентації Windows та Office на семінарах.

За час роботи в компанії ви займалися і маркетингом, і розробкою продуктів. Як вам вдавалося працювати у таких різних сферах діяльності?

— У компаніях, що спеціалізуються на високих технологіях, це звичайна справа. Люди часто змінюють сферу діяльності — від технічної до продажу та маркетингу. І в цьому принадність хай-тек-індустрії. Розробники продуктів не зосереджуються лише на технологіях. Ще одна їхня мета — зробити так, щоб продукт був корисний клієнтам і допомагав їхньому бізнесу ставати успішнішим. Тобто, якщо ви підходите до роботи з погляду потреб клієнта — неважливо, розробляєте продукт чи продаєте його, — в обох випадках на вас чекає успіх.

Ви вже почали робити кар’єру менеджера у Microsoft, керували відділом, але пішли в помічники до Білла Гейтса. Чому?

— Це довга історія, спробую викласти її стисло. Відмінність Microsoft у тому, що вона надає своїм працівникам безліч можливостей для розвитку. І тут немає жорстких правил просування кар’єрними сходами. Цей процес швидше нагадує пошук можливостей: все у ваших руках. Працівники різних департаментів постійно роблять пропозиції і дають поради своїм колегам з інших підрозділів.

— Щоб отримати крісло віце-президента, довелося віддати 17 років життя
— Щоб отримати крісло віце-президента, довелося віддати 17 років життя

Так одного разу мій друг дізнався, що Білл Гейтс шукає асистента, який допомагав би йому готуватися до виступів. Голові ради директорів Microsoft потрібна була людина, яка, з одного боку, мала б досвід розробки продуктів, а з іншого — володіла б хорошими комунікативними навичками. На цю посаду претендували кілька осіб, було проведено конкурсний відбір, що складався зі стандартних співбесід. Можна сказати, мені просто пощастило.

Через два роки я так само отримав свою наступну посаду: почув про цю вакансію від колеги.

Все ж таки Ви вважали, що бути помічником Гейтса — почесніше заняття, ніж робити кар’єру менеджера або інженера?

— Знаєте, я ніколи не планував свою кар’єру на кілька років наперед. Мені завжди передусім хотілося мати цікаву роботу, яка так надихала б, щоб хотілося щоранку на неї приходити. Я не вважаю правильним хапатися за ту чи іншу посаду тільки тому, що це маленький крок на шляху до якоїсь великої, але віддаленої мети, яка може так і не наблизитися. Потрібно братися за захопливу роботу і вірити, що вона відкриє нові можливості. Моя кар’єра була дещо нетрадиційною — я не дотримувався якогось певного плану, кар’єра будувалася швидше у вільному режимі. І цей шлях виявився успішним. Він доводить, що є різні способи обійняти керівну посаду.

Але ця робота була більш високооплачуваною чи ви розуміли, що перед вами відкриються ширші можливості просування кар’єрними сходами у Microsoft?

— Мені просто хотілося працювати поряд із Біллом Гейтсом, учитися в нього, бо цю людину я поважаю більше, ніж будь-кого. Адже Білл, як ніхто інший у світі бізнесу, змінив життя мільйонів рядових працівників і цілих компаній завдяки продуктам Microsoft. Тобто мотивуючим чинником були не гроші (зарплата зросла незначно) і не збільшення кола обов’язків, а шанс здобути безцінний досвід завдяки щоденному контакту з Біллом Гейтсом.

Однак багато моїх колег і знайомих відмовляли мене від такого кроку, стверджуючи, що це нетрадиційний шлях для кар’єри, і невідомо, що вийде в результаті, казали: потрібно займатися розробкою або просуванням продуктів. Але мені здавалося, що цей досвід буде неймовірним. Так і вийшло.

А чи всі помічники Гейтса ставали віце-президентами?

— Поки що не всі, але у них ще все попереду! (Сміється.)

Як ця робота допомогла Вам у майбутньому: ви познайомилися з топ-менеджерами Microsoft, заявили про себе чи здобули навички, які змогли застосовувати у своїй подальшій роботі?

— Звісно, набуті у різний час роботи в Microsoft знайомства відіграли важливу роль у моїй кар’єрі. Це ще один позитивний бік зміни сфери діяльності всередині компанії: я зустрічав різних людей у різних підрозділах Microsoft, і з ними зав’язувалися певні стосунки. Наприклад, працюючи інженером-розробником Microsoft Aсcess, я познайомився з багатьма інженерами, працюючи з Біллом Гейтсом — з керівниками практично всіх напрямів бізнесу. А коли через два роки став керівником штабу президента Microsoft EMEA (Європа, Близький Схід і Африка) і переїхав до Парижа, часто спілкувався з працівниками локальних офісів і познайомився з регіональними керівниками компанії з продажу, методи роботи котрих відрізнялися від тих, яких дотримувалися у головному офісі. Тому, коли мене призначили на нинішню посаду віце-президента з напряму Information Worker, дуже стало у пригоді те, що багато хто в компанії мене вже знав.

Кажуть, що Білл Гейтс працює по 15-17 годин на добу.

— Так і є. Він справді віддає всі сили улюбленій справі, й найбільшу частину його життя завжди займала саме Microsoft.

Гейтс, працюючи у корпорації, більшу частину часу проводив в офісі чи в роз’їздах?

— Завдяки продуктам Microsoft, зокрема Office, можна працювати поза офісом: вдома, в аеропорту, готелі тощо. Коли Білл Гейтс одружився і в нього з’явилися діти, він змінив свій стиль роботи: вечеряв обов’язково вдома, щоб провести час із сім’єю. А після того як діти лягали спати, продовжував працювати вдома і надсилав працівникам компанії повідомлення електронною поштою до пізньої ночі.

А ще стверджують, що Гейтс зарозумілий і виявляє інтелектуальну нетерпимість. Це так?

— Ці слова мене дивують. Я знаю Білла Гейтса як толерантну людину. Просто є кілька хибних уявлень про нього. Білл серйозно ставиться до будь-якого завдання і працює в дуже інтенсивному ритмі, але протягом двох років нашої тісної співпраці я жодного разу не помічав, щоб він поводився нешанобливо щодо оточуючих. Можу стверджувати це на 100%.

— Я Гейтса бачив! Гейтс бачив мене!
— Я Гейтса бачив! Гейтс бачив мене!

Мене вражав інтерес, який виявляв Гейтс до всього нового, його прагнення вчитися. Попри те що Білл дуже розумна людина, він надзвичайно відкритий новим ідеям і знанням. Під час зустрічей завжди ставив багато запитань своїм співрозмовникам на найрізноманітніші теми, намагаючись чогось у них навчитися, дізнатися щось нове, і набагато менше говорив сам. Думаю, саме такий життєвий підхід став ключем до його успіху.

У книжці Джина Ландрама «13 чоловіків, які змінили світ» стверджується, що Гейтс одержимий духом суперництва і «змагається навіть у тому, хто краще влаштує вечірку». Ви теж це помітили?

— Ендрю Грув (голова ради директорів Intel. — Прим. Контрактів) написав книжку «Виживають тільки параноїки». Вона відображає один з аспектів культури Microsoft. Ми завжди дуже багато уваги приділяли критиці наших минулих дій, ретельно вишукували недоліки, щоб у майбутньому їх уникнути.

У Гейтса дійсно сильний здоровий дух суперництва. Він цікавиться запитами і побажаннями користувачів, щоб поліпшити розробки Microsoft. Найчастіше обговорювалися наші продукти, але якщо хтось інший робив щось добре, Гейтс намагався дізнатися, у чому суть цього успіху і чи зможемо ми зробити щось подібне або навіть перевершити цей результат. Тобто всі зусилля були спрямовані на те, щоб зробити продукти Microsoft найкращими. Ми стежимо за тим, яка ситуація з нашими продуктами на ринку, зустрічаємося з їхніми розробниками, відстежуємо реакцію покупців, звертаючи увагу на те, що їм подобається в продукції, а що ні. Для цього у нас є спеціальні портальні технології SharePoint.

У своїй книжці «Бізнес зі швидкістю думки» Гейтс стверджував: щоб залучити й утримати на роботі розумних людей, потрібно забезпечити їм можливість спілкуватися з іншими розумними людьми. Де Microsoft шукає таланти?

— У нашій філософії рекрутингу є кілька основоположних постулатів. Під час прийому на роботу ми, звісно ж, звертаємо увагу на досвід. Але насамперед шукаємо людей із великим потенціалом. Це найважливіше. І прагнемо створити в компанії таку атмосферу, такі умови роботи, які максимально сприяли б реалізації можливостей кожного працівника. Нам цікаві ті, хто має пристрасть до технологій і хоче змінити за їхньою допомогою світ, полегшивши мільйонам людей роботу, обмін ідеями та знаннями.

Microsoft не завжди платить найвищі зарплати. Були і є IТ-компанії, які пропонують працівникам вигідніші умови. Але ми вважаємо, що в нас найкраще робоче середовище, завдяки чому можемо приймати в компанію найталановитіших людей.

Існують якісь системи для визначення потенціалу працівника чи це питання інтуїції?

— Люди проходять співбесіду. Рекрутинг — це не точна наука, не формула, тому інтуїція, звісно, застосовується. Безумовно, цей спосіб не ідеальний, але чудово працював протягом останніх 25 років.

Як побудована система освіти працівників?

— Для нас найважливіше — дати людям цікаву роботу, яка їх розвивала б. Ми вважаємо, що найефективніший розвиток — і професійний, і особистий — відбувається саме в процесі роботи над цікавими завданнями. Крім того, звісно, виділяються час і кошти для традиційних тренінгів. Але ключовим моментом є призначення людей на посади, на яких вони можуть розвиватися.

Скільки працівників Microsoft є її акціонерами?

— Кожен із 85 тисяч її співробітників. У кожній країні, де працює Microsoft, зокрема й Україні.

Ви казали, що в Microsoft немає суворої ієрархії. Чи означає це, що навіть із вищим керівництвом рядовий працівник може спілкуватися напряму?

— Це так. Одне із чудових досягнень інформаційних технологій — руйнування суворої організаційної ієрархії. У Microsoft заохочується спілкування співробітників за допомогою електронної пошти, причому писати вони можуть кому завгодно. Наприклад, Білл Гейтс і генеральний директор Стів Балмер щодня отримують тисячі повідомлень. Кожен працівник, якому є що повідомити і який має певні ідеї або просто хоче щось сказати, може написати листа першим особам компанії.

А чи на багато з них Гейтс або Балмер дасть відповідь?

— Звісно, на кожен лист. І це просто чудово — завдяки технологіям ідеї і думки працівників будуть почуті!

Персона

Кріс Капоссела (Chris Capossela) Кріс Капоссела народився у Бостоні

Освіта: має ступінь бакалавра комп’ютерних наук та економіки Гарвардського університету

Чим пишається: можливістю працювати над продуктами, якими користуються сотні мільйонів людей

Життєве кредо: робити щодня те, що любиш

Остання прочитана книжка: Девід Седарес «Коли ти оточений полум’ям»

Хобі: теніс, подорожі, кінематограф

Кар’єра

Пропрацював у Microsoft більш ніж 17 років на різних технічних і маркетингових посадах як у центральних, так і в регіональних офісах компанії

Будучи гендиректором бізнес-підрозділу Microsoft Project, відповідав за розробку продукту Microsoft Project Також обіймав посаду керівника секретаріату президента Microsoft у Європі, на Близькому Сході та в Африці (EMEA), що складається з 38 офісів Microsoft і має штаб-квартиру в Парижі

Більш ніж два роки Капоссела працював помічником голови ради директорів Microsoft Білла Гейтса, а перед цим — менеджером із продуктового маркетингу програм Microsoft Visual FoxPro та Access. Будучи членом групи Access, у 1997 році отримав патент США за розробку методу інтеграції Access із програмами контролю вихідного коду, такими як Microsoft Visual SourceSafe

Компанія

Microsoft заснована у 1975 р. і розробляє програмне забезпечення

Виручка у 2008 фінансовому році (закінчився 30 червня 2008 року) — $60,42 млрд, чистий прибуток — $17,68 млрд





ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Сила продуктивності. Як подолати прокрастинаціюСила продуктивності. Як подолати прокрастинацію
Есенціалізм. Мистецтво визначати пріоритетиЕсенціалізм. Мистецтво визначати пріоритети
Працюй чотири години на тиждень. Нова психологія успіхуПрацюй чотири години на тиждень. Нова психологія успіху

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)