Інтерв'ю з Волтером Айзексоном, автором книги «Стів Джобс»
Волтер Айзексон (Walter Isaacson) — американський журналіст і письменник. У минулому CEO телекомпанії CNN, редактор журналу Time, а донедавна і голова Broadcasting Board of Governors — державного відомства, що керує мовленням США. На сьогодні Волтер Айзексон обіймає посаду президента Аспенського інституту. Автор п'яти біографій, зокрема бестселерів про Бенджаміна Франкліна, Альберта Ейнштейна та Стіва Джобса.
Історія життя засновника Apple створювалася протягом трьох років, базуючись на близько ста інтерв'ю з родичами, друзями, колегами і суперниками. Із самим Стівом Джобсом автор провів понад сорок інтерв'ю. Останні кілька місяців книга Айзексона "Стів Джобс" є лідером продажів на Amazon.com.
Волтер Айзексон
(Walter Isaacson)
|
Коли Стів Джобс уперше запропонував написати про нього біографію у 2004, Ви відхилили пропозицію. Чому так сталося?
Волтер Айзексон: Одного разу при зустрічі він сказав мені: "Ти коли-небудь замислювався над тим, щоб написати про мене біографію?". Я подумав: "Він молодший за мене, причому на етапі становлення кар'єри зі злетами і падіннями". Тому відповів: "Знаєш, можливо, через двадцять років, коли ти вийдеш на пенсію, я це зроблю". Тоді я не усвідомлював, що він був хворим, а коли таки усвідомив, то зрозумів і те, що він змінює цілі індустрії, борючись із раком, і що це надзвичайно драматична історія2.
Відомо, що він мав схильність до створення власного Поля Викривленої Реальності (Reality Distortion Field, ПВР). Чи викликало у Вас труднощі те, що треба було вибиратися із цього ПВР і приземлено ставитися до його розповідей? Як Вам це вдавалось?
Волтер Айзексон: Енді Херцфельд (Andy Hertzfeld), який працював зі Стівом у першій команді Macintosh, говорив, що ти залишатимешся замкненим у цьому ПВР, навіть усвідомлюючи його існування. Однак саме тому Стів був дуже успішним: він свідомо ламав реальність таким чином, що ти починав вірити у власну здатність зробити неможливе. І ти дійсно робив неможливе. У мене ніколи не виникало відчуття, що він навмисне заплутує, проте я намагався перевірити кожну його історію. Я провів понад сто інтерв'ю. До того ж, він наполягав, щоб я не лише вислуховував його версію, але й опитував якомога ширше коло людей. Це було одне із багатьох дивних протиріч Джобса: він міг викривляти реальність, одночасно будучи брутально відвертим. Чесність як людська цінність вразила мене у ньому сильніше, аніж намагання завуальовувати речі.
Як проходили інтерв'ю із Джобсом? Ви ставили питання чи він просто розповідав?
Волтер Айзексон: Я запитував мало. Під час прогулянки, по дорозі або сидячи у його садку, я торкався певної теми, а він її уже розвивав. Навіть під час більш формальних зустрічей я лише мовчки сидів і слухав. Він любив розповідати історії і був дуже емоційним, особливо коли говорив про людей із життя, якими захоплювався або яких зневажав.
Він був впливовою людиною, яка могла наточити "зуб". Чи легко було домогтися, щоб інші добровільно розповідали про Джобса? Не було у них побоювань говорити?
Волтер Айзексон: Кожен хотів говорити про Стіва. Той, хто знав різні історії про нього, залюбки їх розповідав. Навіть ті, хто згадували про його різку манеру, робили це в контексті того, як він умів надихати.
Джобс був прибічником контркультури і Буддизму і поряд із цим — бізнесменом-мільярдером, який володів власним реактивним літаком. Яким чином протиріччя Джобса сприяли його успіхам?
Волтер Айзексон: Стіва переповнювали протиріччя. Він був бунтарем, що протиставляв себе культурі існуючого суспільства і став мільярдером. Він цурався матеріальних благ, проте створював предмети людських бажань. Час від часу він розповідав, як бореться із цими протиріччями. Відданість контркультурі разом із любов'ю до електроніки та бізнесу були ключовим фактором його продуктів, що поєднували новітні технології й мистецтво1.
Стів Джобс усе любив тримати під контролем, проте зобов'язався не втручатися у Вашу роботу. Чи дотримався він слова?
Волтер Айзексон: Так, окрім обкладинки, яку він вважав огидною. Він виразив своє ставлення категорично з цього приводу і в телефонній розмові сказав, що продовжуватиме співпрацю лише за умови, якщо його голос буде враховано. Я подумав, що це чудова пропозиція, зважаючи на його тонке відчуття дизайну.
Коли він зателефонував, це була одна із тих горезвісних розмов Стіва Джобса?
Волтер Айзексон: Він висловився чітко і розлючено, але я добре знав Стіва, щоб це мене здивувало чи занепокоїло — така була його манера відвертості. Він міг проявляти себе брутально, але це не було чимось, що слід сприймати особисто.
Джобс бував незговірливим. Чи пройнялися Ви, в результаті, симпатією до нього?
Волтер Айзексон: Так, він мені подобався і надихав мене. І я знав про його можливу неприязнь і різкість. Це поєднувані речі. Коли моя книга вийшла вперше, деякі люди її швидко переглянули, відібравши приклади прояву брутальності до оточуючих. Та це лише частина історії. На щастя, прочитавши усю книгу, можна створити повну картину: Стів міг проявляти зухвалість і грубість, але тому, що був пристрасним і прагнув досконалості. Йому подобались люди, які протистояли йому, і говорив, що відверта, навіть брутальна щирість, є необхідною умовою, щоб стати частиною його команди. А створені Джобсом команди були надзвичайно відданні і сповнені натхнення1.
У книзі є багато моментів про те, що Джобс міг розплакатись, коли стикався з конфліктом чи відмовою, або тоді, коли почувався щасливим. Це маніпулювання чи він дійсно був настільки вразливим?
Волтер Айзексон: Не думаю, що його сльози були маніпуляціями. Я вважаю його дуже емоційною людиною, яку могли глибоко зачепити ті, кого він любив, його могла схвилювати досконалість дизайну або навіть просто гарна реклама2.
Чи жалкував він про щось?
Волтер Айзексон: Під час інтерв'ю він говорив про деякі розкаяння. Наприклад, про неприйнятну поведінку під час вагітності його першої дівчини. Проте він був повністю задоволений вкоріненою в Apple креативністю і відданістю колег та рідних1.
Виникали теми або питання, які він не хотів обговорювати?
Волтер Айзексон: Благодійність. Він не надто схвально ставився до людей, які багато говорили про філантропію.
Є щось, що Ви не написали у книзі або не дослідили, але хотіли?
Волтер Айзексон: Насправді є речі, які я не включив навмисне. Певною мірою… Були моменти, коли я змушений був збалансовувати, особливо коли доходило до особистого. Я вирішив не включати те, інформативність чого була би меншою, аніж можливі біль і образа людей, які це читатимуть. Таким чином, під кінець було багато вирізаного матеріалу.
Ваша книга отримала декілька негативних відгуків, зокрема Джо Носер сказав: "Ви не можете писати біографію людини і видавати її через два тижні після її смерті", визнаючи, що книгам про Ейнштейна і Франкліна притаманна дистанційність. Яка Ваша реакція на це?
Волтер Айзексон: Що ж, справедливо. Я писав ще під впливом усвідомлення, що людина, про яку йдеться, колись усе це читатиме. Проте ти маєш перевагу, оскільки знаєш приблизно в тисячу разів більше, ніж про того, кого уже немає протягом століть. Наприклад, картини із життя Франкліна відтворюєш на основі спогадів із листів чи газетних матеріалів. А у випадку Джобса — одну історію переповідають декілька людей. І ти намагаєшся усе поєднати: хоча розповіді можуть відрізнятись, проте ти знаєш набагато більше. Те, що я робив, було лише функцією оповідача усього записаного на плівку. Немає жодного анекдоту, взятого не із записів, жодного анонімного цитування, немає аналізу мудрованих фраз — лише розповіді. Я не розробляв теорій. Буде ще багато книг протягом наступних десятиліть, можливо, століть, в яких згадуватимуть Стіва Джобса. Це початковий нарис його історії, але не останній3.
У книзі Ви порівняли його із Генрі Фордом і Томасом Едісоном і сказали, що він стане одним із тих бізнес-лідерів, яких пам'ятатимуть сто років. Ви також писали біографії Бенджаміна Франкліна і Альберта Ейнштейна, але не ввели їх імена. Джобс не належав до тієї касти?
Волтер Айзексон: Я вважаю, що він дуже схожий на Бенджаміна Франкліна у винахідництві. Франклін знав, як зв'язати уявні ідеї з практичним продуктом — і громовідвід є найкращим прикладом. Також він завжди був спраглим до знань і цілеспрямованим. Що ж до Ейнштейна, то це інша квантова орбіта. Він був найяскравішим прикладом людей, що знають, як виходити за звичні рамки мислення2.
Ви вірите, що він був генієм?
Волтер Айзексон: Він був геніальним у вмінні поєднати технології з мистецтвом, у своїх поривах, що керувались інтуїцією і уявою. Він знав, як вибудувати емоційні зв'язки з оточуючими і споживачами.
Що, на Вашу думку, є його спадщиною?
Волтер Айзексон: Його спадщина — це зміна семи галузей: персональних комп'ютерів, анімаційних фільмів, музики, телефонів, планшетів, цифрових публікацій і роздрібних магазинів. Його спадщина — це створення компанії з найбільшою капіталізацією в світі, що будується на принципах поєднання гуманності та технологій. Його спадщина, як сам він наголошував у рекламі "Мисли інакше", — це нагадування, що божевільні, які думають, наче можуть змінити світ, є тими, хто його таки змінює1.
Підготувала Галина Скочило.
|