ІНСАЙТИ | Концепції 1 травня 2023 р.

Навігація складнощами: 10 ментальних моделей для сучасних стратегів

У сьогоднішньому взаємопов’язаному світі, що стрімко розвивається, сучасні стратеги стикаються зі все більш складними викликами. Задля процвітання в такому середовищі лідерам необхідно виробити різноманітний набір ментальних моделей, які допоможуть їм розібратися в складних ситуаціях, визначити можливості та загрози, а також прийняти ефективні рішення.

Стратегічний радник та інноватор Мажар Мансур (Mazhar Mansoor) зробив огляд десяти потужних ментальних моделей, які можуть допомогти стратегам розібратися в хитросплетіннях сучасного ландшафту і, зрештою, досягти успіху у своїй сфері діяльності.

10 ментальних моделей для сучасних стратегів

I. Мережеві ефекти

У цифрову епоху мережі стали основою багатьох успішних бізнесів і підприємств. Мережеві ефекти виникають, коли цінність продукту або послуги стає вищою при приєднанні до мережі все більшої кількості користувачів. Розуміння динаміки мережевих ефектів може допомогти стратегам визначити можливості для експоненціального зростання і створити стратегії, які використовують силу зв’язків.

Ключове:

  • Визнайте важливість зв’язків у створенні цінності.
  • Використовуйте мережеві ефекти для зростання та масштабування бізнесу.

II. Підривні інновації

Концепція підривних інновацій, запроваджена Клейтоном Крістенсеном (Clayton Christensen), стосується інновацій, які перевертають усталені ринки, пропонуючи кращі альтернативи існуючим продуктам чи послугам. Сучасні стратеги мають усвідомлювати потенційні підриви у своїх галузях і бути готовими реагувати на них або отримувати від них вигоду.

Ключове:

  • Будьте пильними щодо підривних сил у вашій галузі.
  • Прагніть до інновацій і будьте готові порушити статус-кво.

III. Платформне мислення

Платформи стали домінуючими бізнес-моделями в цифрову епоху. Вони сприяють створенню цінності, об’єднуючи користувачів, виробників та посередників у спільну екосистему. Стратеги можуть використовувати платформне мислення для розробки бізнес-моделей, які зменшують тертя, уможливлюють безперешкодний обмін та ефективне масштабування.

Ключове:

  • Зосередьтеся на створенні цінності через зв’язки та обміни.
  • Створюйте масштабовані платформи без тертя, які сприяють створенню динамічних екосистем.

IV. Стратегія Блакитного Океану

Стратегія Блакитного Океану, розроблена В. Чаном Кімом (W. Chan Kim) та Рене Моборн (Renée Mauborgne), заохочує стратегів створювати неконкурентні ринкові простори, а не конкурувати на існуючих, насичених ринках. Визначаючи та використовуючи нові можливості, організації можуть досягти зростання та диференціації.

Ключове:

  • Шукайте незайняті ринки та унікальні ціннісні пропозиції.
  • Уникайте лобової конкуренції, створюючи неконкурентні ринкові простори.

V. Поведінкова економіка

Поведінкова економіка визнає, що прийняття рішень людиною часто є ірраціональним і залежить від когнітивних упереджень. Розуміючи ці упередження, стратеги можуть розробляти продукти, послуги та політики, які враховують і навіть використовують людську ірраціональність для досягнення бажаних результатів.

Ключове:

  • Розумійте та враховуйте когнітивні упередження при прийнятті рішень.
  • Розробляйте рішення, які узгоджуються з людською поведінкою і психологією.

VI. Принципи Agile та Lean

Принципи Agile та Lean наголошують на гнучкості, адаптивності та постійному вдосконаленні. Застосовуючи ці принципи, стратеги можуть створювати організації, які швидко реагують на мінливі умови, оптимізують процеси та мінімізують втрати.

Ключове:

  • Сприяйте адаптивності та гнучкості вашої організації.
  • Впроваджуйте практики безперервного вдосконалення для оптимізації процесів і результатів.

VII. VUCA (Волатильність, Невизначеність, Складність, Неоднозначність)

Концепція VUCA допомагає стратегам розпізнавати непередбачувану природу сучасного світу та орієнтуватися в ньому. Розробляючи стратегії, які враховують фактори VUCA, організації можуть стати більш стійкими та адаптивними перед обличчям змін.

Ключове:

  • Прийміть невизначений характер сучасного світу.
  • Розробляйте стратегії, які підвищують організаційну стійкість та адаптивність.

VIII. Дизайн-мислення

Дизайн-мислення — це людиноцентричний підхід до вирішення проблем, який наголошує на емпатії, експериментуванні та ітераціях. Використовуючи дизайн-мислення, стратеги можуть розробляти інноваційні рішення, які відповідають потребам і бажанням їхньої цільової авдиторії.

Ключове:

  • Застосовуйте користувацько-орієнтований підхід до вирішення проблем.
  • Використовуйте експерименти та ітерації для вдосконалення та покращення рішень.

IX. Диверсифікація та антикрихкість

Диверсифікація та антикрихкість — це ментальні моделі, які фокусуються на створенні стійкості шляхом диверсифікації ресурсів, інвестицій і зусиль. Використовуючи антикрихкість, стратеги можуть будувати організації, які не лише витримають потрясіння і стреси, але й отримають від них вигоду.

Ключове:

  • Сприяйте підвищенню стійкості через диверсифікацію ресурсів та інвестицій.
  • Розвивайте організаційну культуру, яка процвітає завдяки викликам і вчиться на лихах.

X. Екосистемне мислення

Екосистемне мислення заохочує стратегів розглядати ширший контекст, в якому працює їхня організація, включаючи конкурентів, постачальників, партнерів і клієнтів. Розуміючи і впливаючи на динаміку цієї екосистеми, стратеги можуть створювати цінність і досягати довгострокового успіху.

Ключове:

  • Проаналізуйте ширший контекст і взаємозв’язки в екосистемі вашої організації.
  • Розробляйте стратегії, які створюють цінність, впливаючи на динаміку екосистеми та використовуючи її.

Висновки

Щоб орієнтуватися в складнощах сучасного світу, потрібен різноманітний набір ментальних моделей для прийняття рішень і розробки стратегій. Застосовуючи та вдосконалюючи ці десять ментальних моделей, сучасні стратеги можуть покращити свою здатність аналізувати складні ситуації, визначати можливості та загрози, а також приймати ефективні рішення в умовах дедалі більшої невизначеності та конкуренції. Оволодівши ними, лідери можуть позиціонувати свої організації для довгострокового успіху і створювати довготривалу цінність у світі, що стрімко розвивається.

Ілюстрація: sonjablignaut.medium.com



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Налаштуйся на зміни. Нова психологія успіхуНалаштуйся на зміни. Нова психологія успіху
Одна справа. На диво простий рецепт неперевершених результатівОдна справа. На диво простий рецепт неперевершених результатів
Tiny Habits. Крихітні звички, які змінюють життяTiny Habits. Крихітні звички, які змінюють життя

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)