ІНСАЙТИ | Бізнес у цифрову добу 26 липня 2019 р.

Три міфи, які можуть знищити ваш бізнес

Тоні Фросс (Tony Fross), партнер Нью-Йоркського офісу консалтингової компанії Prophet, нагадує бізнесам: їхній сьогоднішній успіх може бути прелюдією до завтрашньої провалу.

Три міфи, які можуть знищити ваш бізнес

«Як ти збанкрутував?», — запитав Білл.
«У два способи, — відповів Майк. — Поступово, а потім раптово».

Ернест Хемінгуей «І сонце сходить».

У вас чудовий бізнес. Є сайт, є мобільні додатки... Але це лише «вишеньки на торті», бо все одно клієнти, здебільшого, приходять до вашого фізичного магазину, аби насолодитися продуктами та сервісом. Отже, ви все зробили правильно, чи не так? Достатньо «диджиталізувалися» і тепер можете сфокусуватися на основному бізнесі? Напевно, таким є хід вашої думки?

Це було б насправді чудово. Проте, як показують приклади тисяч і тисяч компаній, ситуація може виглядати цілком інакше. Найімовірніше, ви перебуваєте під впливом міфів, які спричинять глибоку кризу у вашому бізнесу у міру того як диджиталізація струшуватиме його основи, нав'язуючи нові підходи до організації та інноваційної діяльності.

Міф — це не щось неправдиве. Це те, що формує спосіб мислення та зумовлену ним поведінку, які ми виявляємо, лавіруючи світом. Ось три потенційно небезпечні міфи, котрі, можливо, ствердилися у вашій компанії.

Міф 1. «Ми маємо дуже успішний бізнес»

Звісно, ви не просто вважаєте, що ваш бізнес надзвичайно успішний. Це підтверджується цифрами та фактами. Великі надходження, хороші прибутки та тривала історія ринкових проривів. Безсумнівно, вам є чим пишатися, але при цьому ви наражаєте компанію на неабиякий ризик, бо за своєю суттю цей міф націлений у минуле. Також, не виключено, що ви маєте дуже ефективний традиційний бізнес з цифровими точками взаємодії з клієнтами. Але це не те ж саме, що цифровий бізнес з цифровою культурою.

Краще вкоренити у своїй культурі ідеологію, сутність якої висловлює знаменита мантра Джеффа Безоса — «Завжди буде перший день». Такий націлений у майбутнє спосіб мислення допомагав Amazon лавірувати на ринку як в хороші, так і в погані часи.

Якщо ви хочете знати, що таке справжня диджитал-трансформація, зверніться до прикладів Netflix, Valve та Spotify. Кожна з цих компаній створила продукти з мінімальним рівнем прибутковості та інкорпорувала до них системи безперервного ітеративного зворотного зв'язку від клієнтів, що дозволяє приймати рішення на основі даних, які надходять у режимі реального часу, та підвищувати прибутковість бізнесу.

Чи реально досягти такої ж гнучкості в якійсь традиційній галузі, де, ймовірно, працюєте ви? Подивиться хоча б на такого гравця індустрії моди, як Fitflop. Увесь бізнес цієї компанії, включаючи HR-функцію, ґрунтується на agile-засадах. Але ж Fitflop виробляє не чудо-гаджети, а взуття.

Міф 2. «Ми сфокусовані на клієнтах»

Упродовж останніх 10 років майже кожна компанія на планеті намагається прищепити цю «міфологію» на «передовій» свого бізнесу. І це абсолютно правильно. Бо те, де і як генерується цінність вашим бізнесом, зумовлюється бажанням клієнтів платити за ваші продукти та послуги.

Ідеологія сфокусованості на клієнтах, так само як і віра в успішність бізнесу, може спиратися на минуле, а якщо точніше — на клієнтів, яким ви завдячуєте становленням своєї компанії. Проте, змінюються не лише вимоги споживачів — кардинально трансформується ваша клієнтська база. Покоління бебі-бумерів відходить, а наступні генерації хочуть отримувати цінність, яка генерується у цілком інші способи.

Диджиталізація породила набір абсолютно нових очікувань. Скажімо, якщо ви працюєте в галузі автострахування, то варто врахувати, що представники нових поколінь не обов'язково прагнутимуть мати власне авто. Більш актуальною для них буде можливість спільного використання транспортного засобу або його погодинна оренда. Тому їм не потрібен договір страхування терміном на один рік. Якщо їх взагалі зацікавить страхування — то це буде угода на похвилинній або на покілометровій основі.

Якщо ви фокусуєтеся на поколінні бебі-бумерів, то ваші IT-системи, бізнес-процеси та організаційна структура, зорієнтовані на поведінкові закономірності, які втрачають релевантність. Наприклад, гравці, які працюють на ринку бакалії, знають, що все більшою мірою клієнти хочуть робити купівлі, не виходячи з авто. Навряд чи цей тренд омине вас. Можливо, ви ще не думали над тим, як зробити такі послуги рентабельними. Але ситуація змушуватиме вас, не зволікаючи, шукати відповідь на це запитання.

Міф 3. «Ми постійно створюємо інновації»

Що саме ви маєте на увазі, наголошуючи на своїй інноваційності? І чи є у вас визначення поняття «інновація»? Дуже ймовірно, що немає. В більшості організацій всі переконані, що знають, що таке інновація, але при цьому ніхто не може відповісти на запитання, що, власне, в них вважається нововведенням.

Уявіть, що ваша компанія сформулювала визначення інновації. Воно може бути, наприклад, таким: «Інновація — це впровадження нового / модифікованого процесу (продукту, послуги), що дозволяє підвищити KPI на не менш ніж 15%». Тобто ви зможете говорити про інновацію, тільки ґрунтуючись на конкретних метриках. А це означатиме: ви приймаєте ідею про те, що інновація є результатом системного експериментування, що, у свою чергу, потягне за собою зміну способу мислення і безупинне експериментування стане в організації нормою. Звісно, не можна сподіватися, що всі експерименти будуть успішними — більшість завершуватиметься провалом; але це не зупинить експериментування.

У добу диджиталізації переможцями будуть компанії, які позбудуться вищеописаних міфів та дивитимуться у майбутнє. Це допомагатиме їм розпізнавати споживчі сегменти, які лише починають формуватися, та функціонувати в режимі постійного експериментування. Решта ж банкрутуватимуть — «поступово, а потім раптово».

За матеріалами "3 Mythologies Undermining Your Business in the Digital Age", Prophet.



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Освіта проти таланту. Сила творчостіОсвіта проти таланту. Сила творчості
Розум без меж! Навчайся, зростай і живи без бар’єрівРозум без меж! Навчайся, зростай і живи без бар’єрів
Міф досвіду. Чому ми засвоюємо хибні уроки і як це виправити?Міф досвіду. Чому ми засвоюємо хибні уроки і як це виправити?

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)